Szrenica – gratka nie tylko dla wielbicieli górskich wędrówek

Szrenica to jeden z najbardziej popularnych szczytów Karkonoszy, którego wysokość sięga 1362 m n.p.m. Widok rozpościera się na Karkonosze, Góry Izerskie a także Kotlinę Jeleniogórską. Tuż przy szczycie przebiega Główny Szlak Sudecki oraz granica polsko-czeska. Masyw Szrenicy obejmuje trzy okazałe grupy skalne: Trzy Świnki, Szrenicką Skałę i Końskie Łapy.

Szklarska Poręba to także jedna z najbardziej popularnych miejscowości związanych z turystyką górską na Dolnym Śląsku. Miasto swoją infrastrukturą w pełni poświęciło się turystyce, dlatego stało się idealną bazą noclegową w Karkonoszach oraz bogatym obszarem atrakcji turystycznych, takich jak szlaki górskie, stoki narciarskie oraz muzea.

Szczyt górski Szrenica – szczyt Karkonoszy

Szczyt Szrenicy położony jest w zachodniej części Karkonoszy, na południe od Szklarskiej Poręby. Wzniesiony jest ponad Śląski Grzbiet Karkonoszy na wysokość 60 metrów, a jego wierzchołek znajduje się w całości na terytorium Polski.

Szczyt Szrenicy pokrywa granit karkonoski. Obrastają go charakterystyczne żółto-zielonkawe porosty, przypominające szron, z czego wywodzi się nazwa Szrenica. Na szczycie Szrenicy znajduje się „Schronisko na Hali Szrenickiej”, a u podnóża – Schronisko „Kamieńczyk”.

Blok CTA

Wypoczynek w górach, wesela, eventy firmowe?

Dwór Korona Karkonoszy zaprasza!

Szrenica – doskonały punkt widokowy. Jak dostać się na szczyt?

Najszybszym sposobem, by dostać się na szczyt Szrenicy ze Szklarskiej Poręby, jest skorzystanie z kolejki krzesełkowej, która kursuje od 1962 roku. Podróż wyciągiem umożliwia podziwianie panoramy Karkonoszy a także Kotliny Jeleniogórskiej.

Jeżeli chodzi o piesze wędrówki, najczęściej wybieraną trasą na szczyt Szrenicy jest czerwony szlak ze Szklarskiej Poręby, który rozpoczyna się tuż przy stacji kolejowej PKP. Z kolei turyści podróżujący samochodem mogą rozpocząć swoją podróż na parkingu przy Kruczych Skałach. Trasa ta liczy sobie prawie 7 km i jej pokonanie zajmuje blisko 3 h w górę i ok. 1,5 h w dół. Szlak przebiega koło Wodospadu Kamieńczyka oraz Schroniska na Hali Szrenickiej. Trasa stanowi część ścieżki edukacyjnej „Ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę”, która zaczyna się przy Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej. Szlak jest szybki, ale wymagający, o czym warto pamiętać zwłaszcza zimą.

Inne popularne szlaki na szczyt Szrenicy to:

  • zielony szlak z Jakuszyc, który okrążą wierzchołek od północy,
  • szlak łącznikowy z górnej stacji kolejki krzesełkowej,
  • czeski szlak biegnący od Trzech Świnek na wschodnim stoku Szrenicy, przez schronisko „Vesecka bouda”, aż do Rokytnic nad Izerą.

Schronisko górskie Szrenica (Schronisko na Hali Szrenickiej)

Historia schroniska na Hali Szrenickiej sięga XVIII wieku. Od tego czasu było wielokrotnie modernizowane ale także rozbudowywane. Schronisko i hala Szrenicka położone są na wysokości 1362 m n.p.m. Z tarasu schroniska rozciąga się piękny widok na grzbiety Gór izerskich – od Smreku na zachodzie, po Zakręt Śmierci na wschodzie.

Charakterystyczne schronisko Szrenica stanowi doskonałą bazę turystyczną. Słynie z domowej kuchni – zwłaszcza rozpływającego się w ustach sernika i „Czaru Gór”, czyli kultowej gorącej czekolady z prądem. Szrenica schronisko jest czynne przez cały rok i oferuje 90 miejsc noclegowych w pokojach 1-9 osobowych.

Schronisko udostępnia także trzy sale jadalne oraz salę taneczną, na której można zorganizować imprezę integracyjną lub okolicznościową. Schronisko od lat organizuje także hucznego Sylwestra do białego rana. Z kolei na piętrze ukryta została „Biblioteka dobrych słów” czyli szafa pełna książek, dlat tych którzy zdecydują się zostać w schronisku trochę dłużej.

Szrenica Ski Arena – jakie atrakcje oferuje amatorom sportów zimowych?

Północne stoki Szrenicy to doskonały teren do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Szrenica Ski Arena (Arena Szrenica) to największa stacja narciarska w polskich Karkonoszach, która oferuje liczne trasy zjazdowe i nartostrady.

Ponadto znajduje się tu 12 km dodatkowo dośnieżanych tras do uprawiania narciarstwa zjazdowego o zróżnicowanym stopniu trudności. Szrenica Ski Arena obejmuje 3 koleje linowe, 5 wyciągów narciarskich i 5 nartostrad. Przepustowość kolejek linowych i wyciągów narciarskich wynosi łącznie 10 tysięcy osób na godzinę.

Mapa dojazdu

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę