Kościół Pokoju w Jaworze

Kościół Pokoju w Jaworze to jeden z najważniejszych zabytków sakralnych znajdujących się na terenie Dolnego Śląska. Świątynia o wyjątkowych walorach architektonicznych jest przede wszystkim pamiątką zmagań lokalnej społeczności ewangelickiej, pragnącej żyć w zgodzie z wyznawaną religią. Czynniki te sprawiły, że zarówno Kościół Pokoju w Jaworze, jak i w Świdnicy wyróżniono wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kościół Pokoju w Jaworze powstał w wyniku kompromisu po wojnie trzydziestoletniej, a jego nazwa upamiętnia kończący ją Pokój Westfalski z 1648 roku. Prześladowania ewangelików na ziemi jaworskiej doprowadziły do usunięcia wszystkich zborów ewangelickich, a wyznawcy pozostali z niczym. Dlatego z Jawora wysłano delegację do samego cesarza, który miał zezwolić na budowę kościoła. Cesarz szczęśliwie wydał pozwolenie na budowę 3 września 1652 roku, jednak postawił pewne warunki.

Budynek musiał zostać zlokalizowany poza murami miasta. Nie mógł przypominać stawianych dotychczas świątyń, nie mógł mieć też wieży. Ponadto jego budowli można było użyć wyłącznie materiałów takich jak: słoma, drewno, glina czy piasek. Problemem był dla mieszkańców była również koszt takie przedsięwzięcia, dlatego musieli zwrócić się o pomoc o finansowanie budowy, która nadeszła z protestanckich regionów Europy.

Budowany w latach 1654-1655 według projektu Albrechta von Säbischa kościół wyróżnia się zastosowaniem konstrukcji ryglowej. Na szczególną uwagę zasługuje jego wyjątkowe barokowe wnętrze, z czterema kondygnacjami empor zdobionych pejzażami, herbami oraz obrazami ilustrującymi Stary i Nowy Testament. Świątynia wyposażona jest w organy projektu Adolpha Lummerta, przebudowywane później przez firmę Schlag & Söhne. Za ich sprawą w kościele odbywają się liczne koncerty.

Wesela Dolny Śląsk

Dolny Śląsk to wyjątkowe miejsce na mapie usług weselnych w Polsce. Liczba dostępnych obiektów weselnych przyprawia o zawrót głowy i powoduj trudności z wyborem. A więc jak wesele, to tylko na Dolnym Śląsku. A może jeszcze poszukać sali weselnej w górach? To niedaleko Jawora, a wesela wyjazdowe są coraz bardziej popularne. Ślub i wesele w górach są naprawdę magiczne.

Wesele Dolny Śląsk

Kościół Pokoju w Jaworze – informacje dla turystów

Kościół Pokoju w Jaworze udostępniony jest do zwiedzania według sezonów. W miesiącach kwiecień – październik w godz. 10:00 – 17:00 poniedziałek – sobota i godz. 12:00 – 17:00 w niedziele. W miesiącach listopad – marzec istnieje możliwość zwiedzania w grupach min. 6 – osobowych po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym ( tel. +48 516 493 990). Parking, na którym można pozostawić samochód, znajduje się przy kościele od stronu ul. 1 Maja.

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:

Mapa dojazdu

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę