Ślub w plenerze – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Porady
śluby w plenerze

Wraz z nadejściem wiosny i wzrostem temperatury, rozpoczyna się w Polsce sezon na śluby organizowane w plenerze. Takie ceremonie mają naprawdę wyjątkową atmosferę, którą wszyscy wspominają z uśmiechem przez długie lata. Śluby plenerowe stają się z roku na rok coraz bardziej popularne, dlatego warto przyjrzeć się im nieco bliżej. Czy można bez problemu zorganizować ślub w plenerze, niezależnie od tego, jakiego rodzaju ma być to ślub? Pełne kompendium wiedzy na ten temat znajdziesz poniżej.

Ślub w plenerze – co trzeba wiedzieć

Moda na śluby plenerowe przyszła do nas z Zachodu, a konkretnie ze Stanów Zjednoczonych. Każdy z nas pamięta zapewne sceny romantycznych ślubów na plaży czy w ogrodzie z amerykańskich filmów i seriali. Tam zaślubiny w plenerze to chleb powszedni. Niestety, jeśli zdecydowaliśmy się na ślub konkordatowy, o ceremonii w plenerze musimy poważnie pomyśleć odpowiednio wcześnie. Jej organizacja wiąże się bowiem z masą załatwiania i długim czasem oczekiwania na zgodę. Jest to natomiast bardzo ciekawa opcja dla osób biorących ślub cywilny czy humanistyczny oraz należących np. do kościołów protestanckich.

Ceremonia zaślubin na łonie natury ma w sobie coś magicznego i wyjątkowego. Wielu poetów, pisarzy i malarzy uwieczniło w swych działach obraz zakochanych, wyznających sobie miłość właśnie w romantycznym otoczeniu przyrody. Młode Pary najchętniej na miejsce takiej ceremonii wybierają góry, plażę lub ogród. Trzeba przyznać, że zdjęcia ze ślubów pod gołym niebem, ze świecącym słońcem i pięknymi krajobrazami w tle, prezentują się naprawdę wspaniale! Ślub w górach nabiera dodatkowego wyrazu, gdy odbywa się na zewnątrz, a goście i Para Młoda mogą przez cały czas zachwycać się otaczającym pejzażem. Wówczas wspomnienia pozostają na zawsze.

Dwór Korona Karkonoszy przygotował w tym celu specjalne miejsce na ślub w ogrodzie, z którego roztacza się wspaniały widok na Karkonosze. Czy można wymarzyć sobie coś piękniejszego niż wypowiedzenie sakramentalnego „TAK” na tle górskich szczytów?

Śluby plenerowe – o czym pamiętać

Słońce, przyroda, zapach kwiatów, śpiewające ptaki i wiatr we włosach – czy śluby w plenerze mają jakieś słabe strony? Otóż decydując się np. na ślub cywilny w ogrodzie musimy liczyć się z tym, że za przeprowadzenie takiej ceremonii będziemy musieli urzędnikowi zapłacić dodatkowo. Jest to niemała kwota, bo opiewająca na około 1000 zł. Jest to więc dodatkowy koszt, który należy doliczyć do ogólnego kosztorysu wesela.

Pary obawiają się też, że deszcz czy brzydka pokrzyżują im szyki. Oczywiście pogoda w Polsce, a w szczególności na terenach górskich, jest nieprzewidywalna. Z całą pewnością nie możemy niczego wziąć za pewnik, dlatego należy przygotować się na każdą ewentualność. Na szczęście Dwór Korona Karkonoszy zawsze posiada plan B i w przypadku załamania aury, cała uroczystość zostaje przeniesiona do środka.

 

śluby w plenerze

W tym miejscu warto podkreślić, że najczęściej po zaślubinach zabawa weselna przenosi się do wnętrza, a na zewnątrz organizowane są dodatkowe atrakcje, takie jak ognisko, grill czy zabawy dla dzieci. Wybierając miejsce na wesele warto więc poszukać takiego, które oferuje także zapasową salę ślubną na wypadek deszczu (w Dworze Korona Karkonoszy jest to Sala Refektarz).

I na koniec rada dla wszystkich przyszłych małżonków od naszego Eksperta Weselnego, Joanny Hoc-Kopiej. „Ceremonie w plenerze nie muszą odbywać się tylko wiosną czy latem! Jeśli decydujemy się na ślub zimą, to nie tylko zaoszczędzimy na kosztach przyjęcia weselnego. Zapewniam, że sakramentalne „tak” wypowiedziane w świetle księżyca i gwiazd, w otoczeniu pochodni i wirujących płatków śniegu, nie może się równać z niczym!”.

Ślub w plenerze?

Mamy w tym doświadczenie i wprawę ♥

Ślub kościelny w plenerze

Sytuacja ulega znacznemu utrudnieniu, jeśli Para Młoda marzy o ślubie kościelnym w plenerze. Obecnie jest to ślub konkordatowy, więc nie ma potrzeby urządzać dwóch uroczystości – cywilnej i kościelnej. Niestety takie zaślubiny w większości przypadków są możliwe jedynie w kościele. Jeśli chcemy zorganizować taki ślub w plenerze, musi się to odbyć w miejscu kultu religijnego, chociażby przy krzyżu. Jednak uzasadnienie tej chęci nie jest łatwe, należy użyć naprawdę solidnych argumentów, dlaczego tak bardzo chcemy przeżyć ślub w takiej formie. Wniosek jest wysyłany do kurii i mija mnóstwo czasu, zanim dostaniemy odpowiedź, nawet kilka miesięcy. Dlatego decyzję o tego typu wniosku należy podjąć zdecydowanie wcześniej.

Warto wspomnieć, że w pobliżu Dworu Korona Karkonoszy jest mnóstwo małych kościołów i kapliczek, które bezpośrednio graniczą z pasmami górskimi. Jest to pewien sposób na zorganizowanie ślubu w plenerze, a jednocześnie uniknięcie zbędnych formalności. Pomagamy Parom Młodym w przygotowaniu miejsca na ślub w plenerze, niezależnie od tego, w jakiej formie się on odbywa.

Ślub w plenerze i co dalej?

Zaraz po ceremonii zaślubin, czas na zabawę weselną. Ważne więc, aby miejsce na ślub było nieznacznie oddalone od sali weselnej. Nie będzie wówczas potrzeby organizowania transportu dla gości, aby mogli się swobodnie przemieścić z punktu A do punktu B. Wystarczy więc kilkuminutowy spacer, aby goście po emocjonującym momencie mogli się wreszcie wyluzować.

Dobra orkiestra, wyśmienite jedzenie, miła atmosfera i świetna obsługa to najważniejsze części składowe udanego wesela. Dwór Korona Karkonoszy oferuje znakomite, lokalne smakołyki, którymi zachwycicie swoich gości.

Nie bez znaczenia są komfortowe pokoje i apartamenty w stylu butikowym, pasującym do ogólnej aranżacji hotelu. To tutaj Wasi goście będą mogli swobodnie odpocząć po zabawie lub przebrać się w kolejne wieczorowe kreacje. Dla Pary Młodej również przygotowaliśmy komfortowy apartament małżeński, dzięki któremu odnajdziecie chwilę upragnionej ciszy. To, z czym Wasi goście spotkają się na weselu, uzupełnia także dobra baza noclegowa, którą Dwór z pewnością może się pochwalić. Wspólnie spędzicie więc u nas nie tylko wspaniały czas zaślubin, ale także mały urlop, który zregeneruje siły, a jednocześnie tchnie w Was mnóstwo energii. Z takimi widokami nie można się nudzić…

Ślub w plenerze: praktyczne wskazówki dla Państwa Młodych

Zastanawiacie się, gdzie zorganizować ślub plenerowy? Pomyślcie o tym, żeby zorganizować wesele w ogrodzie. Może być przydomowy, ale jeśli takim nie dysponujecie, poszukajcie ładnego terenu, przylegającego do hotelu, restauracji, czy dworku.

Niezależnie od pory roku, pogoda lubi spłatać figla. Jeśli martwicie się, że niekorzystne warunki atmosferyczne pokrzyżują Wam plany, po prostu wynajmijcie elegancki i przestronny namiot. Proponowany obiekt skutecznie ochroni Was i gości przed deszczem, burzą, czy silnymi podmuchami wiatru.

Wesele z planem B

Nasi eksperci przypominają, że dzień ślubu jest pełen niespodziewanych sytuacji, zwłaszcza jeśli planujecie uroczystości pod chmurką. Aby szybko zażegnać kryzys, warto przygotować koszyczek ratunkowy. Stwórzcie dwie wersje: damską i męską, a następnie zostawcie je przy wejściach do toalet. Zastanawiacie się, co powinno się w nich znaleźć?

W damskim koszyczku nie może zabraknąć:

  • plasterków i tabletek przeciwbólowych,
  • rajstop w kilku rozmiarach,
  • dezodorantów, podpasek, wkładek i tamponów,
  • chusteczek nawilżanych i higienicznych,
  • miętówek i gumy do żucia,
  • bezbarwnego lakieru i pilniczka do paznokci, kremu do rąk,
  • rolki do czyszczenia ubrań i odplamiacza w sprayu,
  • igły z nitką, nożyczek i agrafki.

Co powinno zagościć w koszyku dla panów? Oprócz tabletek przeciwbólowych, wspomnianych wcześniej chusteczek, dezodorantu i grzebienia, nie może w nim zabraknąć uniwersalnej ładowarki do telefonu, żelu do włosów, pasty do butów i czarnych skarpetek. Takie koszyczki doskonale sprawdzą się w kryzysowych sytuacjach.

Organizując ślub w plenerze, pamiętajcie, by przygotować plan B, C, a nawet D. Oczywiście, wymaga to od Was więcej pracy, ale za to macie pewność, że poradzicie sobie w każdej sytuacji. Życzymy Wam, żeby wszystko poszło jak z płatka, ale warto liczyć się z tym, że coś może Was zaskoczyć.

Dwór Korona Karkonoszy – zapraszamy!

Ślub w plenerze: garść inspiracji

Organizując uroczystości na świeżym powietrzu, powinniście zadbać o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. W tym przypadku nie wystarczy, że wybierzecie motyw przewodni, a następnie odpowiednio udekoruje miejsce na wesele.

Planując ślub w plenerze, powinniście mieć przede wszystkim na uwadze kaprysy pogody. Pamiętajcie, że nawet przelotny deszcz może zrujnować fryzurę, makijaż i kreację. Na wszelki wypadek przygotujcie więc parasole. Jeśli organizujecie przyjęcie w stylu art deco, retro, czy boho, możecie też potraktować parasolki jako ciekawy akcent. Parasole zapewniają ochronę nie tylko przed deszczem, lecz także przed promieniami UV.

Niezależnie od tego, o jakiej porze roku organizujecie ślub w plenerze, pamiętajcie, że wieczory mogą być chłodne. Jeśli planujecie atrakcje na świeżym powietrzu, koniecznie zostawcie przynajmniej kilka ciepłych koców obok każdego stołu. Dzięki temu goście będą mogli spokojnie się nimi okryć, gdy wrócą już do sali.

Zarezerwowaliście salę w obiekcie, w którym można też wynająć pokoje? W takim razie zapytajcie właściciela lub managera, czy możecie wypożyczyć koce. Jeśli nie, zdecydujcie się na polarowe kocyki, dzięki czemu nie nadwyrężycie swojego portfelu.

Przypominamy też, że latem atakują chmary komarów. Warto więc poszukać sposobów, które ochronią nas przed nieznośnymi owadami. Planując ślub w plenerze, przygotujcie świece sojowe. Najlepiej sprawdzą się świeczki o zapachu cynamonu, migdałów, cytryny, eukaliptusa, goździków lub trawy cytrynowej.

Jak zorganizować wymarzony ślub w plenerze?

Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, niezależnie od tego, czy chcecie wziąć ślub kościelny, czy cywilny, możecie urządzić go w plenerze. Jeśli jednak zdecydujecie się na pierwsze rozwiązanie, pamiętajcie, że uzyskanie zgody może być niezwykle trudne, a w wielu przypadkach nawet niemożliwe.

 Zamiast jednak się zrażać, złóżcie wniosek do biskupa. Przedstawcie w piśmie solidne argumenty, dzięki czemu zwiększycie swoje szanse. Przypominamy też, że na decyzję trzeba się bardzo długo, dlatego wyślijcie wniosek przynajmniej z rocznym wyprzedzeniem. Nie ma jasnych wytycznych, jakie warunki powinna spełnić Para Młoda, aby wziąć ślub w plenerze.

Na pewno nie przejdzie argument „ponieważ marzymy o pięknej ceremonii”. Co ważne, biskup może odrzucić wniosek, nie podając przy tym przyczyny. W takiej sytuacji, jeśli nadal marzycie o uroczystości pod gołym niebem, zorganizujcie wesele w plenerze.

Dwór Korona Karkonoszy – zapraszamy!

Jak uniknąć popularnych błędów organizacyjnych?

Organizując ślub w plenerze, mierzcie siły na zamiary. Co to oznacza? Być może marzyliście o tym, aby pobrać się na leśnej polanie, na której pocałowaliście się po raz pierwszy. Zastanówcie się jednak, czy rzeczywiście jest to możliwe. W końcu ceremonia ślubna jest bardzo wymagającym przedsięwzięciem pod kątem logistycznym. Może jednak lepiej będzie zorganizować uroczystości w ogrodzie przylegającym do domu weselnego?

Jeśli planujecie ślub w plenerze, koniecznie sprawdźcie, czy macie dostęp do prądu. Oczywiście, poinformujcie też rodzinę i znajomych, że organizujecie uroczystości na świeżym powietrzu. Przypomnijcie, żeby wzięli ze sobą ciepłe okrycie, buty na zmianę i parasol. W końcu nie wiadomo, jakie atrakcje przygotuje dla Was pogoda.

Szybki kontakt Zamów ofertę