Ślub w plenerze – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Porady
śluby w plenerze

Wraz z nadejściem wiosny i wzrostem temperatury, rozpoczyna się w Polsce sezon na śluby organizowane w plenerze. Takie ceremonie mają naprawdę wyjątkową atmosferę, którą wszyscy wspominają z uśmiechem przez długie lata. Śluby plenerowe stają się z roku na rok coraz bardziej popularne, dlatego warto przyjrzeć się im nieco bliżej. Czy można bez problemu zorganizować ślub w plenerze, niezależnie od tego, jakiego rodzaju ma być to ślub? Pełne kompendium wiedzy na ten temat znajdziesz poniżej.

Ślub w plenerze – co trzeba wiedzieć

Moda na śluby plenerowe przyszła do nas z Zachodu, a konkretnie ze Stanów Zjednoczonych. Każdy z nas pamięta zapewne sceny romantycznych ślubów na plaży czy w ogrodzie z amerykańskich filmów i seriali. Tam zaślubiny w plenerze to chleb powszedni. Niestety, jeśli zdecydowaliśmy się na ślub konkordatowy, o ceremonii w plenerze musimy poważnie pomyśleć odpowiednio wcześnie. Jej organizacja wiąże się bowiem z masą załatwiania i długim czasem oczekiwania na zgodę. Jest to natomiast bardzo ciekawa opcja dla osób biorących ślub cywilny czy humanistyczny oraz należących np. do kościołów protestanckich.

Ceremonia zaślubin na łonie natury ma w sobie coś magicznego i wyjątkowego. Wielu poetów, pisarzy i malarzy uwieczniło w swych działach obraz zakochanych, wyznających sobie miłość właśnie w romantycznym otoczeniu przyrody. Młode Pary najchętniej na miejsce takiej ceremonii wybierają góry, plażę lub ogród. Trzeba przyznać, że zdjęcia ze ślubów pod gołym niebem, ze świecącym słońcem i pięknymi krajobrazami w tle, prezentują się naprawdę wspaniale! Ślub w górach nabiera dodatkowego wyrazu, gdy odbywa się na zewnątrz, a goście i Para Młoda mogą przez cały czas zachwycać się otaczającym pejzażem. Wówczas wspomnienia pozostają na zawsze.

Dwór Korona Karkonoszy przygotował w tym celu specjalne miejsce na ślub w ogrodzie, z którego roztacza się wspaniały widok na Karkonosze. Czy można wymarzyć sobie coś piękniejszego niż wypowiedzenie sakramentalnego „TAK” na tle górskich szczytów?

Śluby plenerowe – o czym pamiętać

Słońce, przyroda, zapach kwiatów, śpiewające ptaki i wiatr we włosach – czy śluby w plenerze mają jakieś słabe strony? Otóż decydując się np. na ślub cywilny w ogrodzie musimy liczyć się z tym, że za przeprowadzenie takiej ceremonii będziemy musieli urzędnikowi zapłacić dodatkowo. Jest to niemała kwota, bo opiewająca na około 1000 zł. Jest to więc dodatkowy koszt, który należy doliczyć do ogólnego kosztorysu wesela.

Pary obawiają się też, że deszcz czy brzydka pokrzyżują im szyki. Oczywiście pogoda w Polsce, a w szczególności na terenach górskich, jest nieprzewidywalna. Z całą pewnością nie możemy niczego wziąć za pewnik, dlatego należy przygotować się na każdą ewentualność. Na szczęście Dwór Korona Karkonoszy zawsze posiada plan B i w przypadku załamania aury, cała uroczystość zostaje przeniesiona do środka.

 

śluby w plenerze

W tym miejscu warto podkreślić, że najczęściej po zaślubinach zabawa weselna przenosi się do wnętrza, a na zewnątrz organizowane są dodatkowe atrakcje, takie jak ognisko, grill czy zabawy dla dzieci. Wybierając miejsce na wesele warto więc poszukać takiego, które oferuje także zapasową salę ślubną na wypadek deszczu (w Dworze Korona Karkonoszy jest to Sala Refektarz).

I na koniec rada dla wszystkich przyszłych małżonków od naszego Eksperta Weselnego, Joanny Hoc-Kopiej. „Ceremonie w plenerze nie muszą odbywać się tylko wiosną czy latem! Jeśli decydujemy się na ślub zimą, to nie tylko zaoszczędzimy na kosztach przyjęcia weselnego. Zapewniam, że sakramentalne „tak” wypowiedziane w świetle księżyca i gwiazd, w otoczeniu pochodni i wirujących płatków śniegu, nie może się równać z niczym!”.

Ślub w plenerze?

Mamy w tym doświadczenie i wprawę ♥

Ślub kościelny w plenerze

Sytuacja ulega znacznemu utrudnieniu, jeśli Para Młoda marzy o ślubie kościelnym w plenerze. Obecnie jest to ślub konkordatowy, więc nie ma potrzeby urządzać dwóch uroczystości – cywilnej i kościelnej. Niestety takie zaślubiny w większości przypadków są możliwe jedynie w kościele. Jeśli chcemy zorganizować taki ślub w plenerze, musi się to odbyć w miejscu kultu religijnego, chociażby przy krzyżu. Jednak uzasadnienie tej chęci nie jest łatwe, należy użyć naprawdę solidnych argumentów, dlaczego tak bardzo chcemy przeżyć ślub w takiej formie. Wniosek jest wysyłany do kurii i mija mnóstwo czasu, zanim dostaniemy odpowiedź, nawet kilka miesięcy. Dlatego decyzję o tego typu wniosku należy podjąć zdecydowanie wcześniej.

Warto wspomnieć, że w pobliżu Dworu Korona Karkonoszy jest mnóstwo małych kościołów i kapliczek, które bezpośrednio graniczą z pasmami górskimi. Jest to pewien sposób na zorganizowanie ślubu w plenerze, a jednocześnie uniknięcie zbędnych formalności. Pomagamy Parom Młodym w przygotowaniu miejsca na ślub w plenerze, niezależnie od tego, w jakiej formie się on odbywa.

Ślub w plenerze i co dalej?

Zaraz po ceremonii zaślubin, czas na zabawę weselną. Ważne więc, aby miejsce na ślub było nieznacznie oddalone od sali weselnej. Nie będzie wówczas potrzeby organizowania transportu dla gości, aby mogli się swobodnie przemieścić z punktu A do punktu B. Wystarczy więc kilkuminutowy spacer, aby goście po emocjonującym momencie mogli się wreszcie wyluzować.

Dobra orkiestra, wyśmienite jedzenie, miła atmosfera i świetna obsługa to najważniejsze części składowe udanego wesela. Dwór Korona Karkonoszy oferuje znakomite, lokalne smakołyki, którymi zachwycicie swoich gości.

Nie bez znaczenia są komfortowe pokoje i apartamenty w stylu butikowym, pasującym do ogólnej aranżacji hotelu. To tutaj Wasi goście będą mogli swobodnie odpocząć po zabawie lub przebrać się w kolejne wieczorowe kreacje. Dla Pary Młodej również przygotowaliśmy komfortowy apartament małżeński, dzięki któremu odnajdziecie chwilę upragnionej ciszy. To, z czym Wasi goście spotkają się na weselu, uzupełnia także dobra baza noclegowa, którą Dwór z pewnością może się pochwalić. Wspólnie spędzicie więc u nas nie tylko wspaniały czas zaślubin, ale także mały urlop, który zregeneruje siły, a jednocześnie tchnie w Was mnóstwo energii. Z takimi widokami nie można się nudzić…

Szybki kontakt Zamów ofertę