Czy osobny stół dla dzieci na weselu to dobry pomysł?

PoradyTrendy
stół dla dzieci na weselu

Może być prawdziwą ulgą dla organizatora i Młodej Pary, choć bywa też źródłem problemów w trakcie imprezy. Poniżej wszystko o tym, jak zaaranżować stół dla dzieci na weselu i czy zawsze warto się decydować na takie rozwiązanie.

Podczas uroczystości organizowanych w Dworze Korona Karkonoszy organizatorzy często decydują się na osobny stół dla dzieci na weselu, który może mieć rozmaitą formę. Z drugiej strony wciąż nie brak też wesel, na których wcale nie ma dzieci, jak i takich, gdzie najmłodsi siedzą z rodzicami, a nastolatki bawią się już z dorosłymi. Wszystkie rozwiązania mają swoje plusy i będą pasować do różnych sytuacji.

Osobny stół dla dzieci na weselu

Dla organizatorów często stół dla dzieci na weselu to uciążliwość, o której czasem przypominają sobie w ostatniej chwili planowania. Nie zauważają, że dobrze zaprojektowany może im znacznie ułatwić życie już w trakcie imprezy. Pamiętajmy, że zajęte zabawą i pysznościami maluchy, będą przez wiele godzin skupione w swoim towarzystwie. Jeśli ich stół znajdzie się na uboczu, dla innych gości może pozostać praktycznie niezauważony. Dzieci poczują się tymczasem jak na kinderbalu. Warto zestawić to z odwrotną sytuacją, gdy źle przygotowany stół dla dzieci na weselu to miejsce, przy którym dzieci się nudzą, co chwilę odchodząc na poszukiwanie rodziców, niebezpiecznie lawirując wokół tańczących par. To chyba wyjaśnia, dlaczego trzeba o nim pomyśleć z wyprzedzeniem.

Szukasz magicznego miejsca na organizację wesela?

Nie szukaj. Dwór Korona Karkonoszy – to właśnie tutaj.

Zalety i wady stołu dla dzieci na weselu

Jak wynika z doświadczenia koordynatorów imprez weselnych w Dworze Korona Karkonoszy, dzieci w wieku do 3-4 lat najlepiej się czują siedząc przy wspólnym stole z rodzicami. Takie maluchy posadzone przy osobnym stole będą i tak większość, o ile nie cały czas, szukać towarzystwa rodziców. W efekcie mama czy tata będą siedzieli przy stole z synem czy córką na kolanach, co nie będzie komfortowe. Rodzic, karmiąc w ten sposób dziecko, sam przez to będzie miał kłopot ze zjedzeniem obiadu. Dlatego w przypadku maluchów warto zapewnić im miejsce bezpośrednio przy rodzicach. Za to po obiedzie, kiedy animatorka zaprosi wszystkie dzieci do zabawy, zapewne będzie tylko kwestią czasu, gdy nawet te bardziej nieśmiałe, zechcą do niej dołączyć.

Niemniej osobny stół dla dzieci na weselu ma liczne zalety. Biorąc po uwagę, że będą przy nim siedzieć dzieci w odpowiednim wieku, wówczas:

– jest większa szansa, że dzieci będą się bawić w jednym miejscu,
– jedzą specjalnie przemyślane potrawy,
– rodzice mogą swobodnie się bawić i są mniej zestresowani na myśl, że ich pociecha ma zapewnione towarzystwo, a tym samym kompanów do zabawy ,
– Państwo Młodzi nie muszą w tym dniu myśleć o cudzych pociechach,
– rozmowy przy innych stołach mogą toczyć się w swobodnej atmosferze.

Jeśli chodzi o minusy takiego rozwiązania, to:
 
– ktoś musi doglądać dzieci – mogą to być zmieniający się rodzice czy dziadkowie, jednak coraz większą popularność zdobywa zaangażowanie animatorki, która nie tyle dopilnuje dzieci, ale co więcej – zapewni im doskonałą zabawę,
– przy licznych dziś ograniczeniach dietetycznych dzieci i ich wybrednym podniebieniu trudno może być zaplanować menu weselne;
– w praktyce może być trudno znaleźć formułę i catering, które sprawdzą się tak samo w przypadku dzieci trzyletnich i nastolatków. Dlatego właśnie stół dla dzieci na weselu jest dobrym rozwiązaniem, o ile weźmiemy pod uwagę, że będą to dzieci np. 5+.

Stół dla dzieci na weselu – pomysły na przygotowanie

Niektóre minusy stołu dla dzieci na weselu da się wyeliminować, jeśli strefa zostanie starannie zaplanowana. Zanim organizator sam kupi wyposażenie czy dekoracje, powinien zapytać w lokalu, czy nie ma żadnych sprzętów na miejscu. Jeśli jest to sala balowa połączona z pokojami gościnnymi jak w Dworze Korona Karkonoszy, możliwe, że uda się znaleźć np. plastikową zastawę, mniejsze krzesełka itp.

Osobny stół dla dzieci na weselu może być utrzymany w podobnej kolorystyce, co cała sala, ale mieć bajkowe motywy. Dzieci uwielbiają balony, a jeśli Państwo Młodzi zakładają obecność maluchów, to z pewnością będzie ich na sali weselnej sporo. Można więc zrobić ukłon w ich stronę i wybrać wzory bajkowe czy ciekawe kształty, co na pewno ucieszy najmłodszych. Również zastawa może mieć bajkowe motywy. Ze spraw praktycznych warto jeszcze pamiętać, by dekoracje stołu nie były szklane ani za wysokie, jak np. wazony z kwiatami, które bardzo łatwo jest przewrócić.

Stół dla dzieci na weselu kojarzy się z miejscem do jedzenia, ale nie powinien służyć tylko do tego. Pamiętajmy, że realistycznie trudno będzie utrzymać w miejscu grupę kilkulatków przez wiele godzin, jeśli jedyną ich rozrywką będzie jedzenie. Pamiętajmy też o tym co będzie serwowane. Nie ma chyba dziecka, które nie rzuci się na łakocie, jeśli te będą od początku w zasięgu jego rąk. Weźmy to pod uwagę zwłaszcza przed podaniem obiadu.

Jak zająć najmłodszych przy stole dla dzieci na weselu?

Stół dla dzieci na weselu nie musi, a nawet nie powinien, służyć tylko i wyłącznie do jedzenia. Kolorowanki i kredki to atrybuty, których nie powinno zabraknąć. Można też kupić, a nawet wypożyczyć, bardziej zaawansowane przybory plastyczne. Brokat, mazaki, masa solna czy naklejki – da się z nich wyczarować coś, co ucieszy zarówno dziecko kilkuletnie, jak i nastolatka. Jeśli dzieci jest dużo, można pomyśleć o maszynie do lodów, popcornu czy waty cukrowej, bo najmłodsi je uwielbiają. Pięknie dopełnią nastroju bańki mydlane i wiatraczki. Jednak jeśli bańki, to tylko na zewnątrz. Robienie ich na sali skończy się mokrą, śliską podłogą, a wtedy łatwo o wypadek.

Banalnie prostym sposobem na to, by zachować czystość, ułatwić sobie sprzątanie i zająć dzieci, jest położenie na stole obrusu do kolorowania. Może to być także duży papier pakowy z flamastrami dostępnymi obok lub gotowa kolorowanka czy łamigłówka. To o wiele bardziej logiczne rozwiązanie niż umieszczenie na stole dla dzieci na weselu drogiego, białego obrusa, który prawdopodobnie i tak po kilku minutach zostanie poplamiony. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc papierowy obrus. Gdy impreza się skończy, kolorowankę-obrus wystarczy zdjąć i wyrzucić. Jeśli powstaną na niej jakieś wyjątkowe prace plastyczne, dzieci mogą zabrać ich  fragmenty do domu. Bez względu na wybraną opcję, na każdym weselu, na którym są dzieci, powinna obowiązywać jedna, podstawowa zasada. Dzieci nigdy nie powinny pozostawać bez opieki osoby dorosłej.

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę