Jaki szampan na wesele wybrać?

Atrakcje na weselePorady

Weselny toast to moment, który zostanie na zawsze uwieczniony na zdjęciach. Wszyscy goście po długim oczekiwaniu po raz pierwszy umoczą usta w szampanie… Idealnie byłoby, gdyby się nie rozczarowali smakiem. Jaki szampan na wesele będzie odpowiedni?

Wybór szampana na wesele to w dużej mierze kwestia indywidualna. Możemy jednak oprzeć się na doświadczeniu szefa kuchni w Dworze Korona Karkonoszy, który na pewno doradzi trunek do potraw. Nasze produkty jak trufle czy wytrawne przetwory będą świetnie pasować do dobrego szampana. Poza jakością liczą się też jednak inne czynniki.
 

Jaki szampan na wesele?

Zastanawiając się, jaki szampan na wesele, można dojść do wniosku, że trzeba połączyć ze sobą niemożliwe:

  • musi być najwyższej jakości,
  • być uniwersalny – dla każdego z gości
  • musi dobrze prezentować się w kadrze,
  • i jeszcze do tego pasować do potraw.

Jest jednak również dobra wiadomość. Choć szampanów jest na rynku wiele, to najbardziej rozpoznawanych marek jest zaledwie kilka:

  • Veuve Clicquo,
  • Moet & Chandon,
  • Dom Perignon.

Szampan Moet & Chandon kosztuje już od 150 do ok. 500 zł. Uroczo będzie prezentował się szampan Moet & Chandon Rose ze złoto-różową etykietą. Cena Dom Perignon zaczyna się od ok. 750 zł do kilku tysięcy złotych. To szampan produkowany przez tego samego wytwórcę, ale vintage – to znaczy, że każda butelka ma od kilku do nawet kilkudziesięciu lat. Jest więc wybierany raczej na okazje takie jak rocznice czy osiemnastki, bo można dobrać rocznik do okazji (np. szampan z roku 2002 dla kogoś, kto  urodził się w 2002 roku itp.). Trzeci z „wielkiej trójki to Veuve Clicquo, którego ceny zaczynają się od ok. 200 zł i dochodzą do kilku tysięcy złotych, łatwo więc można coś wybrać, biorąc pod uwagę liczbę gości, budżet itp. „Odświętną”, różową etykietę ma odmiana Rose i Pansardin Brut – obie za ok. 300 zł.

Szampan na wesele czy wino musujące?

Wino musujące można kupić za dosłownie kilka złotych, ale ceny porządnego dochodzą do ok. 100 zł za butelkę. Już za ok. 20 zł można kupić modne warianty prosecco i cava, a Cava Proyecto Cu4tro Rose Brut czy Kientz Cremant d’Alsace Brut Rose to różowe odmiany z ładnymi etykietami, które świetnie będą się prezentowały na uroczystej ceremonii i mogą też być uroczym upominkiem od Pary Młodej dla gości. To może być odpowiedź na pytanie, jaki szampan kupić, gdy np. gości jest wielu lub po prostu nie uda się dostać odpowiednio dużej ilości naprawdę dobrego szampana.

Inny pomysł to  polski,  lokalny wyrób. Choć w Polsce nie produkuje się szampana, to miłym akcentem wesela w folkowym czy tradycyjnym stylu może być polskie wino musujące z winnicy Kępa Wiślicka, Dębogóra czy Wzgórze Trzebnickie, wszystkie w cenach ok. 60 – 90 zł za butelkę.  Tyle samo kosztuje białoruskie wino musujące Radziwiłł – ciekawostka z pełną przepychu, złoto-białą etykietą.

Im mniej gości, tym droższy szampan można kupić, choć akurat ten napój do wznoszenia toastów da się rozlać z jednej butelki do wielu kieliszków. Każdy szampan to 750 ml pojemności, a kieliszek ma ok. 100 ml. Jedna butelka w pewnych rękach rozlewającego trafi więc aż do siedmiu osób.

Idealne miejsce na ślub i wesele?

Nie musisz dłużej szukać.

Dlaczego akurat szampan na wesele?

Szampan na weselu to zwyczaj, który możemy obserwować w filmach kostiumowych opowiadających o XIX wieku i wcześniej. W Polsce to raczej trunek elit i to od niedawna. W czasach komunizmu szczytem marzeń mógł być tzw. rosyjski szampan. Dlatego nie warto przesadnie koncentrować się na tym, jaki szampan na wesele. Owszem, lepiej wystrzegać się najtańszych win musujących, które nie wypadną najlepiej na pamiątkowych fotografiach. Poza tym jednak każda butelka w cenie ok. 100 zł za sztukę i więcej będzie dobra. Gdy już wybierzesz, poinformuj o swojej decyzji kucharza. Mamy do wyboru 300 potraw weselnych, wśród których bez trudu uda się coś dobrać. Nasze menu weselne obejmuje zarówno dania kuchni polskiej, jak i międzynarodowej, które pasują do szampana.

Czym jeszcze kierować się przy wyborze szampana na wesele?

Choć to zabrzmi małostkowo, to pod uwagę warto wziąć etykietę. Chodzi  o wrażenie, jakie zrobi ona na gościach. Można zainwestować w etykiety na szampana na zamówienie. W sklepach z prezentami i drukarniach można znaleźć m.in. takie: szampan ze złotym brokatem idealny na wesele, szampan z etykietą z motywami weselnymi, szampan na cześć Państwa Młodych.

To może być dobry sposób, by wybrnąć z sytuacji i nie chwalić się etykietą zakupionego szampana. Jednocześnie przystrojona w ten sposób butelka, o ile kilka ich zostanie, będzie świetnym upominkiem dla gości, którzy jako pierwsi muszą opuścić przyjęcie lub dla tych najbliższych sercu. Więcej porad na temat stylowego wesela na naszym blogu weselnym.

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę