Jańskie Łaźnie – na narty, na spacer i co jeszcze?

Jańskie Łaźnie położne nieopodal granicy, to jedyne uzdrowisko w czeskich Karkonoszach w którym biją gorące źródła. To także znany kurort narciarski i miejsce, w którym „wyrosła” 1,5-kilometrowa ścieżka koronami drzew, która przyciąga turystów z całej Europy. Miasteczko zachwyca swoim położeniem w dolinie między dwoma wzniesieniami – Czarną i Jasną Górą.

Źródła termalne w Jańskich Łaźniach odkryte zostały podobno już w 1006 roku przez rycerza Jana Hockova, a ponad 600 lat później, z inicjatywy Jana Adolfa Schwarzenberga, powstał tu kurort uzdrowiskowy. Zimą mieści się tu popularny ośrodek narciarski. Jańskie Łaźnie leżą bardzo blisko granicy polsko-czeskiej. Najlepiej dojechać tu przez Lubawkę lub przejściem granicznym Okraj – Mała Upa. Z Karpacza można dojechać tu w zaledwie 40 minut.

Jańskie Łaźnie – gorące źródła i kurort uzdrowiskowy aqua wellness

Miejscowość uzdrowiskowa Jańskie Łaźnie przyciąga turystów z całej Europy. Woda termalna z łaźni leczniczych wykorzystywana jest w leczeniu dolegliwości układu ruchu, ośrodkowego układu nerwowego i oparzeń. Miejscowi są pewni – uzdrowisko termalne w połączeniu ze świeżym górskim powietrzem to lek na wszelkie dolegliwości.

W kurorcie można zobaczyć piękne budynki oraz park. Wokół powstało także wiele urokliwych tras rowerowych. W pobliżu tutejszej kolumnady można znaleźć baśniowego, surowego Liczyrzepę, patrona całych Karkonoszy, czuwającego nad porządkiem karkonoskich lasów i dolin.

Blok CTA

Imprezy firmowe lub rodzinne?

Dwór Korona Karkonoszy zaprasza!

Jańskie Łaźnie – ośrodek narciarski Ski Resort Cerna Hora (Czarna Góra), kolej gondolowa i wieża widokowa

Zbocza Cernej Hory w całości porośnięte są lasem regla górnego – w wyższych partiach króluje kosodrzewina, a w dolnej świerki. To tu znajduje się kurort narciarski Cerna Hora, do którego można wjechać kolejką gondolową. Na szczyt można także wejść na nogach. Z Jańskich Łaźni najlepiej wybrać czerwony szlak lub asfaltową ścieżkę rowerową.

Ośrodek narciarski Cerna Hora dysponuje 12 wyciągami – orczykowymi, kanapowymi i gondolowymi. Z powodzeniem znajdą tu coś dla siebie ci, którzy kochają sporty zimowe. Można tu pojeździć na nartach, korzystając z tras zjazdowych o różnym poziomie trudności. Łączna długość tras narciarskich wynosi 12,5 km. Na szczycie na turystów i narciarzy czeka basen, bar i leżaki, a dla bardziej aktywnych – całkiem pokaźna ścianka wspinaczkowa. Skiresort Cerna Hora to miejsce idealne nie tylko dla doświadczonych narciarzy. W bezpośrednim sąsiedztwie głównych tras narciarskich znajduje się duży teren dla dzieci – Live Park Formánky wyposażony w ruchomy chodnik i liczne pomoce dydaktyczne. Na terenie LIVE parku znajdują się także tory do snowtubingu, wypożyczalnia sprzętu sportowego oraz rodzinna restauracja Hospůdka na Formánkách.

Co jeszcze warto zobaczyć? Na terenie ośrodka znajduje się także 21-metrowa wieża widokowa, na którą prowadzi 106 metalowych schodów. Z wieży, z pomocą zamontowanych lornetek, podziwiać można Kotlinę Czeską i panoramę Karkonoszy.

Ścieżka Koronami Drzew – Jańskie Łaźnie to idealne miejsce na spacer

Ścieżka w koronach drzew Karkonosze powstała w 2017 roku na zboczu Czarnej Góry na obrzeżach Karkonoskiego Parsku Narodowego. Spacer nad ziemią stanowi naprawdę niesamowite przeżycie, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Zwieńczeniem 1,5-kilometrowego spaceru jest wejście na 45-metrową wieżę widokową, z której zobaczyć można zapierającą dech w piersiach leśną krainę. Atrakcję wieży widokowej stanowi nie tylko bajeczna panorama, ale także fakt, że można z niej zjechać z wykorzystaniem 80-metrowej zjeżdżalni.

Ścieżka Koronami Drzew to dostępne przez cały rok centrum edukacyjne, w którym można dokładnie poznać strukturę karkonoskich lasów oraz dowiedzieć się wielu ciekawych faktów z życia mieszkających tu dzikich zwierząt. Napisy na tablicach są w języku czeskim i angielskim, ale pobierając dedykowaną aplikację telefoniczną możemy pobrać napisy także w języku polskim i niemieckim. Dla dzieci przygotowano także lunety, dzięki którym można z bliska podejrzeć tutejszy ekosystem. Tuż przed wejściem na wieżę ścieżka schodzi pod ziemię do jaskini o powierzchni 400 m kw, w której można zobaczyć system korzeniowy drzew.

Do centrum edukacyjnego Ścieżka Koronami Drzew można dojechać z centrum Jańskich Łaźni specjalnymi busami lub samochodem. Na miejscu znajdują się trzy doskonale oznakowane parkingi.

Mapa dojazdu

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę