Harrachov – miasteczko pełne uroku

Harrachov to pełne uroku a także ciekawych obiektów turystycznych miasteczko w północnych Czechach, na terenie kraju libereckiego w Karkonoszach, ok 4 km od przejścia granicznego w Szklarskiej Porębie Jakuszycach. Jego największą atrakcją jest kompleks skoczni narciarskich Čerťák. Harrachov jest doskonałą bazą wypadową w Karkonosze jak również Góry Izerskie. Przez miejscowość przebiega międzynarodowa trasa E65.

Nazwa miasta Harrachov pochodzi od nazwiska właścicieli ziemskich – hrabiostwa rodu Harrachów. Jego historia sięga XVII wieku, a miasto szczyci się ponad 300-letnią tradycją produkcji szkła. Oprócz Muzeum Huty Szkła, w Harrachovie znajdziemy także m.in. Muzeum Górnictwa z 1000-metrową sztolnią, Muzeum Narciarstwa i Huta Szkła z restauracją, browarem i Piwnym SPA. Niewątpliwą atrakcję turystyczną stanowi także malowniczy wodospad Mumlavy.

Kompleks skoczni narciarskich Čerťák

Kompleks ośmiu skoczni został zbudowany na zboczu Certovej Hory (Czarciej Góry). Pierwszą skocznię postawiono tu już w 1920 roku. Punkt krytyczny skoczni sięga 40 metrów. Wyżej na Czarciej Górze znajduje się skocznia z punktem krytycznym 120 metrów a także skocznia mamucia o wysokości 185 metrów.

Blok CTA

Wypoczynek w górach, wesela, eventy firmowe?

Dwór Korona Karkonoszy zaprasza!

Aktywny wypoczynek w Harrahov – jakie atrakcje dla narciarzy oferuje miasteczko?

Kompleks sportowy Harrachov oferuje narciarzom ok 7 km tras zjazdowych, a wokół miasta utrzymywana jest magistrala narciarska o długości ok. 30 km.

Na szczyt Certovej Hory można wjechać jednym z dwóch wyciągów krzesełkowych. Miasto Harrachov jest także prężnie działającym ośrodkiem narciarstwa biegowego.

Ośrodek narciarski Harrachov oferuje sztucznie dośnieżane nartostrady, serwisy narciarskie, wypożyczalnie nart a także szkoły narciarskie.

Co zobaczyć w Harrachovie?

Muzeum Górnictwa z 1000-metrową sztolnią

Muzeum i sztolnia położone są u podnóża szczytu Ptačinec. Można podziwiać tu tradycyjne maszyny, narzędzia i wyposażenie górników oraz wydobywane minerały. Ekspozycję wzbogacają stare mapy i fotografie przedstawiające pracę górników. Muzeum oferuje trasę wycieczkową, której zwiedzanie wraz z przewodnikiem trwa ok. 1 h. Ze względu na niskie temperatury warto zaopatrzyć się wcześniej w cieplejsze ubrania.

Huta Novosad & Syn z restauracją, browarem i Piwnym SPA

Założona na początku XVIII wieku prywatna huta szkła, która do dziś wytwarza przedmioty w tradycyjny sposób. Można zobaczyć w niej m.in. 100-letnią zabytkową szlifierkę. Z hutą połączony jest mały browar piwny oraz gustowna restauracja z tradycyjną kuchnią czeską.

Piwo warzone jest tu na oczach zwiedzających, a do niego serwowane są takie specjały jak golonka, opiekane kiełbaski i marynowane żeberka. Przy browarze działa także Piwne SPA, w którym do kąpieli używa się tutejszego piwa niepasteryzowanego.

Wodospad Mumlavy – przyrodnicza perełka Harrachova

Wodospad Mumlavy jest najpotężniejszym wodospadem w okolicy. Tworzą go kaskadowo ułożone bloki skalne o wysokości ok. 8 m. Woda wpada tu do koryta o głębokości 10 metrów. Wodospad znajduje się w niewielkiej odległości od Muzeum Górnictwa. W pobliżu funkcjonuje również restauracja mieszcząca się w dawnej leśniczówce. Niedaleko wodospadu znajduje się także Schronisko Mumlavskie na wysokości 789 m n.p.m.

Pszczela ścieżka hrabiego Jana Harracha

Turyści odwiedzający miasto Harrachov mogą wybrać się na spacer ścieżką edukacyjną poświęconą pszczelarstwu, której długość sięga ponad 3,5 km. Ścieżka obejmuje w sumie 11 przystanków. Zaczyna się przy dworcu autobusowym, a kończy przy pensjonacie Renata. Ścieżka dopasowana jest do potrzeb matek z dziećmi oraz osób starszych.

Kolej zębata między Tanvaldem a Harrachovem

Narodowy zabytek techniki, który w dawnych czasach stanowił bardzo ważne połączenie między Polską a Czechami. Cieszy się dużą popularnością wśród miłośników kolei z całej Europy. Obejmuje 12 kilometrów torów nazywanych pieszczotliwie „korenovską zębatką” lub „polubenką”. Trasa prowadzi m.in. przez pięć tuneli i charakteryzuje się największą w Czechach różnicą poziomów.

Cerny Rybnik – tajemniczy staw w Harrachovie

Takiej atrakcji nie znajdziecie w zwykłych broszurkach turystycznych. Znają ją jedynie miejscowi. W stawie Cerny Rybnik nie wolno się kąpać. Dlaczego? Ponieważ jest używany do produkcji drewnianych form do szkła. Na dnie stawu znajdują się drewniane belki, które nie wypływają. Wyławia się je dopiero po kilku miesiącach.

Inne ciekawostki dotyczące atrakcji turystycznych miasta Harrachov

W 1925 roku miasteczko nawiedziła potężna wichura, która dokonała ogromnych zniszczeń. Cztery lata później posadzono tutaj modrzewie, które ułożono w kształt liczby 10 (na cześć 10. rocznicy powstania Czechosłowacji). Okazałe 100-metrowe drzewa widoczne są doskonale z przeciwległego kopca.

Mapa dojazdu

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę