Ślub w innej parafii: sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

Porady
ślub w innej parafii: dokumenty

Chociaż większość par bierze ślub w parafii narzeczonej lub narzeczonego, tak naprawdę możecie zaplanować ceremonię w dowolnym kościele rzymskokatolickim. Jeśli jednak podejmiecie taką decyzję, przygotujcie się na dodatkowe formalności. Sprawdźcie, jak zorganizować ślub w innej parafii!

Przygotowania do ślubu

Ślub to wyjątkowy moment w życiu każdej pary. Decyzja o złożeniu przysięgi małżeńskiej to bardzo ważne wydarzenie, które wymaga starannej organizacji. Jednym z aspektów, który należy wziąć pod uwagę, jest wybór parafii, w której odbędzie się uroczystość. Czasami para decyduje się na ślub w innej parafii niż ta, do której należy. Chcąc, aby wszystko przebiegło zgodnie z planem, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Zwłaszcza w przypadku, jeśli zamierzamy wziąć ślub w innej parafii. Poniżej najważniejsze informacje dotyczące organizacji ślubu w obcej parafii.

Jak wziąć ślub w innej parafii?

Tradycyjny ślub kościelny lub ślub konkordatowy wymagają przede wszystkim uzgodnienia szczegółów z księdzem w odpowiedniej parafii. Przy czym ani ślub kościelny, ani konkordatowy nie musi być zawarty w ściśle określonym kościele. Dawniej przyjmowało się, że małżeństwo powinno mieć miejsce w parafii Panny Młodej. Dziś ta tradycja już właściwie wygasła i państwo młodzi wybierają tę parafię, kaplicę lub kościół, który bardziej im się podoba. Albo też jest położony jest najbliżej wybranej przez nich sali weselnej lub innego obiektu weselnego. Również na nauki przedmałżeńskie narzeczeni udają się często tam, gdzie jest im wygodnie dojechać albo gdzie pracują na co dzień.

Ślub kościelny

Zastanawiacie się, jak ustalić, do której parafii przynależycie? Pamiętajcie, że nie zależy to od miejsca zameldowania, chrztu czy bierzmowania, ale aktualnego adresu zamieszkania. Jeśli chcecie wziąć ślub w innej parafii, potrzebujecie zgody ordynariusza miejsca lub własnego proboszcza. Co ważne, duchowny nie może odmówić bez podania poważnej przyczyny, ani uzależniać swojej decyzji od spełnienia wymagań, których nie określa prawo kanoniczne.

Blok CTA

Ślub i wesele w górach?

Najlepiej w Dworze Korona Karkonoszy!

Jeśli proboszcz z macierzystej parafii wystawi dokumenty, możecie wybrać się z nimi do wybranego kościoła. W zależności od parafii i księdza opłata za udzielenie ślubu waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. W przypadku licencji duchowny z wybranej parafii może tylko udzielić ślubu, natomiast proboszcz z parafii narzeczonej lub narzeczonego wysyła zgłoszenie do urzędu USC i sporządza protokół przedślubny. Jeśli chodzi o sublicencję, wszelkie formalności spoczywają na księdzu z parafii, w której bierzecie ślub.

Wizyta w parafii

Warto pamiętać, że przed zawarciem małżeństwa należy zgłosić ten fakt proboszczowi parafii, do której należy przynajmniej jedno z narzeczonych. Proboszcz musi wydać odpowiednie pozwolenie na odprawienie ceremonii w innej parafii. Należy pamiętać, że może to zająć trochę czasu, nie warto więc zwlekać.

Następnie, jeśli planujemy wziąć ślub w innej parafii, powinniśmy udać się do parafii, w której zamierzamy się pobrać. Warto skontaktować się z księdzem, który będzie celebrantem naszego ślubu i omówić z nim wszystkie szczegóły związane z ceremonią. Ksiądz będzie nam również w stanie udzielić wszelkich niezbędnych informacji na temat wymaganych dokumentów czy kosztów związanych z ceremonią. Warto wcześniej ustalić termin, godzinę i miejsce ceremonii oraz zapytać o wymagania co do stroju, muzyki czy innych detali. Trzeba również pamiętać, że w innej parafii może obowiązywać inny regulamin, więc warto się z nim zapoznać i dostosować się do niego.

muzyka na ślub: kościół

Ślub w innej parafii – wymagane dokumenty

Nie należy również zapominać o dokumentach. Przed ślubem w innej parafii trzeba dostarczyć oryginał aktu urodzenia, zaświadczenie o bierzmowaniu oraz zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego. Wszystkie dokumenty muszą być aktualne i wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed ślubem.

Warto również pomyśleć o dekoracjach i kwiatach. Przy organizacji ślubu w innej parafii trzeba pamiętać, że nie zawsze będziemy mieć wpływ na wygląd kościoła.

Powody zawarcia ślubu w innej parafii

Powody, dla których pary wybierają ślub w innej parafii, na ogół są bardzo prozaiczne. Na przykład przyszli małżonkowie mieszkają już i pracują w innym miejscu niż się wychowali i skąd pochodzą. Inna przyczyna zawarcia małżeństwa poza miejscem zamieszkania to brak na miejscu odpowiedniej sali weselnej albo noclegów dla gości weselnych. Modne są też wesela w Polsce dla par z zagranicy. W tym przypadku o wyborze miejsca na ślub często decyduje na przykład bliskość lotniska albo wygodny dojazd dla gości weselnych. Czasem wynika to też z braku możliwości wyboru terminu ślubu. Na przykład w przypadku, kiedy Panna Młoda lub Pan Młody mogą wziąć wolne albo przyjechać z zagranicy tylko w określonym terminie.

Zapowiedzi a ślub w innej parafii?

Zapowiedzi przedślubne to ważny element każdego ślubu kościelnego. Są one konieczne również w przypadku, jeśli decydujemy się na ślub konkordatowy. Zapowiedzi przedślubne powinny odbyć się w parafii Panny Młodej i Pana Młodego. Chyba, że mieszkają w tej samej parafii – wtedy wystarczą wspólne zapowiedzi ślubne. W przypadku brania ślubu z osobą z innej parafii konieczne są zapowiedzi w dwu miejscach.

Obowiązek wygłoszenia zapowiedzi ślubnych wynika z prawa kanonicznego. Chodzi o to, by publicznie ogłosić zamiar wstąpienia w związek małżeński. Daje to szansę osobom, które znają powody, dla których dany ślub w świetle wiary katolickiej nie może się odbyć, na zawiadomienie księdza. Tradycja mówi o trzykrotnym powtórzeniu zapowiedzi, ale obecnie do dopełnienia tego obowiązku przed ślubem kościelnym wystarczy ogłosić zapowiedzi dwa razy.

Czy termin zapowiedzi jest ważny?

Zapowiedzi muszą być oczywiście wygłoszone przed ślubem. Jednak czy to będzie na przykład dwa miesiące, czy też dwa tygodnie przed ślubem, nie ma znaczenia. Ważne, by zdążyć wygłosić je z ambony minimum dwa razy. Tak mówią przepisy kościelne.

Ślub w innej parafii a nauki przedmałżeńskie?

Nauki przedmałżeńskie to bardzo ciekawe zagadnienie. Choć jeszcze ciekawsze jest to, jaką mogą przybierać formę. Ponieważ nigdzie nie jest to formalnie uregulowane, o zaliczeniu nauk przedmałżeńskich decyduje ksiądz w parafii, w której chcemy wziąć ślub. Część duchownych uznaje, że do zaliczenia nauk przedmałżeńskich wystarczy świadectwo z religii ze szkoły średniej. Inni wolą zobaczyć potwierdzenie odbycia kursu nauk przedmałżeńskich dla dorosłych.

Żeby wziąć ślub kościelny w innej parafii, również musimy mieć zaświadczenie o ukończeniu nauk przedmałżeńskich. I tu konieczne jest ustalenie z księdzem, który będzie udzielał ślubu, w jakiej ma to być formie.

ślub kościelny Boże Narodzenie
Ślub kościelny

O czym pamiętać w dniu ślubu?

Najważniejsze rzeczy, o których należy pamiętać, to oczywiście dokumenty niezbędne do potwierdzenia zawarcia małżeństwa i obrączki. I choć brzmi to jak banał, to jednak wiele komedii romantycznych zawiera częściowo prawdziwe historie. Do sakramentu małżeństwa nie da się podejść w zastępstwie ani jej tak łatwo powtórzyć. Dlatego sprawdźmy wcześniej, czy na pewno wszystko mamy. Tradycyjnie pamiętanie o wszystkim to również obowiązek drużby. Ale jeśli bierzecie ślub z pełnym przekonaniem, a Wasz drużba to osoba roztargniona, zawsze warto samemu sprawdzić, czy mamy wszystkie niezbędne dokumenty i akcesoria. 

Jaki jest koszt ślubu kościelnego?

Cena ślubu kościelnego nigdzie nie jest formalnie uregulowana. Wszystko zależy od ustaleń z proboszczem danej parafii. Często jednak słynne „co łaska” to określona w danym regionie kwota. Jednak pamiętajmy, że mamy różne możliwości finansowe. To, co dla jednej osoby jest niewielką kwotą, dla innej może być nie do przyjęcia. Ślub w innej parafii w tym przypadku też może być jakimś wyjściem. Można przyjąć po prostu jakąś proporcję i w przypadku bardzo drogiego wesela przeznaczyć większą kwotę na sam ślub kościelny i odwrotnie. Fakt, że wiele par decyduje się na ślub wyznaniowy pokazuje, że kwoty płacone za ślub kościelny są dla większości zdecydowanie do zaakceptowania.

Kosztorys wesela - zaplanuj wydatki z głową!

Ślub kościelny a ślub konkordatowy

Wiele Par Młodych zastanawia się, jaki zawrzeć ślub – kościelny czy konkordatowy? Ślub kościelny i konkordatowy to dwa rodzaje ceremonii małżeństwa, które mają różne podłoże prawne i wymagania. Ślub kościelny odbywa się w kościele i jest celebracją religijną, która ma głównie znaczenie duchowe. Małżeństwo zawarte w kościele nie jest związane z żadnymi konsekwencjami prawnymi, a jedynie zobowiązuje małżonków do przestrzegania zasad wyznania. Ślub kościelny można zawrzeć, nawet jeśli para nie ukończyła formalności związanych z rejestracją małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego.

Wesele w Dworze Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Z kolei ślub konkordatowy to małżeństwo zawarte w oparciu o konkordat między Stolicą Apostolską a państwem, w którym ma zostać zawarte małżeństwo. Konkordat reguluje m.in. kwestie dotyczące małżeństwa i rodziny, takie jak zawieranie małżeństw, rozwód czy wychowanie dzieci. Małżeństwo konkordatowe, podobnie jak małżeństwo cywilne, ma charakter prawnie wiążący. W Polsce, na mocy podpisanego w 1993 roku konkordatu małżeństwo konkordatowe jest jednym z rodzajów zawierania małżeństw. Zgodnie z przepisami konkordatu, aby zawrzeć małżeństwo konkordatowe, para musi spełnić określone wymagania dotyczące wyznania i stanu cywilnego.

Blok CTA

Potrzebujesz wsparcia przy organizacji ślubu?

Skontaktuj się z nami i skorzystaj z pomocy specjalistów!

Ślub cywilny: niezbędne formalności

Aby uniknąć zamieszania i niepotrzebnych nerwów, sprawdźcie, jakie powinniście skompletować dokumenty przed ślubem. Zróbcie to z dużym wyprzedzeniem, dzięki czemu unikniecie przedślubnej gorączki. Jeśli planujecie ślub cywilny, przygotujcie ważne dowody osobiste lub paszporty i skrócone akty urodzenia (chociaż nie wszystkie urzędy ich wymagają). Do wspomnianych dokumentów dołączcie oryginał dowodu uiszczenia opłaty skarbowej za ślub cywilny, ewentualnie wydruk przelewu bankowego.

Najczęściej zadawane pytania

Czy można brać ślub w innej parafii?

Tak, oczywiście, można wziąć ślub w innej parafii niż ta, do której należą narzeczeni. W Polsce wymagane jest jednak zgłoszenie takiego zamiaru w parafii, w której zamieszkuje przynajmniej jedno z narzeczonych. Trzeba również uzyskać zgodę oraz załatwić wszelkie formalności przedmałżeńskie w obu parafiach. Warto skonsultować się z księdzem z jednej z parafii, który udzieli niezbędnych informacji.

Ile kosztuje ślub w innej parafii?

W Kościele katolickim nie istnieje żaden oficjalny cennik, który by regulował koszt udzielania sakramentów. Jest to przysłowiowe „co łaska”, czyli w każdej parafii możemy trafić na inny cennik. Można spróbować sprawdzić na forach internetowych wpisy dotyczące opłat za udzielenie ślubu w danej parafii. Ale tak naprawdę jedyna konkretna i wiążąca informacja to ta uzyskana od księdza w danym kościele.

Czy można wybrać sobie parafię?

Nie mamy obowiązku brać ślubu w parafii, do której należymy. A należymy do tej, w której mieszkamy, nawet jeśli nie jesteśmy tam zameldowani. Możemy wybrać sobie dowolną parafię na ślub. Musimy tylko uzyskać licencję z własnej parafii, czyli pozwolenie na ślub w innej. No i zgodę księdza w parafii, która wybraliśmy. Warto więc załatwiać sprawy formalne, dotyczące ślubu w innej parafii, odpowiednio wcześniej.

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę