Umowa na wesele – na co zwrócić uwagę?

Porady
Umowa na wesele - na co zwrócić uwagę?

Organizacja wesela to bardzo duże przedsięwzięcie. Mnogość rzeczy do załatwienia może przytłoczyć niejedną Parę Młodą. By się w tym wszystkim nie pogubić, a dzień ślubu wyglądał tak, jak Państwo Młodzi sobie wymarzyli, warto mieć wszystko na piśmie . Czego może dotyczyć umowa na wesele? Z kim ją spisać? Na co zwrócić uwagę tworząc umowę? Podpowiadamy. 

Umowa na wesele – podstawowe informacje 

Każda umowa, także umowa na wesele powinna zawierać podstawowe informacje. Są nimi na przykład: 

 1. data i miejsce zawarcia 
 1. strony umowy 
 1. przedmiot umowy 
 1. data wesela i czas jego trwania 
 1. określenie ilości gości 
 1. cena od osoby 
 1. całkowity koszt imprezy 
 1. informacja o zaliczce i terminie płatności za całość wesela 
 1. prawo odstąpienia od umowy 
 1. kary umowne 
 1. Osoby do kontaktu ze strony sali oraz Państwa Młodych 

O ile pierwszy punkt nie wymaga dodatkowych wyjaśnień, tak warto zwrócić uwagę na resztę listy. Stronami umowy są: sala weselna (osoba upoważniona do zawierania umów w imieniu obiektu, w którym odbędzie się wesele) oraz Pan lub Pani Młoda, lub ktoś, kto finansuje przyjęcie, np. jeden z rodziców. Przedmiotem umowy może być wynajem sali, wynajem sali wraz z gastronomią, lub umowa może obejmować zarówno salę, jedzenie, jak i obsługę gości. W tym ostatnim przypadku będzie to umowa o dzieło, zawarta z przedstawicielem sali weselnej.  

Data wesela jest ściśle związana z dostępnością sali. Bardzo często to od niej uzależniona jest data ślubu. Dlatego przygotowania do tego dnia warto rozpocząć właśnie od tego, tym bardziej, że wybór sali weselnej determinuje kolejne kroki. Bardzo często terminy te są tak odległe, że Para Młoda nie jest w stanie podać szczegółowej liczby gości. Dlatego ważne, by w umowie znajdowała się data ostatecznego dopięcia wszystkich szczegółów. Zarówno liczby gości, ceny za jednego gościa, która może się również na przełomie lat zmienić, a także szczegółowy wybór menu.  

Umowa na wesele - warto mieć wszystko na piśmie

Czego nie może zabraknąć?

W umowie na wesele musi być zawarta informacja o zaliczce i terminie jej płatności. Jeżeli Para Młoda płaci gotówką, musi zachować potwierdzenie płatności. Jeśli zaś zaliczka wpłacona ma zostać na konto, w umowie należy zawrzeć numer konta, na który mają zostać przelane pieniądze. W tym punkcie należy również ustalić termin płatności za całe wesele.  

Prawo odstąpienia od umowy oraz informacja, ile czasu przed dniem wesela można zrobić to nie ponosząc kosztów jest ważnym punktem umowy. Nikt nie zakłada, że Narzeczeni nie dotrwają do dnia ślubu. Jednak zdarzają się różne okoliczności, z powodu których Państwo Młodzi muszą na przykład przełożyć datę ślubu.  

Kary umowne o których mowa w dokumencie, są to kary, jakie poniesie sala weselna, jeżeli nienależycie wywiąże się z organizacji wesela. Są to również kary, jakie mogą zostać nałożone na Parę Młodą w przypadku zniszczeń sali, które powstały na skutek działania gości weselnych. 

Tracisz radość z wesela na myśl o formalnościach?

Nie masz powodu – nami wszystko przebiega maksymalnie prosto!

Jak długa jest umowa na wesele? 

Trudno szczegółowo powiedzieć, ile stron powinna mieć umowa na wesele. To zależy od wielu czynników. Długa umowa nie powinna odstraszać Młodych, a jedynie zachęcić ich do wczytania się w pismo i zaznaczenia swoich uwag. 

Im więcej szczegółów zawiera ta umowa tym lepiej. Dzięki temu łatwiej będzie ustalić szczegóły wesela z przedstawicielami sali weselnej. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że Państwo Młodzi nie są w stanie podać np. liczby gości z dużym wyprzedzeniem. Zwłaszcza, jeśli podpisują umowę wstępną nawet kilka lat przed weselem. Dlatego w umowie powinny być zawarte ostateczne terminy podania liczby gości, ustalenia menu czy szczegółów, które mogą jeszcze się zmienić do czasu wesela.  

Umowa na wesele – z kim jeszcze warto ją podpisać? 

Umowy, które będą zabezpieczeniem dla Pary Młodej powinny być zawarte z wszystkimi instytucjami i osobami, które mają w jakiś sposób przyczynić się do stworzenia dnia ślubu. Umowa z zespołem powinna zawierać wszystkie podstawowe informacje takie jak data zawarcia, termin i miejsce wesela, czy strony umowy. W takim piśmie warto także ustalić, kto i w jaki sposób zapewnia muzykę do pierwszego tańca. Czy zespół prowadzi oczepiny i jak mają one wyglądać. Repertuar na wesela także wymaga doprecyzowania, ale nie musi być uwzględniany w umowie.  

Fotograf na ślub czy kamerzysta, również powinni podpisać z Parą Młodą umowę na wesele. Ustalając szczegóły warto wpisać w umowie ilość zdjęć, jaką gwarantuje fotograf oraz to, w jaki sposób zostaną one przekazane Nowożeńcom. Fotograf może przekazać wywołane zdjęcia, zdjęcia w formie fotoksiążki, lub jedynie obrobione zdjęcia na nośniku, by Para Młoda mogła je sama wywołać lub stworzyć swoją książkę.  

Kamerzysta zaś powinien w umowie informować, ile trwa film. Mogą oni oboje posiadać własne oświetlenie. Warto o tym pamiętać, bo często zespół gwarantuje oświetlenie sali i mogą one ze sobą kolidować. Zarówno fotograf jak i kamerzysta powinni także zawrzeć w umowie to, ile godzin pracują. Czy w dniu ślubu przyjeżdżają już na przygotowania, czy dopiero do kościoła, oraz czy cena dotyczy sesji narzeczeńskiej.  

Umowa na wesele może być także zawarta z szoferem, który powiezie Parę Młodą do ślubu, cukiernią dostarczającą tort, czy nawet z fryzjerami i kosmetyczkami dbającymi o wygląd Państwa Młodych. Fryzura na ślub to jedna z tych kwestii, którą podobnie jak salę weselną warto umówić z odpowiednim wyprzedzeniem. Także osoba, która stroi salę i kościół, czy tworzy bukiet ślubny może podpisać umowę na wesele.  

Dodatkowe atrakcje – czy potrzebna jest umowa? 

Dodatkowe atrakcje, które zapewni obsługa sali weselnej nie wymagają podpisania dodatkowej umowy. Mowa tu o wystroju sali, które oferują organizatorzy, czy np. atrakcjach kulinarnych jak pieczona szynka lub czekoladowa fontanna z owocami. Takie rzeczy dopisywane są do podstawowej umowy. Jednak umowę na wesele należy podpisać np. z fotobudką, barmanem, który ma zorganizować pokaz, czy firmą tworzącą pokaz sztucznych ogni. Jeżeli dziećmi w czasie imprezy ma zająć się animator, z nim również należy podpisać oddzielną umowę.  

Umowa podpisana przez Parę Młodą ma zagwarantować udane wesele. By Para Młoda mogła ze spokojem patrzeć w stronę nadchodzącego dnia, powinna zabezpieczyć się takimi umowami. W ten sposób będą oni pewni, że wszystko co zaplanowali, odbędzie się w takim kształcie jak sobie wymarzyli. 

Szybki kontakt Zamów ofertę