Wambierzyce
Bazylika zwana „Śląską Jerozolimą”

Jedną z najważniejszych atrakcji ziemi kłodzkiej jest monumentalne Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin. Chluba wsi Wambierzyce – bazylika maryjna nosi wiele imion, a ze względu na skalę zamysłu architektonicznego, nazywana bywa także „Śląską Jerozolimą”.

Współczesna bazylika znajduje się w miejscu, w którym w XII wieku stała figura Matki Boskiej. To przy niej w 1218 r. niewidomy Jan Raszewa miał odzyskać wzrok. Od tego momentu do Wambierzyc zaczęli ściągać pielgrzymi z okolicznych terenów, przynosząc przed jej oblicze swoje troski. Stawiano w tym miejscu świątynie, które z różnych przyczyn nie przetrwały. Było tak aż do 1715-1723, kiedy to hrabia Franciszek Antoni von Goetzen ufundował barokową bazylikę, która możemy dziś oglądać. W 1936 r. papież Pius XI nadał jej tytuł bazyliki mniejszej. Z kolei w 1980 r. kardynał Wyszyński koronował figurę Matki Boskiej, znanej od tego momentu pod imieniem Wambierzyckiej Królowej Rodzin. Od 2007 roku gospodarzami bazyliki są bracia franciszkanie.

Czym wyróżnia się bazylika?

Zwłaszcza katolicy chętnie odwiedzają Wambierzyce: Bazylika pełni bowiem funkcję kalwarii, czyli wzgórza, na którym podczas procesji na wzór Jerozolimy zamienia się w drogę krzyżową, którą przeszedł Chrystus. Pierwsze, wówczas drewniane kapliczki stanęły, w Wambierzycach za sprawą Daniela von Osterberga już w 1683 r.

Współcześnie oglądać możemy kapliczki z przełomu XIX i XX wieku, których na wzgórzu znajduje się niemalże 100. Oprócz tego bazylika wyróżnia się dzięki swojej zachwycającej architekturze – imponującej późno-renesansowej fasadzie, do której prowadzą monumentalne schody.

Wambierzyce Bazylika – informacje dla turystów

Sanktuarium otwarte jest od poniedziałku do piątku. Może w nim przebywać w godz. od 7:00 do 19:00. W miesiącach od maja do września codziennie o 21:00 odprawia się tu apel Maryjny, który może być dobrą okazją do wzięcia udziału we mszy dla pielgrzymów odwiedzających Wambierzyce. Bazylika podświetlana jest w nocy, dlatego warto zostać na wieczorny apel, aby zobaczyć świątynię w tej niezwykłej odsłonie, ukazującej wyjątkowy, rytmiczny zamysł architektury obiektu.

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:

Mapa dojazdu

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę