Piękne słowa przysięgi małżeńskiej – tekst przysięgi kościelnej i cywilnej

Porady
Piękne słowa przysięgi małżeńskiej – tekst przysięgi kościelnej i cywilnej

Złożenie przysięgi małżeńskiej to jeden z najważniejszych momentów dnia ślubu. To punkt kulminacyjny ceremonii, który oficjalnie rozpoczyna nowy etap w życiu zakochanej pary – etap małżeństwa! Słowa przysięgi małżeńskiej niejednokrotnie wypowiadane są drżącym głosem, wywołują łzy wzruszenia. Cała uwaga gości weselnych skupiona jest na ślubnej parze. W takiej sytuacji łatwo o pomyłkę. Dlatego, zanim stanie się na ślubnym kobiercu, warto przećwiczyć sobie tekst przysięgi. O tym, jak brzmi i co oznacza, przeczytacie w dzisiejszym wpisie. 

Złożenie przysięgi małżeńskiej to jedna z najważniejszych, najbardziej wyczekiwanych chwil w dniu ślubu. Przysięga to uroczysta deklaracja wypowiadana przed urzędnikiem (kościelnym lub cywilnym), która oficjalnie potwierdza chęć wstąpienia w związek małżeński, akceptację praw i obowiązków oraz obiecuje, że przyszli małżonkowie zrobią wszystko, aby dotrzymać danego sobie słowa. Jak brzmią słowa kościelnej przysięgi małżeńskiej? A cywilnej?

Co oznaczają słowa przysięgi małżeńskiej wypowiadane w kościele? 

Tradycyjny ślub kościelny to jeden z sakramentów religii chrześcijańskiej. Zgodnie z wiarą katolicką składaniu przysięgi małżeńskiej „towarzyszy” Bóg, który udziela młodym łask, aby ich małżeństwo było zgodne, udane i trwało wiecznie. Zanim jednak przyszli małżonkowie wypowiedzą sobie słowa przysięgi, muszą uroczyście wyrazić chęć wstąpienia w związek. Para Młoda odpowiada „Chcemy” na 3 pytania zadane przez księdza brzmią kolejno – czy chcecie…:

  • „ dobrowolnie i bez żadnego przymusu zawrzeć związek małżeński?” 
  • „wytrwać w tym związku w zdrowiu i chorobie, w dobrej i złej doli, aż do końca życia?” 
  • z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym Bóg was obdarzy?” 

Po wstępnych pytaniach przychodzi moment uroczystego złożenia deklaracji małżeńskiej. Ksiądz poprosi Was o podanie sobie prawych dłoni, które zwiąże stułą. Następnie kolejno (najpierw Pan Młody) będziecie powtarzać słowa przysięgi za księdzem: 

„Ja (Twoje imię) biorę Ciebie (imię partnera) za męża/żonę i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską, oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci”. 

Ksiądz potwierdza złożenie przysięgi małżeńskiej słowami: 

 „Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela. Małżeństwo przez was zawarte, ja powagą Kościoła katolickiego potwierdzam i błogosławię w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”. 

 Następnie wymieniacie się obrączkami i tym samym możecie oficjalnie mówić o sobie „mąż i żona”. 

Co oznaczają słowa kościelnej przysięgi małżeńskiej? „Miłość” to nie tylko okazywanie sobie bezinteresownego uczucia na co dzień, ale także pokazanie gotowości do nieustannej pielęgnacji związku, wsparcia w każdej sytuacji. „Wierność” wiąże się z dbaniem o trwałość związku bez szydzenia z drugiej osoby, podważania jej autorytetu i mówienia o niej źle w jej nieobecności. To również wyrzeknięcie się zdrad fizycznych i pragnienia innych osób. „Uczciwość” oznacza komunikację, zrozumienie, akceptację oraz szczerość. Słowa „oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci” wyrażają chęć trwania przy małżonku każdego dnia bez względu na sytuację. 

Marzycie o złożeniu przysięgi małżeńskiej w cudownej scenerii?

Przekonajcie się, jak piękny jest Dwór Korona Karkonoszy.
Perfekcyjna obsługa – gwarantowana!

Słowa przysięgi małżeńskiej podczas ślubu cywilnego 

Składanie przysięgi małżeńskiej w USC przebiega podobnie jak w kościele. Najpierw Pan Młody, a potem Panna Młoda, powtarza słowa przysięgi za urzędnikiem. Brzmią one następująco: 

„Świadom praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię partnera) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe”. 

Potwierdzeniem przysięgi są słowa urzędnika: 

„Wobec zgodnego oświadczenia obu stron, złożonego w obecności świadków, oświadczam, że związek małżeński Pani (imię Panny Młodej) i Pana (imię Pana Młodego) został zawarty zgodnie z przepisami. Jako symbol łączącego Państwa związku wymieńcie proszę obrączki”. 

Po złożeniu przysięgi zostaniecie poproszeni o podpisanie aktu małżeństwa, który oficjalnie uczyni Was małżeństwem. 

Słowa cywilnej przysięgi małżeńskiej są oficjalnym przyrzeczeniem, że obie strony zrobią wszystko, co w ich mocy, aby uczynić małżeństwo trwałym i zgodnym. Każdego dnia będą pielęgnować związek, dbać o siebie nawzajem, szanować i wspierać. Będą wobec siebie uczciwi, wierni i szczerzy. 

Własna przysięga – czy to możliwe? 

Własna przysięga małżeńska (którą najczęściej widzimy w filmach) to kwintesencja romantyczności, miłości. To wyjątkowy sposób na podkreślenie magicznego charakteru wydarzenia. Jednak czy w rzeczywistości jest możliwe przygotowanie własnej przysięgi? Niestety w Polsce nie można zmienić słów deklaracji. Można za to dodać coś od siebie do oficjalnej formułki. Niezbędna jest do tego zgoda urzędnika (cywilnego lub kościelnego – w zależności od charakteru ceremonii).

Na wypowiedzenie własnej przysięgi pozwala ślub humanistyczny. Śluby humanistyczne nie ma jednak mocy prawnej. Zawarcie związku małżeńskiego należy dodatkowo potwierdzić uroczystością w Urzędzie Stanu Cywilnego (albo zorganizować ślub w plenerze, gdzie dojedzie urzędnik). 

Marzycie o tym, żeby wypowiedzieć własną przysięgę, a jednocześnie nie podoba Wam się opcja zawarcia ślubu humanistycznego? Nic straconego! Poza podstawową formułką w urzędzie czy kościele możecie przedstawić swoją własną – na sali weselnej. Potraktujcie to jako niezwykły prezent weselny od Was dla Was. Taki gest nie tylko uczyni Wasze przyjęcie ślubne jedynym w swoim rodzaju, ale także zachwyci i wzruszy Waszych gości. Moment uroczystego odczytania słów przysięgi małżeńskiej – pełnych miłości, szacunku, płynących prosto z serca – bez wątpienia będzie magiczny, wyjątkowy. Nie zapomnicie o nim do końca życia! 

Szybki kontakt Zamów ofertę