Czy warto organizować poprawiny?

Porady
poprawiny

Wiele osób zastanawia się czy warto organizować poprawiny czy może poprzestać jedynie na weselu? A jeśli już się zdecydujemy, to ile będzie nas to kosztowało? W naszym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania oraz przedstawić argumenty za oraz przeciw.

Poprawiny według tradycji staropolskiej odbywają się dzień po weselu i stanowią jego naturalną kontynuację. Zwyczaj ten nawiązuje do czasów, kiedy zabawa weselna trwała nawet kilka dni i była bardzo huczna. W niektórych regionach Polski do dziś wesele jest tak naprawdę przewidziane na co najmniej 3 dni, a przez 4 kolejne odbywają się spotkania rodzinne, ogniska, grille. Ma to na celu spożycie pozostałości po weselu i świętowanie do białego rana tego ważnego wydarzenia. Takie zwyczaje wywodzą się z lokalnej tradycji i dotyczą głównie wschodniej i południowej ściany Polski. Jednak z drugiej strony wiele osób rezygnuje z organizowania poprawin. Czy warto jednak zrywać z tradycją?

Poprawiny – za i przeciw

Jednym z głównych argumentów przeciw organizowaniu poprawin jest chęć oszczędności. Pamiętajmy jednak, że cena samego wesela uzależniona jest od wielu czynników jak miejsce, termin etc. Wiele sal weselnych oferuje niższe ceny za wesele, jeśli para zdecyduje się na organizację poprawin. Z kolei, jeśli zdecydujecie się na organizację poprawin, możecie liczyć na niższą cenę za noclegi. Przy pełnym pakiecie można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Decydując się na wesele np. w czwartek zamiast w sobotę możemy zaoszczędzić na poprawiny. Warto zwrócić także uwagę w jakich sytuacjach powinniśmy zorganizować poprawiny – np. kiedy nasi goście są z daleka i przyjechali specjalnie na nasze przyjęcie, przy weselach mieszanych (np. polsko – angielskich) – czyli mówiąc jednym słowem – w sytuacji, kiedy musimy naszym gościom i tak zapewnić nocleg.

poprawiny

Ile kosztują poprawiny?

Średnia cena poprawin waha się od 45 do 70 zł za os., więc dokonując prostej kalkulacji (przy liczbie 100 gości) otrzymamy kwotę mniej więcej 5 500 zł. Jak widać cena poprawin w stosunku do ceny wesela wydaje się niewielka, warto więc chyba zafundować przyjemność zarówno sobie, jak i gościom: wspólnego śniadania połączonego z kontynuowaniem zabawy. Nie dla wszystkich jednak poprawiny to powód do radości. Po całej nocy tańców goście bywają zmęczeni i nie w głowie im ponowne szaleństwo. Zamiast tego woleliby po prostu zjeść spokojnie śniadanie, napić się dobrej kawy i udać się na wycieczkę po górach.

NOWOŚĆ! Część obiektów wprowadziło do swojej oferty MINI POPRAWINY, czyli coś na kształt przedłużonego śniadania, trwającego np. 2 h. Jest to ciekawa opcja dla osób chcących nieco oszczędzić na poprawinach. Wartość MINI POPRAWIN to nawet 50% ceny wyjściowej.

Ponadto po takim śniadaniu pozostaje nam już tylko relaks i odpoczynek. Wiele Par Młodych organizuje wycieczkę po górskich szlakach w dużej grupie gości czy zwiedzanie okolicznych atrakcji i zabytków.

Marzycie o niezapomnianym weselu?

Z przyjemnością je dla Was zorganizujemy.

Czy warto organizować poprawiny?

Wracając do pytania zasadniczego – czy warto organizować poprawiny? Odpowiedź brzmi „to zależy”. Jak zauważa Joanna Hoc-Kopiej, ekspert weselny Dworu Korona Karkonoszy: „Jeśli naprawdę nasz budżet napięty jest do ostatniej złotówki, oczywiście nie ma co na siłę organizować poprawin. Jednak w większości przypadków istnieje możliwość zaoszczędzenia na samym weselu (głównie poprzez wybór odpowiedniego terminu), aby móc zorganizować także poprawiny. Warto zauważyć, że wielu gości wspomina poprawiny milej niż samo wesele! Może to zaskoczyć wiele Młodych Par, ale to prawda”. Poprawiny to często okazja do zabawy bez stresu, bardziej na luzie. Dom weselny z ogrodem pozwala także na poprawiny w formie grilla. To wspaniały sposób na spędzenie czasu z najbliższymi, który zapamiętamy na długie lata. Czy warto organizować takie poprawiny? Chyba warto!

Poprawiny w formie grilla

To sposób na odrobinę luzu po wielu tygodniach przedślubnego stresu. I cale nie jest tu mowa wyłącznie o gościach weselnych, ale przede wszystkim o Parze Młodej, dla której ślub i wesele to ogromne przeżycie i ogrom emocji. Stres, który kumuluje się przed samą uroczystością jest bezlitosny. Jedna para przeżywa to mniej, druga bardziej. Nie możemy się więc dziwić, że wiele z nich organizuje sobie od razu podróż poślubną, po prostu zostając tam, gdzie odbyło się wesele. Dlatego tak ważny jest komfort pobytu naszych gości. 

Poprawiny

Poprawiny w formie grilla pozwalają Parze Młodej odpocząć i zrelaksować się po zabawie. W końcu to ona najwięcej tej nocy tańczy. Możemy przy tym zorganizować kolejne atrakcje dla gości, np. popularny ostatnio prosecco bar czy bar lodowy. Orzeźwienie dla gości w drugi dzień imprezy sprawi im ogromną przyjemność. Wszyscy goście będą mogli wygrzewać się na leżakach i popijać wyśmienite drinki.

poprawiny grill w ogrodzie

Poprawiny – jaką stylizację wybrać?

Kwestia stylizacji jest bardzo indywidualna. Jeśli poprawiny odbywają się na sali weselnej, zarówno Panie, jak i Panowie mogą wybrać nieco luźniejsze kroje sukienek i garniturów. Casualowe stylizacje Panów z pewnością sprawdzą się do tego typu okoliczności, lecz będą także doskonałym uzupełnieniem poprawin w formie grilla. U Pań jak zawsze sprawdzą się sukienki, lecz z pewnością powinny być znacznie mniej balowe czy wieczorowe.

Poprawiny

Ostatnimi czasy bardzo popularnymi stylizacjami na drugi dzień uroczystości są kombinezony. Ten rodzaj ubioru potrafi być bardzo elegancki, a jednocześnie wygodny. Poprawiny w formie grilla nie powinny być opatrzone jednak butami na wysokim obcasie, który wbijałby się w podłoże. Takie buty zupełnie nie pasują do okoliczności. W to miejsce sprawdzą się buty płaskie, a nawet sandały, jeśli pora roku będzie z nimi współgrała.

poprawiny po weselu

Robić poprawiny? Opinie gości

Jeśli macie ogromny dylemat, związany z organizacją poprawin, weźcie pod uwagę opinię najbliższych, którzy będą gośćmi na weselu. Możecie także przy okazji roznoszenia zaproszeń podpytać innych gości, jaki stosunek mają do organizacji poprawin. Wówczas będziecie mieć jasny obraz sytuacji, kto pojawi się na ewentualnych poprawinach, a kto nie. Wtedy będziecie dokładnie wiedzieć, czy takie poprawiny opłaca Wam się organizować. Może właśnie w Waszym przypadku sprawdzi się wariant z uroczystym śniadaniem w roli głównej.

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę