Szlak im. M. Orłowicza – Główny Szlak Sudecki

Szlak im. M. Orłowicza – Główny Szlak Sudecki jest to cieszący się sporą popularnością szlak turystyczny oznaczony kolorem czerwonym. Szlak rozciąga się przez całe Sudety. Jest to po Głównym Szlaku Beskidzkim drugi najdłuższy szlak w polskich górach. Liczy około 440 km. W rekordowym tempie 82 godzin i 46 minut pokonał go ultra maratończyk, Rafał Bielawa. Jednak zwykły turysta potrzebuje na to dużo więcej czasu. Według informacji zawartych w przewodnikach, na przejście szlaku warto zarezerwować około 120 godzin, co przekłada się na 14 dni spokojnej wędrówki.

Historia szlaku

Pomysłodawcą szlaku był Mieczysław Orłowicz, wybitny działacz turystyczny i krajoznawca. Pomysł na wyznaczenie szlaku pojawił się w 1947 roku. Celem jego stworzenia było umożliwienie przejścia większości pasm górskich i zdobycie najciekawszych szczytów Sudetów. Szlak ominął niestety Śnieżkę i Śnieżnik, z racji tego, że znajdowały się one w ówczesnej strefie przygranicznej, która była wtedy wyjątkowo pilnie strzeżona.

Szlak został przedłużony w 2009 roku, długo po śmierci jego pomysłodawcy.

Jak zaatakować Główny Szlak Sudecki?

W ciągu wielu lat przebieg szlaku został nieco zmodyfikowany. Obecnie wędrówka rozpoczyna się w Górach Izerskich w województwie dolnośląskim, a konkretnie w Świeradowie-Zdroju i prowadzi aż do Prudnika w Górach Opawskich w województwie opolskim. Szlak im. M. Orłowicza – Główny Szlak Sudecki można pokonać w obu kierunkach.

Na trasie szlaku znajdują się liczne atrakcje i schroniska turystyczne. Jest też wiele odcinków asfaltowych. Cały szlak nie należy do trudnych, jednak do jego przejścia, warto mieć kondycję długodystansowca. Najciekawsza atrakcje, jakie mija się po drodze to Wodospad Kamieńczyka, Kopalnia Złota Złoty Stok oraz Twierdza Srebrna Góra.

Szlak im. M. Orłowicza – Główny Szlak Sudecki – odznaka

PTTK ustanowiło specjalną odznakę turystyczną dla osób, które pokonają trasę w mniej niż 18 dni. Każdy, kto chce uzyskać odznakę, powinien okazać na potwierdzenie przejścia wbite do książeczki GOT PTTK pieczątki.

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy

Mapa dojazdu

Warto wiedzieć:

Ile czasu potrzeba by przejść Główny Szlak Sudecki?

Choć na trasie nie ma trudnych podejść, warto dobrze zaplanować dzienne przebiegi. W końcu do pokonania mamy 440 km. Osobom sprawnym fizycznie nie powinno to zająć dłużej niż 14-18 dni.

Kiedy najlepiej pokonać szlak?

Optymalne warunki do przejścia szlaku panują w okresie wiosenno-letnim. Dobrze więc zaplanować wędrówkę pomiędzy majem a wrześniem. Zwłaszcza, jeśli nie jest się zaprawionym w górskich wędrówkach.

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę