Ścieżka pod Reglami

Ścieżka pod Reglami, to zdaniem wielu – najpiękniejszy szlak w Karkonoszach. Niesie się od Pielgrzymów po Halę Szrenicką. Spacer „zielonym szlakiem” zajmuje ok. 7 godzin. Trasa ma długość ok. 28 km i przebiega zarówno na wysokości 1100-1200 m n.p.m., jak i dnem kotłów polodowcowych, umożliwiając tym samym wędrówkę na granicy dwóch pięter roślinnych: regla górnego i piętra subalpejskiego.

Historia Ścieżki pod Reglami

Większa część Ścieżki pod Reglami prowadzi przez tereny Karkonoskiego Parku Narodowego. Jej trasa wytyczana była na raty. Ścieżka pod Reglami we współczesnym kształcie ukształtowała się w 1945 roku z połączenia odcinka zachodniego – od Granicznej Łąki do Przełęczy Karkonoskiej oraz odcinka wschodniego – od Przełęczy Karkonoski do Pielgrzymów. Nazwę „Ścieżka pod Reglami” prawdopodobnie skopiowano z Tatr Zachodnich, by w pełni oddać jej wysokogórski charakter. Trasa posiada także inne funkcjonujące w przewodnikach nazwy: „Droga nad Zboczami” oraz „Wisząca Droga” (tłumaczenie niemieckiej nazwy „Gehangweg”).

Blok CTA

Wesele, impreza firmowa lub z przyjaciółmi?

Dwór Korona Karkonoszy zaprasza!

Nazwa ścieżki nawiązuje do regli, czyli pięter roślinności charakterystycznej dla danej wysokości. Piętro regla górnego (1000-1250 m n p.m.) to m.in. świerczyna i kosodrzewina, a także łąki i torfowiska, wraz z endemiczną roślinnością, jak np. dzwonek karkonoski, czy wełnianka pochwowata. Z kolei roślinność regla dolnego (500-1000 m n.p.m.) tworzą głównie świerki, poręby, mniej liczne buczyny i jodły oraz przytulie, pszeńce leśne, czy wrońce widlaste. Przemierzając trasę Ścieżki pod reglami możemy także natrafić na ciekawe gatunki ptaków – drozda obrożnego, krzyżodzioba świerkowego oraz sowę włochatkę.

Jakie atrakcje mijamy po drodze, podążając Ścieżką pod Reglami?

Jednym z najważniejszych punktów na Ścieżce pod Reglami są Śnieżne Stawki – kilka urokliwych jeziorek na dnie Wielkiego Śnieżnego Kotła. Innym ciekawym miejscem widokowym są Paciorki, czyli skałki, które mijamy podążając Koralową Ścieżką z Jagniątkowa do Rozdroża pod Śmielcem.

W okolicach Hali Szrenickiej trasa Ścieżki pod Reglami prowadzi przez stare bory świerkowe pełne leżących drzew porośniętych mchami, porostami i grzybami. Rozkładające się drewno stanowi doskonałe podłoże do rozwoju różnych gatunków roślin, co jeszcze bardziej uatrakcyjnia przemarsz tymi terenami.

Ścieżka pod Reglami miejscami wiedzie dnem kotłów polodowcowych – Czarnego Kotła Jagniątkowskiego i Śnieżnych Kotłów, a jednocześnie podczas wędrówki przecinane są najważniejsze szczyty karkonoskie. Dzięki temu szlak ten uznaje się za jeden z najciekawszych.

Ścieżka pod Reglami – szczegółowy przebieg:

  • Hala Szrenicka,
  • Trzy Świnki,
  • Szrenickie Mokradła,
  • Mokra Przełęcz,
  • Schronisko pod Łabskim Szczytem,
  • Śnieżne Kotły i Śnieżne Stawki,
  • Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem,
  • zbocze Śmielca,
  • Czarny Kocioł Jagniątkowski,
  • Hutniczy Grzbiet i Bażynowe Skały,
  • Przełęcz Karkonoska,
  • Pielgrzymy.

O czym warto pamiętać, planując wyprawę Ścieżką pod Reglami?

Choć tereny, wokół których przebiega Ścieżka pod Reglami przypominają baśniową krainę, jej pokonanie nie należy do najłatwiejszych. Głównie ze względu na występujące tu wywyższenia oraz grząskie i śliskie podłoże, stanowiące problem zwłaszcza po deszczach. Miejscami „zielony szlak” prowadzi drewnianymi pomostkami, a także kamiennymi chodnikami. Planując wędrówkę zimową zawsze należy pamiętać, że szlak może zostać zamknięty, gdy tylko pojawią się zagrożenia lawinowe.

Ścieżka pod Reglami nie prowadzi na szczyt Szrenicy, ale okala go na wysokości 1300 m n.p.m. Choć czas wędrówki szacuje się na ok. 7 godzin, podróżując z dziećmi, warto rozłożyć wędrówkę na dwa dni. Tym bardziej, że po drodze napotkamy na dwa schroniska – Schronisko „Pod Łabskim Szczytem” i Schronisko „Odrodzenie”. Dodatkowo, po stronie czeskiej do dyspozycji mamy kilka hoteli o dość wysokim standardzie. Turyści, którzy chcą kontynuować wędrówkę mogą żółtym szlakiem zejść do Polany, a dalej do Karpacza lub na inne szlaki górskie prowadzące w stronę szczytu Śnieżki.

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę