Twierdza Kłodzko

Twierdza Kłodzko (niem. Festung Glatz) to górujący nad miastem Kłodzko, ogromnych rozmiarów kompleks zabudowań obronnych, który sięga czasów przełomu XVII i XVIII wieku. Twierdza znajduje się na Górze Fortecznej (368 m n.p.m.).

Wzgórze na którym posadowiono kompleks Twierdza Kłodzko sięga odległych czasów – kiedyś, według podań, prawdopodobnie stał tu drewniany gród. Przypuszcza się, że za panowania księcia piastowskiego Henryka IV Probusa, postawiono w tym miejscu kamienną warownię. W kolejnych wiekach zamek rozbudowywano i poszerzono jego funkcje. Były to nie tylko funkcje obronne, ale także mieszkalne – zamek stał się chlubą hrabstwa kłodzkiego.

Twierdza Kłodzko przebudowana została na twierdzę obronną po bitwie na Białej Górze w 1622 roku, po której rezydencja wymagała odbudowy. W latach 1690 – 1702 prowadzono rozbudowę jej umocnień, zastępując elementy m.in. średniowieczne mury bastionami i kurtynami. Cały kompleks obronny tworzył tzw. dzieło koronowe, którego centrum stał się umocniony zamek. Drugim etapem rozbudowy był rok 1742, kiedy to król pruski Fryderyk II Wielki nakazał rozbudować twierdzę o nowe forty (wtedy powstał słynny Fort na Owczej Górze), mianując Kłodzko jednym z ważniejszych punktów obronnych królestwa.

Twierdza Kłodzko – atrakcje dla turystów

Twierdza Kłodzko dysponuje szeroką ofertą atrakcji, dzięki której zwiedzający mają okazję poznać historię kompleksu oraz historię wojskowości. Przejście główną ścieżką turystyczną wraz z korytarzami kontraminowymi (sieć podziemnych chodników) to koszt 43 zł – bilet normalny i 35 zł – bilet ulgowy. Zwiedzanie samych korytarzy to koszt 28 zł – bilet normalny i 23 zł – bilet ulgowy.

Twierdza Kłodzko oferuje także zwiedzanie nocą, na które należy się uprzednio umówić – koszt zwiedzania nocnego to 55 zł. Przy okazji wycieczki należy zastanowić się nad dodatkową atrakcją – wystrzałem z armaty, którego koszt wynosi 70 zł. Twierdzę Kłodzko można zwiedzać w godzinach 9:00 – 18:00.

Pod twierdzą znajduje się dużych rozmiarów, bezpłatny parking przy ulicy Zofii Stryjeńskiej oraz płatny parking przy ulicy Czeskiej. Parking jest czynny od 9:00 do 19:00 i kosztuje 4zł/godzina.

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:

Mapa dojazdu

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę