Jak przygotować ogród na wesele?

TrendyWesele jesieńWesele latoWesele wiosna
Ślub w lipcu – jak wybrać idealny motyw przewodni?

Wesele w ogrodzie to alternatywa plenerowego przyjęcia. By wszystko się udało niezależnie od pogody, warto odpowiednio ogród na wesele przygotować. O czym pamiętać szykując przyjęcie na zewnątrz? W jaki sposób zadbać o gości zarówno w czasie upałów, jak i deszczu? Oto garść pomysłów na idealny ogród na wesele! 

Idealny ogród na wesele, czyli jaki?

Ogród na wesele…Chcąc zorganizować przyjęcie w plenerze, Para Młoda powinna zastanowić się, czy dane miejsce rzeczywiście się nadaje. Ogród na wesele, w którym Para Młoda chce świętować zawarcie małżeństwa, nie musi być ogromny. Ważne, by z głową wszystko zaplanować. Na dobrze zorganizowanej przestrzeni można zaoferować gościom plenerową zabawę i zadbać o ich potrzeby tak, by przez całą noc nie myśleli o powrocie pod dach.  

Jeżeli miejsce przyjęcia to przydomowy ogród, lub ogród przy restauracji, z którą Narzeczeni chcą podpisać umowę, to nie muszą się oni przejmować wieloma logistycznymi problemami. Organizując wesele w przydomowym ogródku, Para Młoda musi jednak wynająć obsługę.   

Ślub i wesele w ogrodzie, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Szukając ogrodu, w którym można zorganizować przyjęcie weselne, Para Młoda musi wziąć pod uwagę kilka aspektów. Najważniejsze będzie to, czy przyjęcie weselne nie będzie zakłócało ciszy nocnej i nie sprawi, że zabawa do rana będzie przeszkadzała sąsiadom.  

Warto szukać takiego miejsca, które będzie można podzielić na strefy. Dzięki temu ogród weselny z łatwością posłuży zarówno jako miejsce do tańca, jak i do biesiadowania. 

Państwo Młodzi powinni pomyśleć zarówno o miejscu, w którym będzie mógł rozstawić się zespół lub DJ, jak i zadbać o miejsce, gdzie goście będą mogli coś zjeść. Warto także pomyśleć o miejscu na uboczu, gdzie zgromadzeni będą mogli usiąść i odpocząć lub spędzić czas na rozmowie. Szukanie na własną rękę ogrodu weselnego, który spełni te kryteria, wydaje się jednak karkołomnym zadaniem.  

Czy ogród na wesele to na pewno dobre rozwiązanie? 

Organizując wesele plenerowe latem, prawie każda Para Młoda martwi się o upał. O ile wysokie temperatury nie wydają się tak groźne, gdy wesele organizowane jest w klimatyzowanej sali, tak ogród na wesele ochładzany nie będzie. Dlatego Państwo Młodzi nie bezpodstawnie obawiają się męczących, zbyt wysokich temperatur w czasie trwania zabawy. 

Wesele w plenerze

Dobrze, jeżeli ogród na wesele jest choć częściowo zacieniony. Drzewa tworzą nie tylko korzystny mikroklimat, ale także zbawienny cień. A ten zapewne będzie pożądany przez wszystkich w czasie słonecznych, ciepłych dni.  

W idealnym ogrodzie na wesele w upalny dzień Państwo Młodzi znajdą oczko wodne, potok, lub fontannę. Wprawdzie nie chodzi o to, by się w niej ochłodzić. Sama obecność wody sprawia, że powietrze w ogrodzie staje się bardziej wilgotne, a upał mniej uciążliwy.

DKK ogród

Ogród na wesele w czasie deszczu 

Planowanie wesela odbywa się zazwyczaj kilka miesięcy, lub nawet lat wcześniej. Nikt więc nie jest w stanie przewidzieć, jaka pogoda będzie tego dnia panowała. Organizowanie wesela w ogrodzie wiąże się z ryzykiem, że tego dnia będzie padał deszcz.  

Wesele pod chmurką to nie lada wyzwanie organizacyjne. W razie niepogody, należy dołożyć wszelkich starań, by goście nie przemokli. Z pomocą przychodzą wszelkiego rodzaju zadaszenia. Wiaty, żagle, a nawet parasole mogą uratować przyjęcie w czasie chwilowych opadów. Lepiej jednak wziąć pod uwagę ogród na wesele jako jedną z opcji, miłe urozmaicenie, a całość imprezy zaplanować w sali weselnej. Podobno deszcz w dniu ślubu przynosi Parze Młodej szczęście na przyszłe, wspólne lata. Dlatego niech nawet opady nie są w stanie zepsuć Parze Młodej uroczystości.  

Blok CTA

Marzysz o przyjęciu weselnym w ogrodzie?

Wiemy, jak stworzyć wyjątkową atmosferę!

Ogród na wesele – nie tylko latem!

Ślub w ogrodzie kojarzy nam się z latem. Jednak czy słusznie? Czy nie można zorganizować przyjęcia w ogrodzie także o innej porze roku? Wyobraźmy sobie jesienny ogród. Mamy wrzesień czy październik, a wokół tak piękne, że aż nierzeczywiste kolory przebarwiających się liści, nieobecne o żadnej innej porze roku. Te złocienie, żółcienie, pomarańcze, burgundy, bordo, fiolety… Żadna inna pora roku nie da nam takiego spektaklu barw. A temperatura? Grzane wino czy cydr, rozgrzewające potrawy i tańce sprawią, że nawet chłodniejszy wieczór nie będzie nam straszny. I co ważne – dekoracje mamy właściwie za darmo! O tej porze roku każdy ogród jest piękny. Zieleń jest wciąż soczysta, a kolory nasycone. Czerwone jarzębiny, fioletowe i białe wrzosy, pomarańczowe dynie – lampiony poustawiane w strategicznych miejscach wydobędą całą urodę jesiennej przyrody. Warto więc rozważyć wesele w październiku w ogrodzie.  

wesele wiosną: nowożeńcy
Drogowskazy weselne

Dekoracja ogrodu na wesele

Dekoracja ogrodu na wesele może odzwierciedlać wystrój sali weselnej. Zastanówmy się więc, jakbyśmy udekorowali salę balową na swoje wesele, i skorzystajmy z tych inspiracji.

Do wesela na świeżym powietrzu jak ulał pasuje ceremonia w duchu naszych przodków. Może więc słowiański ślub? Słowianie w epoce przedchrześcijańskiej zawierali śluby w świętych gajach – może warto do tego nawiązać i zorganizować przyjęcie weselne w ogrodzie? W otoczeniu pięknych kwiatów, majestatycznych drzew, rozłożystych krzewów. Zapomnijmy na chwilę, że mamy XXI wiek i zanurzmy się w świat przyrody! Taki ślub w ogrodzie na pewno będzie inny – zieleń uspokaja, wycisza, pozwala poczuć własne emocje.

Wesele w plenerze, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

A może zamiast pracować nad wystrojem własnego ogrodu, wynająć gotowy? Wesele w stylu wiejskim – tylko w skansenie! Jeśli marzy nam się taka zabawa, nawiązująca do tradycji dawnej wsi, warto urządzić wesele właśnie w skansenie. Bardziej wiejsko i stylowo już się nie da… W Polsce jest kilkadziesiąt tak zwanych muzeów na świeżym powietrzu, w niektórych można zorganizować przyjęcie ślubne, a w większości – sesję zdjęciową! Znajdziemy je w każdym regionie kraju. Takie tło pasuje także do wesela w stylu rustykalnym czy folkowym.

Można zaproponować gościom, by ubrali się w odpowiednim stylu – część na pewno chętnie weźmie udział w tej zabawie i pojawi się w ludowych stylizacjach. W typowym ogrodzie wiejskim znajdziemy przede wszystkim owocowe drzewa i krzewy (pięknie kwitną wiosną i wczesnym latem!) oraz zioła. Wiejski ogród cechuje swobodna i swojska atmosfera, a nawet pewien artystyczny nieład. Trawniki przypominają łąki, widzimy zakątki pełne kwiatów, ziół i warzyw. Co ważne, kwiaty tworzą w nim zazwyczaj wielobarwną, jaskrawą kompozycję. Zdjęcia na takim tle będą niepowtarzalne!  

Jak udekorować ogród na wesele?

Warto wziąć pod uwagę, że może być trudno dopasować styl ogrodu do stylu wesela. Nie przesadzimy przecież nagle roślin, a wypożyczenie dużych drzew czy krzewów albo wielu donic z kwiatami może być zbyt kosztowne. Dużo prościej będzie dopasować wystrój wesela do ogrodu, w którym planujemy urządzić imprezę.
W jakim stylu urządza się ogrody? Sztuka świadomego komponowania drzew, krzewów, kwiatów, ziół i innych elementów świata przyrody może przyjąć różne formy. Stylów w sztuce ogrodowej jest dużo. Mówimy przecież o ogrodach japońskich, francuskich, angielskich. Ogrodach wiejskich, miejskich i podmiejskich. Geometrycznych i swobodnych. Czym się charakteryzują poszczególne ogrodowe style? Czy da się do nich dopasować wystrój weselny? Przyjrzyjmy się tym najpopularniejszym – jest szansa, że uda nam się znaleźć właśnie taki ogród i urządzić w nim swoje wymarzone wesele.

wesele w karnawale: wypuszczanie balonów z helem

Wesele w stylu glamour w barokowym ogrodzie francuskim

Ogród francuski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych sposobów urządzania ogrodu – i najbardziej wymagający! Właściwa dla tego stylu jest żelazna symetria. Wszelkie rośliny muszą być odpowiednio przystrzyżone i uformowane. Cały ogród poprzecinany jest dróżkami, wysypanymi kolorowym żwirkiem. Rabaty gęsto nasadzone różnymi gatunkami kwiatów przypominają orientalne kobierce. Natura poskromiona przez człowieka – to kwintesencja francuskiego ogrodu. To styl wręcz teatralny, przepełniony przepychem i bogactwem, z wieloma elementami małej architektury ogrodowej (ozdobne ławeczki, figurki, fontanny) i budowlami. Często spotyka się w nich sztuczne pagórki, rzeźby roślinne i labirynty z żywopłotów. W ogrodach francuskich budowano pomarańczarnie, teatry ogrodowe i specjalne sale ogrodowe. Barokowy ogród francuski swój początek wywodzi z XVII-wiecznej Francji, najsłynniejszy ogród tego typu to oczywiście ten w Wersalu.

Ogród na wesele w stylu glamour

Jaka dekoracja pasowałaby do tego ogrodu? Najlepszy byłby ślub w stylu glamour. Ta sama elegancja co we francuskim ogrodzie. Glamour to blichtr. Wystarczy dodać kilka luster, kryształów czy kryształków, białych róż i elegancką zastawę stołową i ślub jak z bajki gotowy! By aranżacja nie sprawiała wrażenia zbyt zimnej, warto ją uzupełnić o barwy, które kojarzą się z luksusem – purpurą, fioletem, głębokim różem. W barokowym ogrodzie na pewno znajdziemy rabaty w tych kolorach.

nowoczesne wesele w plenerze

Eleganckie przyjęcie w romantycznym angielskim ogrodzie  

Ogród angielski ma swobodny, naturalny układ. Zyskał popularność w XVIII wieku jako przeciwwaga dla wymuskanych ogrodów francuskich. Nawiązuje do naturalnych ogrodów krajobrazowych, stąd jego nieregularna forma. Lubi wszelkie pnącza zawieszone na pergolach i murach domu, choćby powojniki, wisterie, pnące róże. To ogród, w którym centralną część stanowią zadbane trawniki, a otaczają je duże, kolorowe rabaty (dominują różowe, fioletowe i białe odmiany kwiatów). W romantycznym ogrodzie nie może zabraknąć nastrojowych zakątków z kutymi ławeczkami i pachnącymi różami. Pożądane są także tajemnicze, ustronne altany, żywopłoty, rzeźby spowite bluszczem oraz formacje skalne. Wymarzone tło do ślubnych fotografii!

Skoro ogród angielski, to ślub także w stylu angielskim. Klasyka, elegancja, ponadczasowość, to jego cechy. Sielska, niezobowiązująca swoboda spotyka się z elementami miejskiej elegancji. Spokój i harmonia. Kwieciste, pasiaste bądź kraciaste materiały jako uzupełnienie metalowych, kutych lub kamiennych siedzisk. No i róże – wszystkie odmiany i kolory. Romantyczny świat, romantyczny ogród, romantyczny ślub.  

sesja poślubna: nowożeńcy
Wesele w plenerze

Ogród na wesele – tajemnicze ogrody Wschodu…  

Orient. Słowo to przywodzi na myśl bajeczne kolory, zapachy wschodnich korzennych przypraw i ciężkich słodkawych perfum. Bogactwo kształtów i ornamentów. Aura egzotyki, zmysłowości i tajemnicy. A z drugiej strony minimalizm japońskich wnętrz, choć też skontrastowany z bogactwem strojów gejsz. Fascynacja Orientem widoczna jest w Europie już od XVII wieku. Od tamtej pory arystokracja w swych pałacach urządzała pokoje orientalne czy wschodnie salony albo buduary w stylu japońskim czy chińskim.

Dlaczego by więc, mając do dyspozycji ogród japoński czy chiński, nie urządzić przyjęcia w stylu orientalnym? Ślub z tysiąca i jednej nocy? Dlaczego nie! Potrzebne będą meble z ciężkiego, egzotycznego drewna, a do tego lekkie, kute metalowe stoliczki czy ławki. Ozdobne detale z masy perłowej, miedzi, złota i brązu. Stylizowane lampy i lampiony do powieszenia na drzewach. Soczyste, nasycone kolory – odważne połączenia różu z czerwienią i brązem, czy brązu, czerwieni i fioletu. Albo błękity z granatami i zieleniami. Baśniowy nastrój gwarantowany!

Wesele w ogrodzie, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Ogród japoński z jednej strony ma przypominać naturalny krajobraz, naśladować przyrodę (naturalne materiały, brak symetrii), z drugiej jest bardzo zadbany, ale w taki sposób, by ukryć ślady ingerencji człowieka. Ogrody te cechuje harmonia, prostota i elegancja. Jedna z sentencji dotycząca urządzania ogrodów japońskich głosi: „ucz się od natury, lecz jej nie kopiuj”. W japońskim ogrodzie nie może zabraknąć wody – strumienie, stawy z wysepkami mają wnosić do ogrodu życie i ruch. Drzewa to często miniatury. Kamienie i głazy użyte do dekoracji symbolizują niezmienność przyrody. Ich kształt ma kojarzyć się z naturą – płaski kamień w wodzie symbolizuje żółwia, a stojący pionowo oznacza żurawia. Z kolei w ogrodzie chińskim znajdziemy przede wszystkim drzewa, oprócz tego orchidee, piwonie i chryzantemy. To ogród nieregularny, bez linii prostych, wszystkie elementy powinny być nieparzyste. Tutaj także nie może zabraknąć wody – symbolu życia (oczko wodne, strumyk, potok). Dróżki są kręte, nieregularne, ułożone z kamieni.

A może ślub w wirydarzu?

Czyli w ogrodzie… klasztornym! To ogród prostokątny lub kwadratowy, otoczony murami klasztoru. Często pośrodku znajduje się studnia lub fontanna, otoczony jest krużgankami. Przywodzi na myśl dawne wieki, atmosfera zwykle jest w nim magiczna, trochę niesamowita, zwłaszcza po zmroku.

girlandy ślubne: inspiracje

Połączenie stylu boho z ogrodem nowoczesnym  

W przypadku ogrodu nowoczesnego, zwanego także geometrycznym nazwa mówi sama za siebie. Oparty jest na kształtach i figurach geometrycznych. Dość prosty, dominują w nim gatunki, które łatwo można formować. Niezbyt dużo w nim roślin. Może na zasadzie nie dopełnienia, lecz kontrastu urządzić w nim imprezę w stylu boho? Szaleńczo wręcz kolorową, rozedrganą, bogatą w kolory, desenie, dekoracje. Styl boho to łączenie wzorów i kolorów z różnych części świata, taki swoisty patchwork. Udekorujmy ogród kolorowymi poduchami i kwiecistymi pledami, dorzućmy lamparcie cętki, łowickie pasy i szkockie kraty. A wszystko przyprawione koralikami, pomponami czy kolorowymi rozetami. Może już czas na radosną, niczym nieskrępowaną zabawę?

Dekoracje na wesele w ogrodzie

Folkowa impreza w ogrodzie naturalistycznym

Ogród naturalistyczny naturalnie – nomen omen – wpisuje się w otaczający go krajobraz. Bardzo bujny, z dużą liczbą roślin różnorakich gatunków. Kojarzy się z lekkim nieładem, trochę tajemniczą atmosferą. Warto w nim urządzić wesele w stylu folk. Oznacza to mieszankę kolorów i wzorów. W ślubnej aranżacji nie może zabraknąć barwnych chust i wstążek, elementów w kolorze intensywnej czerwieni, subtelnych wycinanek i bogactwa kwiatów we wszystkich kolorach tęczy.

Ogród na wesele – rustykalnie

Ogród rustykalny, nazywany też wiejskim. Nieregularny, z mnóstwem gatunków roślin i kolorowych kwiatów. Pachnący, kolorowy, wesoły. Drewno, kamień, wiklina – to jego materiały. Wesele w stylu rustykalnym w takim ogrodzie to strzał w dziesiątkę! Impreza inspirowana naturą i sielską atmosferą wsi. W rustykalnej aranżacji królują barwy ziemi (szczególnie zieleń, beże i brązy), subtelne dekoracje (jutowe worki i sznurki, plecionki, koronki) i polne kwiaty. Warto dodać delikatne gałązki do ozdobienia stołów weselnych, postarzane przedmioty i zwiewne dekoracje, które swoim charakterem nawiązują do natury.

Ogród na wesele – neofolk w ogrodzie skandynawskim

Ogród skandynawski stanowi połączenie geometrycznego, minimalistycznego i funkcjonalnego stylu nowoczesnego ze stylem naturalistycznym, nawiązującym do naturalnego krajobrazu. Rośliny rosną swobodnie, często występują w nim ozdobne trawy. Skandynawowie kochają swoją tradycję, więc w takim ogrodzie warto urządzić imprezę w stylu neofolk. W tym stylu uciekamy od dosłowności wiejskich dekoracji. Ze sztuki ludowej wybieramy tylko to, co najciekawsze, łącząc elementy tradycyjne z nowoczesnymi. Prostota, choć często niepozbawiona wyrafinowania, barwne tkaniny, bezpretensjonalność – to istota neofolku. Regionalne ornamenty, często w uproszczonej postaci świetnie pasować będą do skandynawskich ogrodów.

Przyjęcie w stylu Hamptons w ogrodzie marynistycznym

Może marzysz o przyjęciu jak na amerykańskim wybrzeżu Long Island? Śmietanka towarzyska – elegancja, luksus, wyrafinowanie. W takim razie ogród marynistyczny będzie idealny! Kojarzy się z nadmorskimi klimatami i roślinnością naturalnie występującą na wybrzeżu. Kamienie, piasek – jak na wydmach, do tego różne gatunki ozdobnych traw rozwiewanych przez wiatr. Kolorystyka – barwy morskiej wody oraz błękity nieba i piaskowe beże. Dodaj wazony w kształcie morskich skorupiaków, ozdoby z naturalnego lub rozbielanego drewna w kształcie rozgwiazd i muszli, wiklinę i rattan (na przykład meble ogrodowe), trochę dodatków w kolorze srebra (świeczniki) i granatu – i gotowe!

wesele w plenerze

Jak umilić gościom wesele w ogrodzie

Ogród na wesele, tak jak sala balowa czy weselna, może być utrzymany w różnych stylizacjach. Para Młoda może wybrać ogród wiejski i zorganizować sielskie wesele, lub ogród różany, w którym idealnie można zorganizować wesele w stylu boho, glamour lub vintage. Wybierając miejsce do świętowania, Państwo Młodzi mogą podkreślić klimat, w jakim chcą utrzymać chce całą uroczystość. 

Atrakcje na wesele w ogrodzie

Szukając atrakcji i udogodnień w czasie wesela, Narzeczeni mają tak samo szeroki wybór jak w czasie organizowania wesela w pomieszczeniu. Mogą zaprosić barmana, stworzyć słodki stół na weselu lub bar z lemoniadą.  

 

poprawiny grill w ogrodzie

Warto pomyśleć nad miejscem do relaksu, gdzie rozstawić można leżaki, a nawet rozłożyć koce piknikowe. Ogród warto przyozdobić różnego rodzaju lampionami i girlandami. Dzięki temu zapanuje przyjemny półmrok, który podkreślony zostanie delikatnym światłem. Po zmierzchu świetnie sprawdzą się zimne ognie na wesele

Blok CTA

Wesele w ogrodzie?

Najlepiej w pięknych ogrodach Dworu Korona Karkonoszy!

Wesele i ślub w ogrodzie są bardzo dobrym pomysłem, o ile Państwo Młodzi się do tego odpowiednio przygotują. Dzięki dobrej organizacji i zaangażowaniu obsługi, mogą spełnić swoje marzenie o idealnym ogrodzie weselnym i bawić się aż do świtu wśród kwiatów i zieleni.  

Najczęściej zadawane pytania

Jak zorganizować przyjęcie weselne w ogrodzie?

Przyjęcie weselne w ogrodzie organizujemy tak samo jak w sali weselnej. Musimy znaleźć odpowiednie miejsce, zadbać o catering, dojazd, ewentualne noclegi dla gości i dodatkowe atrakcje. Najlepiej powierzyć to zadanie wedding managerowi domu weselnego, przy którym mieści się interesujący nas ogród. Wtedy wszystkie kwestie praktyczne i techniczne zostaną załatwione przez profesjonalistów, a nam pozostanie cieszyć się tym wyjątkowym dniem.

Gdzie zrobić wesele na Śląsku?

Śląsk, a zwłaszcza Dolny Śląsk obfituje w piękne, zabytkowe obiekty, w których można urządzić stylowe wesele. Jednym z nich jest Dwór Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza. Znajduje się w nim ponad stuletnia Dworska Sala Balowa, z oryginalnym drewnianym sklepieniem i parkietem. Ten stylowy dwór weselny oferuje również możliwość organizacji ślubu i wesela w ogrodzie z widokiem na góry. Są tam również niepowtarzalne butikowe apartamenty, saloniki i pokoje dla pary młodej i gości weselnych.

Jak tanio zorganizować wesele?

Chcąc tanio zorganizować wesele, po pierwsze, wybierzmy niski sezon ślubny i wesele w środku tygodnia. Pozwoli to wydać mniej na salę weselną i inne usługi weddingowe – DJ-a, florystkę, dekoratorkę, kamerzystę, fotografa. Dodatkowo możemy zaoszczędzić zamawiając wszystkie usługi ślubne w pakiecie, u jednego organizatora wesel. Dobrym wyjściem jest też organizacja mniej formalnej uroczystości, na przykład wesela w ogrodzie.

Sale weselne z ogrodem Wrocław?

We Wrocławiu, jako że jest to duże miasto, możemy mieć problem ze znalezieniem dużego ogrodu, mieszczącego się przy domu weselnymi czy restauracji, w którym można by zorganizować wesele w plenerze. A już na pewno w centrum miasta trudno będzie znaleźć taki lokal na wesele. Zresztą zgiełk miasta może nie sprzyjać weselnej atmosferze. Lepiej pojechać około 100 kilometrów dalej, w Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Znajdziemy tam wiele sal weselnych z ogrodem do wyboru.

Wesele w plenerze?

Wesele w plenerze to coraz częściej wybierana przez młode pary opcja. Przyjęcie nieco na luzie, wiosną, latem czy na początku jesieni pozwala świętować ten szczególny dzień z rodziną i bliskimi na łonie natury. Do wesela w plenerze najbardziej pasuje styl boho, folk czy rustykalny albo Hamptons, jeśli chcemy podkreślić marynistyczne akcenty.

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę