Muzeum Karkonoskie

Muzeum Karkonoskie to kompleks muzeów związanych z regionem Karkonoszy. Ponadto to obowiązkowe miejsce do odwiedzenia przy okazji pobytu w regionie dla każdej osoby żądnej wiedzy na temat jego historii.

Początki muzeum sięgają roku 1880, kiedy to z inicjatywy Theodora Donata powstało Towarzystwo Karkonoskie RGV, działające na rzecz dziedzictwa Karkonoszy. Od tego czasu zbiory muzeum regularnie się rozrastały. W tej chwili liczą ponad 60 tys. eksponatów. W ich skład wchodzą zbiory etnograficzne, jak śląskie malarstwo na szkle czy meble ludowe. Znajdziemy tu także przykłady rzemiosła artystycznego, grafiki, obrazy oraz bogaty księgozbiór.

Muzeum Karkonoskie podzielone jest na kilka oddziałów. Są to:

  • Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze,
  • Muzeum w Szklarskiej Porębie,
  • Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego,
  • Muzeum Zamku w Bolkowie.

Głównym celem muzeum jest upowszechnianie zgromadzonej wiedzy i sztuki, a także jej regularna ochrona i konserwacja.

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze od czasu rewitalizacji przeprowadzonej w latach 2009-2011 prezentuje nowoczesną wystawę stałą. Jej największą atrakcją jest tradycyjna chałupa karkonoska, wpisana w nowoczesne wnętrze budynku. Muzeum szczyci się również swoją wystawą szkła artystycznego. Jego odsłony z wielu okresów można zobaczyć w oddziałach w Jeleniej Górze i w Szklarskiej Porębie. Regularnie zmieniające się wystawy czasowe wiążą się najczęściej z ważnymi osobistościami i artystami regionu, dlatego warto śledzić co nowego przygotowało dla nas muzeum.

Muzeum Karkonoskie – informacje dla turystów

Muzeum czynne jest o różnych porach, w zależności od sezonu. W sezonie zimowym, czyli od października do marca, otwarte jest w godzinach 9:00-16:00, a w sezonie letnim (kwiecień – wrzesień) w godzinach 9:00-17:00. Wstęp do muzeum to koszt 20 zł za bilet normalny i 15 zł za bilety ulgowy.

Warto wiedzieć, że w środy wstęp jest bezpłatny. Dodatkowo obiekt posiada różne propozycje cenowe dla grup powyżej 10 osób oraz dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Istnieje również możliwość zwiedzania muzeum z przewodnikiem oraz wzięcia udziału w warsztatach, które mogą okazać się szczególnie ciekawą opcją dla dzieci i młodzieży.

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:

Mapa dojazdu

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę