Wesele w górach, czyli zabawa na całego

Sala weselnaTrendyWesele zima
Wesele w górach zabawa

Górskie wesele to marzenie wielu par planujących wspólne życie. Wspaniałe krajobrazy, bogata tradycja i zabawa do samego rana kuszą Młode Pary z całej Polski. Przyjrzyjmy się więc, jakimi przesłankami kierują się narzeczeni wybierając te tereny na miejsce swojego ślubu i co daje nam wesele w Karkonoszach czy ogólnie wesele w górach.

Wesele w górach 

Przyroda – zastanawiając się, gdzie wziąć ślub na myśl od razu przychodzą nam góry – od zawsze inspirują i zachwycają artystów, pisarzy i zakochanych. Nie bez powodu też stały się jednym z ulubionych tematów romantyków. Nic więc dziwnego, że Młode Pary organizują wesela właśnie w tych okolicach, a góry wciąż przyciągają tłumy turystów. Wesela na łonie natury są ostatnimi czasy bardzo popularne, a jednocześnie wciąż tak rzadkie, że z powodzeniem wyróżniają się na tle innych uroczystości ślubnych.

Wesele w plenerze w górach zapewnia idealne warunki do pozyskania niesamowitych roślin do dekoracji sali weselnej i stworzenia wyjątkowych fotografii.

Ślub w górach – gdzie?

Każde miejsce w górach ma swoją specyfikę. Karkonosze, których dziki i naturalny urok zachwycił już wiele Młodych Par, oferują kameralną atmosferę i indywidualne podejście, natomiast typowej „góralszczyzny” należałoby szukać w okolicach Tatr. 

Sala weselna Dolny Śląsk, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka koło Karpacza

Lokalna kultura – wspaniały folklor i tradycja, gościnność oraz świetna regionalna kuchnia to cechy, które idealnie oddają charakter karkonoskich terenów. Te same zalety sprawią, że zarówno małe wesele w górach, jak i huczna impreza będą niezapomnianym przeżyciem zarówno dla Młodej Pary, jak i dla gości. Nie zapominajmy także o dolnośląskich przysmakach i tradycyjnych potrawach wprost spod szczytów Karkonoszy. Wesele w Karpaczu czy okolicach oznacza niepowtarzalną atmosferę.

Krajobraz weselny

Krajobraz – nieważne, czy ślub przypada ślub zimą czy latem – w górach aura zawsze wyczarowuje wspaniałe widoki. Jak mówi nasz ekspert weselny Joanna Hoc Kopiej: „Jeśli chcemy mieć zdjęcia, które zachwycać będą przez lata, nie ma lepszego miejsca na wesele. Czy może być coś piękniejszego niż piękna panorama znad jeziora Sosnówka na szczyt Karkonoszy – Śnieżkę? Jesienią bukowe lasy mienią się kolorami tęczy. W październiku i w listopadzie na niebie widać liczne balony i paralotniarzy – widok niesamowity. Wiosną u podnóży gór rozpościerają się na łąkach żółte i białe plamy kwiatów i biel kwitnących drzew – każda Pani Młoda będzie zachwycona” – kończy wypowiedź ekspertka.

Zachód słońca Karkonosze

Jedzenie na wesele może uwzględniać dania regionalne. Klasyczna kuchnia karkonoska to między innymi kyselo – bardzo prosta zupa na zakwasie chlebowym oparta na roślinach z karkonoskich łąk. To także  karkonoskie sejkory – rodzaj placka ziemniaczanego i karkonoski ukrop czyli zupa czosnkowa. W Karkonoszach sery i twarogi tradycyjnie wyrabiano z mleka owczego i krowiego. Warto posmakować tych mocno doprawionych ziołami wyrobów, przygotowywanych na wzór serów sprzed wieków. Także ryby z karkonoskich potoków warte są uwagi. Piernik z Karkonoszy to kolejna godna uwagi pozycja na liście regionalnych smaków (w jego skład wchodzi m.in. karmel z dzikiej róży i mąka z żołędzi i rokitnika). Inne karkonoskie przysmaki to izerskie kluski, faszerowane wołowiną oraz hubnik – zapiekanka z kaszy jaglanej z grzybami. W Dworze Korona Karkonoszy oferujemy mnóstwo lokalnych wyrobów, w tym wspaniałe piwa rzemieślnicze, które przy okazji mogą stać się doskonałym upominkiem dla gości weselnych.

Atmosfera wesela

Atmosfera – ślub to niezwykły dzień dla każdej pary – dlatego tak ważne jest, aby odbył się w miejscu równie wyjątkowym. Jeśli zdecydujemy się na ślub w górach możemy być pewni, że towarzyszyć mu będzie szczególna atmosfera. Celuje w tym zwłaszcza Dolny Śląsk ze względu na swoją wspaniałą architekturę i przyrodę. Zaślubiny pośród górskich krajobrazów i to niezwykłe powietrze sprawiają, że Para Młoda jest oczarowana nie tylko swoim jedynym dniem, ale także panującą wszędzie atmosferą.

Widoki Karkonosze

Wesele w górach – Dolnośląskie

Atrakcje – wizyta na średniowiecznym Zamku Chojnik stanowić może nie lada atrakcję dla gości. Idealnie pasuje do weselnej atmosfery, gdyż jak głosi legenda, zamieszkiwała go księżniczka Kunegunda, która poddawała kandydatów do swej ręki ciężkim próbom. Jeśli ktoś nie przeszedł sprawdzianu, kończył życie w przepaści… Warownia nigdy nie została odbudowana po pożarze w XVIII wieku, ale ruiny są wystarczające malownicze, by warto było się tam wybrać. Ponadto z Chojnika ujrzycie się wspaniałą panoramę Karkonoszy i okolic. Atutem takiej wycieczki jest fakt, że można dobrać odpowiedni stopień trudności do możliwości każdego gościa. Można tam wejść zarówno dość stromym szlakiem, jak i łagodną ścieżką spacerową.

Zamek Chojnik, Karkonosze

Niedaleko znajduje się także Ogród i pałac w Bukowcu. Miejsce to, nazywane Śląską Arkadią,  stanowi część Doliny Pałaców i Ogrodów. Malowniczy park to idealne tło dla ślubnych fotografii.  

Jeśli bliska Ci jest kultura Japonii, możesz także zaplanować sesję fotograficzną w pobliskim ogrodzie japońskim Siruwia w Przesiece. Połączenie majestatu Karkonoszy z japońskimi wodospadami na każdym zrobi wrażenie!

Blok CTA

Marzycie o weselu w górach?

Chętnie spełnimy Wasze marzenie ♥

Dwór Korona Karkonoszy – okolice

Dwór Korona Karkonoszy położony jest niedaleko XII-wiecznej Kaplicy Św. Anny. Ta rotunda zbudowana na zachodnim stoku Grabowca w miejscu pogańskich wierzeń (jedna z leśnych ścieżek nosi nawet miano Ścieżki Czarownic!) przyciąga Młode Pary z całej Polski. Atutem tego miejsca jest źródełko szczęścia, zwane także źródełkiem miłości. Legenda głosi, że aby być szczęśliwym w małżeństwie, wystarczy 7 razy przebiec wokół kaplicy, w lewą stronę, z wodą z tego źródełka w ustach. Prawda, że to bardzo prosty przepis na niczym niezmąconą sielankę małżeńską? Spróbujcie, czy zadziała także w waszym przypadku! Wiele Par Młodych korzysta z tej możliwości, a potem, kierowana sentymentem, co jakiś czas wraca w nasze strony. Przy okazji odprawiania „czarów” możecie napawać się wspaniałym widokiem Kotliny Jeleniogórskiej.

Zalew Sosnówka

Zalew Sosnówka dzieli od Dworu Korona Karkonoszy zaledwie kilkuminutowy spacer. To naprawdę malownicze miejsce, gdzie w ciszy i spokoju można podziwiać przepiękny krajobraz Karkonoszy odbijający się w tafli wody.

Czy wesele w lutym to dobry pomysł?
Wesele w plenerze – Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka

Aby obejrzeć malownicze ruiny zamku Księcia Henryka, wystarczy wybrać się na krótki spacer. Ten myśliwski zameczek z XIX wieku znajduje się na górze Grodna, najwyższym szczycie wzgórz łomnickich. Oferuje niezapomniane widoki i możliwość podziwiania pięknych formacji skalnych.

Jak zorganizować wesele w górach?

Infrastruktura – jeśli chcesz zorganizować wesele w górach z noclegiem, to tylko w Karkonoszach! Dolina Pałaców i Ogrodów oferuje rozległą bazę noclegową, a ponadto liczne atrakcje i zabytki oraz dobrze zorganizowane szlaki turystyczne. Rejony górskie są idealnym miejscem nie tylko dla turystów, ale też dla par pragnących stanąć na ślubnym kobiercu. Wokół Dworu Korona Karkonoszy jest mnóstwo niesamowitych miejsc, które warte są zobaczenia na przykład podczas podróży poślubnej lub urlopu, który Para Młoda spędzi w miejscu swoich zaślubin. Wiele z nich już po weselu decyduje się zostać nieco dłużej, aby poznać lokalną tradycję i zwiedzić miejsca warte zobaczenia.

Wesele w górach – rodzinny wyjazd

Na wesele w górach przyjeżdżają rodziny z całej Polski. To prawdziwe święto dla wszystkich, nie tylko dla Pary Młodej. Dlatego tak ważny jest nocleg dla gości, którzy często po długiej podróży chcą odpocząć w komfortowych warunkach i spędzić rodzinnie czas, ale zachować także przy tym odrobinę prywatności. Wesele w górach z noclegiem to najwygodniejsze rozwiązanie. Nasze pokoje, utrzymane w stylu butikowym, zapewniają wygodny pobyt i radość z przebywania w górach. Każdy z nich charakteryzuje inna aranżacja, a jednocześnie ma swoją wyjątkową historię. Starannie przemyślany wystrój każdego zakątka sprawi, że pobyt w Dworze Korona Karkonoszy na długo zapadnie Wam w pamięć.

Wesele w górach

Takie wesela organizowane daleko od miejsca zamieszkania są wspaniałym pomysłem ze względu na możliwość choćby krótkiego oderwania się od codzienności. Z dala od domu, pracy i codziennych obowiązków zmienia się nastawienie – dużo łatwiej o dobry humor. W nowym, przepięknym otoczeniu szybciej można zatracić się w szampańskiej zabawie.

Wesele w górach zabawa

Noclegi dla gości weselnych

W dworze Korona Karkonoszy każde piętro ma swój własny styl. Jeśli spędzisz noc w którymś z pokoi na Parterze Podróżnika natychmiast zamarzysz o dalekich wyprawach. Pokój Afrykański czy Kajuta Marynarza wyzwoli w Tobie instynkt zdobywcy nowych lądów! Piętro Ogrodowe – Pokój Śliwkowy czy Apartament Botaniczny sprawią, że zanurzysz się w bogactwie świata przyrody nawet w środku zimy! Nocując na Piętrze Dworskim zapragniesz włożyć krynolinę i zawołać pokojówkę, by zasznurowała Twój gorset. Z kolei Piętro Teatralne przeniesie Cię w magiczny świat sztuki, a więc i ułudy. Możesz wcielić się w aktorkę czy fotografkę, bo w Dworze Korona Karkonoszy każdy pokój opowiada swoją historię. A specjalne apartamenty dla Młodych Par – Złoty, Zwierciadlany, Srebrny czy Salonik Królowej Śniegu pozwalają poczuć się naprawdę wyjątkowo.

Butikowy obiekt na wesele, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Ślub w górach uwieczniony na filmie

Wyobraźcie sobie swój ślubny teledysk. Rozpoczyna się od wspólnej wędrówki po szlaku, przemierzaniem kolejnych kilometrów. Trzymacie się za ręce. I nagle… stoicie już na ślubnym kobiercu, a w tle rozpościera się cudowny widok na majestatyczne szczyty, który zapiera dech w piersiach. Film aż kipi od atmosfery miłości i życzliwości. A później już tylko zabawa do białego rana. Goście szaleją na parkiecie i świętują Wasz wyjątkowy dzień. Bajka? Czasem cuda się zdarzają – ta bajka jest możliwa, a lokalizacja zapewnia Wam wszystko, czego potrzebujecie! Góry są bardzo gościnne, podobnie jak Dwór Korona Karkonoszy, w którym odnajdziecie upragniony odpoczynek i zorganizujecie swoje wesele marzeń! To wszystko uwiecznicie również na niesamowitych fotografiach, stworzonych o wschodzie lub zachodzie słońca na jednej z górskich łąk.

Wesele w górach – pomysł na zabawę w stylu góralskim

Nie bez powodu folklor góralski skradł serca wielu Polaków. Mimo, że niektóre pary mieszkają daleko od górskich szczytów, pragną w takim stylu zorganizować swoje wymarzone wesele. Przekonuje ich góralska, energetyczna tradycja (obecna nie tylko w Tatrach!), którą chcą z powodzeniem uczynić motywem przewodnim uroczystości. W Dwór Korona Karkonoszy zorganizujemy dla Was wesele w stylu góralskim. Zadbamy o wszelkie kwestie techniczne oraz odpowiednie elementy oprawy, aby Para Młoda była w pełni usatysfakcjonowana naszymi usługami. Możemy zorganizować wesele zarówno w naszej wspaniałej Dworskiej Sali Balowej, jaki i wesele na świeżym powietrzu.

Klimatyczne wesele – folk czy neofolk?

Ślub to ważne wydarzenie w życiu zakochanej pary. To wyjątkowy czas, który wymaga wyjątkowej oprawy. Określony styl wesela to doskonały sposób na to, aby nadać przyjęciu charakter. To szansa na stworzenie spójnej, niezwykle efektownej aranżacji, która przeniesie nowożeńców i gości w niesamowity, romantyczny świat.

Blok CTA

Szukasz miejsca na niezapomniane wesele?

Właśnie zalazłeś! Wszystkim się zajmiemy.

Jaki motyw przewodni pasuje do górskiego wesela? Ślub w górach to doskonała okazja do tego, żeby wpleść w uroczystość elementy związane z góralską tradycją. Wesele w stylu folk to mieszanka kolorów i wzorów. W ślubnej aranżacji nie może zabraknąć barwnych chust i wstążek, elementów w kolorze intensywnej czerwieni, subtelnych wycinanek i bogactwa kwiatów. Niesamowity klimat południowej Polski podkreśli skoczna muzyka.

Jednak typowa góralska stylistyka nie każdemu przypadnie do gustu. Może więc wybrać styl neofolk? Pozwoli nam uciec od dosłowności wiejskich dekoracji. Z rzemiosła i sztuki ludowej wybieramy tylko to, co najpiękniejsze i łączymy je z nowoczesnymi detalami. Tradycyjne desenie z różnych regionów Polski interpretujemy na nowo, uzyskując niepowtarzalny efekt. Motywy zaczerpnięte z wiejskiej sztuki zafascynowały młodopolskich artystów już ponad 100 lat temu. Prostota, choć często nie pozbawiona wyrafinowania, barwne tkaniny, bezpretensjonalność – oto co pociąga nas w neofolku.

Folkowe wesele

Moda na folklor powróciła kilka lat temu i chyba zostanie z nami na dłużej. Może udekorować salę weselną wiejskimi „pająkami”? Kogutki, podhalańskie parzenice, łowickie pasy czy pawie oczka zaczerpnięte z kultury kurpiowskiej doskonale sprawdzą się choćby w roli ozdób. Regionalne ornamenty, często w uproszczonej postaci czy pozbawione swych charakterystycznych, bardzo żywych kolorów świetnie pasować będą do minimalistycznych wnętrz. Filcowe torebki, lniane lampy, wełniane dywany-wycinanki. Niekonwencjonalne połączenia? Właśnie o to chodzi! Folklor w designerskim wydaniu – oto co oferuje styl neofolk.

A może… Styl rustykalny lub boho?

Jeśli jednak nie przekonuje nas folklor, bez względu na wydanie, mamy inne możliwości. Para, która marzy o gustownej, subtelnej aranżacji weselnej, może postawić na styl rustykalny. Inspiracje czerpie z natury i sielskiej atmosfery wsi. Lekkość przyrody przeplata z nowoczesnością i nieprzeciętną elegancją. W rustykalnej aranżacji królują barwy ziemi (szczególnie zieleń, beże i brązy), subtelne dekoracje (jutowe worki i sznurki, plecionki, koronki) i polne kwiaty w stonowanych odcieniach. Na rustykalnym weselu nie może zabraknąć drewna w różnych postaciach, delikatnych gałązek zdobiących stoły weselne, postarzanych przedmiotów oraz innych zwiewnych dekoracji, które swoim charakterem nawiązują do natury. Len, batyst, płótno. Wesele w górach w stylu rustykalnym może być niezwykle magiczne. Otoczenie majestatycznych szczytów doskonale podkreśli lekki i zmysłowy charakter przyjęcia. Sprawi, że świeżo upieczeni małżonkowie poczują się jak w niezwykle romantycznej bajce. Bajce, którą na długo zapamiętają.

Stodoła na rustykalne wesele

A może wybrać niezobowiązujący i szaleńczo wręcz kolorowy styl boho? To łączenie wzorów i kolorów z różnych części świata. Styl ten idealnie sprawdzi się podczas niezobowiązującego przyjęcia weselnego w ogrodzie – na tle natury. Jego symbolem mógłby być patchwork. W dodatku nie wymaga wielkich nakładów finansowych i jest ekologiczny (filozofia 3R: reduce, reuse, recycle). Można, a nawet trzeba posłużyć się posiadanymi już akcesoriami i przedmiotami. Kolorowe poduchy i kwieciste pledy, lamparcie cętki, łowickie pasy i szkockie kraty. A wszystko oświetlone latarenkami i lampionami z różnych stron świata, ozdobione koralikami i tak modnymi teraz pomponami czy kolorowymi rozetami. Może już czas na radosną, niczym nieskrępowaną twórczość? Ta estetyka z pewnością przemówi do osób o artystycznym zacięciu!

Dwór Korona Karkonoszy

Przy okazji ślubu w górach można zorganizować dla gości także inne atrakcje, które będą dopełnieniem całego pobytu. Piesze wędrówki, zwiedzanie lokalnych zabytków, wycieczki czy tak na pozór prozaiczne czynności jak zwykły odpoczynek na leżakach w ogrodzie Dworu Korona Karkonoszy – wszystko to powoduje, że goście nie mają ochoty od nas wyjeżdżać.

Jak fotografować wesele w górach?

Pary młode na ogół korzystają z profesjonalnych usług fotografa. Kamerzysta na weselu na pewno się sprawdzi. Zawodowcy mają na ogół swój własny styl i ulubiony sprzęt. Jednak w dzisiejszych czasach właściwie każdy może zrobić kilka dobrych zdjęć, nawet przy użyciu aparatu fotograficznego dostępnego w telefonie komórkowym. Aplikacje w komórkach są już tak zaawansowane, że po włączeniu odpowiedniego trybu wystarczy wcisnąć migawkę. Niemniej jednak warto przypomnieć kilka podstawowych zasad. Po pierwsze, w czasie uroczystego ślubu, czy to w Pałacu Ślubów, czy w kościele, nie wolno przeszkadzać w ceremonii. Zwłaszcza jeśli uroczystość jest już i tak rejestrowana przez profesjonalną obsługę foto i video. Po drugie, zdjęcia ze ślubu mogą i powinny uchwycić ulotne momenty. Może to być jakaś wzruszająca scena, może niezwykły detal?

Ślubna sesja zdjęciowa

Sesja ślubna to często również rodzaj opowieści – zaczyna się od przygotowań (fryzura, ubiór) poprzez przejazd czy przejście w miejsce uroczystości, by wreszcie dojść do zabawy weselnej i zarejestrować rozbawionych gości. Udane portrety gości weselnych, uchwycenie ich wzruszenia czy uniesienia w zabawie jeszcze po latach wywołać może uśmiech na twarzy. Warto spróbować uchwycić atmosferę miejsca. W przypadku gór ich majestat, otwarta przestrzeń, kolory na pewno się sprawdzą i nawet dla fotografa-amatora stanowić będą wdzięczne tło. Para Młoda na tle gór zawsze będzie robić wrażenie! Na przykład Para Młoda ruszająca górską ścieżką we wspólną przyszłość. Ścieżka gubi się w górnym rogu kadru prowadząc w nieznane… Kompozycja zależeć będzie od naszej wyobraźni i nastroju. Puśćmy więc wodze fantazji!

Jaka muzyka – wesele w górach?

Podobnie jak w przypadku fotografii, najczęściej korzystamy z usług profesjonalnych didżejów czy zespołów. Musimy wtedy ustalić z nimi dość szczegółowy repertuar, żeby nie było zaskoczenia muzyką, która kompletnie nie odpowiada ani nam, ani naszym gościom. W przypadku bardziej kameralnych imprez można samemu przygotować playlistę lub poprosić o pomoc kogoś z gości, pasjonata muzyki. Składanki mogą być tematyczne lub  nawiązywać do ulubionego stylu czy epoki muzycznej. Jeśli Panna Młoda lub Pan Młody mają swoje ulubione kawałki, koniecznie należy uwzględnić ich preferencje. Nie przesadźmy jednak z puszczaniem ulubionych piosenek czy wykonawców.

Muzyka na wesele

Zbytnia jednorodność może okazać się męcząca, a dla osób o innym guście muzycznym wręcz niestrawna. Muzyka na ślub musi odpowiadać wszystkim, choć oczywiście niełatwo jest zadowolić osoby w różnym wieku. Sprawdzonym rozwiązaniem, gdy sami dbamy o oprawę muzyczną, jest pozwolenie gościom na odrobinę fantazji i szaleństwa – niech oni także mają prawo zaprezentować swoje ulubione piosenki. Pomyślmy też o koncercie życzeń – może się okazać, że tego typu zabawa dostarczy i Wam, i gościom mnóstwa dobrej zabawy!

Mapa dojazdu

Najczęściej zadawane pytania

Sala weselna Dolny Śląsk?

Najpiękniejsze sale weselne na Dolnym Śląsku to najczęściej dawne sale balowe w zabytkowych wnętrzach. Część z nich jest obecnie dostępna do zwiedzania, ale tylko w niektórych można urządzać prywatne imprezy. Jedna z takich sal weselnych – ponad stuletnia Dworska Sala Balowa znajduje się w Dworze Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza. Dziś jest ona częścią pięknie położonego stylowego dworu weselnego.

Jak wziąć ślub w górach?

Ślub można wziąć również poza miejscem zamieszkania. Zarówno ślub cywilny, jak też ślub kościelny czy też konkordatowy albo humanistyczny. Ślubu cywilnego poza urzędem może udzielić urzędnik stanu cywilnego za dodatkową opłatą. Podobnie jeśli chodzi o ślub wyznaniowy – można go wziąć na przykład w górach, oczywiście po uprzednim uzgodnieniu w lokalnej parafii.

Ślub i wesele w plenerze?

Ślub w plenerze to coraz bardziej popularna forma urządzania ceremonii ślubnej. Niektóre obiekty ślubne mają do tego specjalnie przygotowane miejsca i odpowiednie wyposażenie. Na przykład w ogrodach Dworu Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza jest specjalnie zbudowana altana ślubna, a także specjalne miejsce również na catering w plenerze.

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę