Planowanie wesela – od czego zacząć

Kiedy weselePoradySala weselna
planowanie wesela

Decyzja o wejściu w związek małżeński jest jedną z najważniejszych w życiu. Kiedy już zdecydujemy się spędzić resztę życia z wybraną osobą, musimy zacząć przygotowania do organizacji ślubu i planowanie wesela. W zależności od rodzaju uroczystości i naszych preferencji, proces ten może zająć od kilku tygodni do nawet kilku lat. Od czego więc powinniśmy zacząć? Jakie są pierwsze kroki, które powinniśmy podjąć, zaraz po decyzji o wejściu w nowy etap życia?

Planowanie wesela – budżet

Najważniejszym elementem, od którego powinniśmy zacząć planowanie wesela jest ustalenie budżetu. Właśnie koszty uroczystości decydują bowiem o wszystkich najważniejszych elementach. Oczywiście im więcej jesteśmy w stanie wydać na wesele, tym większe będziemy mieć pole manewru. Jednak odpowiednie planowanie pozwoli nam zorganizować wesele naszych marzeń, niezależnie od budżetu jakim dysponujemy. W zależności od posiadanego czy zakładanego budżetu, możemy mieć mniejszy bądź większy wybór, jeśli chodzi o salę weselną.

Dodatkowo, mając dość spory budżet, możemy wynająć orkiestrę weselną zamiast DJ-a. Wieloosobowa orkiestra jest bowiem zdecydowanie większym wydatkiem niż usługa jednoosobowa. Do tego dochodzą jeszcze koszty z przygotowaniem ewentualnych atrakcji dla gości. Mając większy budżet możemy zaplanować ich naprawdę sporo. Fotobudka na wesele, videobudka, pokaz kulinarny czy taneczny, stanowisko do tworzenia lodów naturalnych czy warty cukrowej, a nawet drik bar czy popularny ostatnio podczas wesel w stylu boho prosecco bar, to tylko niektóre z możliwości.

Dobrze zaplanowany budżet jest dużym ułatwieniem dla Pary Młodej, bowiem na każdy aspekt wesela możemy mieć ustaloną kwotę, której nie powinniśmy przekraczać. Jest to duże ułatwienie, ponieważ na koniec nie ma obawy, że budżet będzie znacznie przekroczony. Spisując taki budżet należy jednak pamiętać, aby zawrzeć w nim każdy, ale to każdy poszczególny element, nawet papeterię ślubną, bieliznę oraz koszty dostawy dekoracji. Wszystko ma wpływ na to, jak nasz budżet będzie się na koniec klarował. W momencie, kiedy oszczędzimy na poszczególnym elemencie, będzie to kumulowało oszczędności już po weselu.

jak zaplanować wesele

Planowanie wesela – najważniejsze decyzje

Kiedy już uporamy się z tym etapem, możemy podejmować dalsze decyzje, jak zaplanować wesele krok po kroku. Tak naprawdę planowanie wesela powinniśmy zacząć od dokonania dwóch ważnych wyborów: daty i miejsca przyjęcia weselnego. Którą z tych spraw zajmiemy się jako pierwszą, zależy tylko od naszych priorytetów. Jeśli np. zależy nam, aby wesele odbyło się w rocznicę pierwszej randki, będziemy szukać sali weselnej z tą właśnie wolną datą. Jeżeli z kolei bardziej zależy nam, by wesele odbyło się np. w górach czy rodzinnej miejscowości będziemy szukać dostępnych terminów wesel w wybranym obiekcie. Obie te decyzje są bardzo ważne i obie opierają się także na budżecie. Rezerwacja popularnej sali poza miejscem zamieszkania, do tego w obleganym terminie weekendowym latem będzie wiązać się z większym kosztem niż np. wesele zimą w rodzinnej miejscowości (mniejszy koszt dojazdu i noclegów).

Ponadto, jeśli zależy nam na konkretnej sali, ale niestety okaże się, że dokonaliśmy decyzji zbyt późno i wszystkie terminy są zajęte na 2 lata do przodu, warto pomyśleć o weselu poza weekendem. Piątek czy czwartek to ostatnio naprawdę popularna data na zaślubin. Tym bardziej w trudnych czasach, kiedy to wesela muszą być z dnia na dzień przekładane.

Potrzebujecie wsparcia w planowaniu wesela?

Zawsze dopinamy wszystko na ostatni guzik ♥

Planowanie wesela krok po kroku

Jeśli ustaliliśmy już budżet, termin i miejsce wesela możemy przejść do kolejnych kroków w planowaniu przyjęcia weselnego. Będą to mianowicie decyzje o tym, ilu gości zaprosimy na wesele oraz czy decydujemy się także na organizację poprawin. Wesele w tygodniu raczej musi odbywać się bez poprawin. Wyjściem z takiej sytuacji jest ognisko czy grill w luźnej atmosferze i mniejszym gronie, choćby w ogrodzie. Dodatkowo rezygnacja z tradycyjnych poprawin może solidnie podrasować budżet weselny. Jeśli myślimy o dużej uroczystości, ten krok powinniśmy wziąć pod uwagę razem z wyborem sali, aby była ona w stanie pomieścić wszystkich gości. To jednak dopiero początek – musimy wybrać styl wesela, dekoracje, menu, fotografa itd.

Planowanie wesela z doświadczoną salą

Długie i złożone planowanie wesela krok po kroku jest często źródłem stresu dla Młodej Pary. Możemy jednak to zadanie znacznie sobie ułatwić. Wystarczy, że upewnimy się, czy wybrana sala weselna posiada usługę kompleksowej organizacji wesel, jak Dwór Korona Karkonoszy w Sosnówce. Ekspertka weselna Dworu – Joanna Hoc-Kopiej – wyjaśnia: „Naszym celem jest spełnianie marzeń Młodych Par o perfekcyjnym ślubie. Cały obiekt jest do dyspozycji Młodej Pary, a Wedding Manager doradza i pomaga na każdym kroku przygotowań. Współpraca z usługodawcami, bogate doświadczenie i zaplecze gastronomiczne pozwoli na dostosowanie wesela do życzeń Państwa Młodych. Dzięki temu wszystkie nasze wesela są szyte na miarę, bez zbędnego stresu i gorączkowych przygotowań” – kończy wypowiedź ekspertka.

Jest to szczególnie ważne, jeśli planujemy urządzenie wesela w określonym stylu lub przyjęcie tematyczne (np. styl boho czy steampunk). Duże doświadczenie i zasoby takiego obiektu jak Dwór Korona Karkonoszy pozwolą nam uniknąć tracenia czasu na poszukiwanie gadżetów i drobiazgowe planowanie dekoracji sali – warto oddać się w ręce profesjonalistów, aby oszczędzić sobie stresu.

Piękne słowa przysięgi małżeńskiej – tekst przysięgi kościelnej i cywilnej

Planowanie wesela wymaga od nas kilku kluczowych decyzji, m.in. czy ślub cywilny ma odbyć się w USC czy jednak w plenerze. Jeśli zdecydujemy się na drugą opcję, powinniśmy upewnić się, że sala weselna oferuje taką możliwość. Ponadto do Pary Młodej należy decyzja o wyborze tortu weselnego, pojazdu do ślubu, dekoracjach czy rodzajach kwiatów.

Planowanie wesela a wybór świadków

To oczywiste, planowanie wesela nie może odbyć się bez wyboru dwóch ważnych osób – świadków. Jak podjąć dobrą decyzję? Pomyślmy, na kim w tym pełnym wyborów czasie, będziemy mogli absolutnie polegać. Świadkowie oprócz podpisów na akcie małżeństwa, są niezbędni podczas wszystkich przygotowań. Powinni wykazać się kreatywnością i pomocną dłonią, aby jak najbardziej ułatwić młodym ten dość intensywny czas. Jeśli wszystkie aspekty ślubu i wesela będą dobrze przemyślane, uroczystość będzie jak z bajki!

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę