Kościół Pokoju w Świdnicy

Kościół Pokoju w Świdnicy to jeden z najważniejszych punktów na mapie Dolnego Śląska. To największa drewniana barokowa świątynia w Europie. Ze względu na swoją wyjątkową i powszechną wartość, wyróżniono ją wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kościół Pokoju w Świdnicy powstał, jako forma upamiętnienia końca wojny trzydziestoletniej. Układ zakańczający wojnę między katolikami a protestantami, tzw. pokój westfalski, przywrócił nieco praw. Ewangelicy zyskali możliwość postawienia własnej świątyni, jednak tylko pod pewnymi warunkami. Mieszkańcy Świdnicy byli jednak wytrwali. Mimo, że kościół mógł stanąć wyłącznie poza murami miasta, a budowla nie mogła być kamienna. Wszystko to nie ostudziło zapału jej przyszłych budowniczych. W ten sposób, dzięki staraniom lokalnych mieszkańców, zarówno chłopów, jak i szlachty, w 1657 postawiono Kościół Pokoju w Świdnicy.

Kościół Pokoju w Świdnicy zbudowany został na planie krzyża greckiego, w technice szachulcowej – drewniany szkielet został wypełniany ciastem z gliny i smoły. Jednak to co naprawdę wyjątkowe, znajduje się w jego środku. Wnętrze wypełniają empory z  dekorowanymi lożami uprzywilejowanych rodów, które miały swój udział w budowie kościoła, a także piękne malowidła na sklepieniu. Jednak dominantom we wnętrzu jest jego XVIII-wieczny ołtarz z drewna autorstwa Artura Gottfrida Hofffmana, ze sceną chrztu Chrystusa w rzece Jordan. Na uwagę zasługuje także otoczenie Kościóła Pokoju w Świdnicy – cmentarz ewangelicki, dzwonnica czy Barokowy Zakątek.

Kościół Pokoju w Świdnicy – informacje dla turystów

Obiekt dostępny jest do zwiedzania według sezonów. W sezonie kwiecień – październik w godz. 9:00 – 18:00 w pon. – sob., w niedziele w godz. 12:00 – 18:00. W listopadzie w godz. 9:00 – 16:30 w pon. – sob., niedziele w godz. 12:00 – 16:30 i w miesiącach grudzień – marzec w godz. 10:00 – 15:00 w pon. – sob., w niedziele w godz. 12:00 – 15:00.

W kościele obowiązuje opłata za wstęp 15 zł – osoby dorosłe i 12 zł – studenci, emeryci oraz osoby w grupach zorganizowanych; 8 zł – bilet dla dzieci i młodzieży oraz bilet rodzinny 2+1 w cenie 35 zł. Zwiedzanie kościoła zajmuje ok 1 – 2 godz.

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:

Mapa dojazdu

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę