Dziurawa Skała i piknik ze sztuką w tle

Dziurawa Skała na trasie Podgórzyn – Przesieka to 20-metrowa granitowa formacja skalna, którą ciężko przegapić, ponieważ znajduje się przy charakterystycznym ostrym wirażu drogi. U jej podnóży przepływa malowniczy potok – Podgórna, przy której siedzi wyrzeźbiony z drewna Duch Gór.

Grupa skalna Dziurawa Skała, zwana jest także „skałą z dziurą”. Leży w Kotlinie Jeleniogórskiej na wysokości ok. 470 m n.p.m. Nazwa Dziurawa Skała odnosi się do charakterystycznej szczeliny (jaskini przelotowej), która znajduje się tuż przy szczycie. Aby podkreślić piękno formacji skalnej, skała została dodatkowo podświetlona, dzięki czemu prezentuje się pięknie nawet po zmroku.

Jaka jest historia Dziurawej Skały?

Przed II wojną światową Dziurawa Skała miała status pomnika przyrody. Stanowiła bardzo popularną atrakcję, która przyciągała turystów. Była widoczna na wszystkich ówczesnych mapach pod nazwą Katzenstein. Skała w czasach powojennych powoli popadała w zapomnienie, aż w końcu została prawie całkowicie przysłonięta przez sąsiadujące z nią świerki.

Dziurawa Skała została ponownie odsłonięta dopiero w 2008 roku. Odbyło się to podczas pierwszej edycji wydarzenia „Piknik ze sztuką przy Dziurawej Skale”. Impreza okazała się sukcesem, do tego stopnia, że na stałe zagościła w kalendarzu karkonoskich wydarzeń kulturalnych. Od tamtego czasu przyciąga każdego roku grono wiernych fanów. To dlatego – właśnie z inicjatywy mieszkańców Przesieki oraz Podgórzyna – teren przy Dziurawej Skale został oczyszczony z samosiejek, a przy skale powstał parking z ławo-stołami oraz punkt widokowy – idealne miejsce obserwacji.

Blok CTA

Imprezy firmowe lub rodzinne?

Dwór Korona Karkonoszy zaprasza!

„Piknik ze sztuką przy Dziurawej Skale” – wydarzenie, które przyciąga mieszkańców i turystów

„Piknik za sztuką przy Dziurawej Skale” to cykliczne wydarzenie kulturalne. Począwszy od 2008 r. powtarzane jest każdego roku. Może w nim wziąć udział każdy, kto czuje, że jest uzdolniony plastycznie a ponadto chce się podzielić swoim talentem z innymi.

Podczas „Pikniku ze sztuką przy Dziurawej Skale” odbywają się wystawy prac oraz warsztaty rysowania, malowania oraz rękodzieła – rzeźbienia, tkactwa lub ceramiki. Na uczestników czekają stragany z własnoręcznie zrobioną biżuterią i innymi ozdobami, a także bufety z pysznym, lokalnym jedzeniem. Wydarzeniu często towarzyszą recitale poezji śpiewanej lub występy lokalnych muzyków. Piknik przyciąga nie tylko mieszkańców pobliskiej Jeleniej Góry czy niedalekiego Karpacza, ale także turystów z całej Polski.

Każdego roku organizatorzy pikniku przygotowują dla gości liczne niespodzianki – występy artystyczne, przedstawienia teatralne, czy pokazy sztuki plenerowej. Na uczestników czekają też liczne konkursy i aktywności. Wydarzenie ma bardzo rodzinną a także przyjazną atmosferę. Na miejscu można kupić obraz lub grafikę i osobiście porozmawiać z jego twórcą. Wieczorem, u podnóży Dziurawej Skały organizowane jest wielkie ognisko. W połączeniu z iluminacją skały, stanowi niezwykłe przeżycie wizualne.

Dziurawa Skała – idealne miejsce na przerwę w podroży

Początki karkonoskim skałom i formacjom skalnym dała zastygająca w wyższych partiach skorupy ziemskiej lawa. Karkonoski granit jest więc wytworem krystalizacji gorącej magmy.

W Karkonoszach znajduje się ponad 100 większych zgrupowań skalnych i niezliczona ilość mniejszych skałek, których pochodzenie i forma rozpala ciekawość nie tylko geologów i badaczy. Najwyższe z nich osiągają nawet 30 metrów wysokości i są widoczne z daleka. Granit karkonoski cechuje obecność siatki spękań, która sprawia wrażenie, jakby ktoś pociął większe skały na mniejsze bryły.

Dziurawa Skała to doskonałe miejsce na krótką przerwę w podróży. Można przy niej zorganizować piknik lub skorzystać z dogodnego miejsca obserwacji okolicy.

Pod skałą siedzi drewniany Duch Gór, który strzeże tego miejsca. Niektórzy sądzą, że to może być sam legendarny Liczyrzepa – bohater licznych karkonoskich legend, które wiążą się z pogańskim kultem źródeł rzeki Łaby. Jest on personifikacją wszystkich tutejszych sił przyrody. Początkowo przedstawiano go jako jako złego ducha lub demona, jednak współcześnie darzy się go większym szacunkiem.

Mapa dojazdu

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę