Motywacja zespołu: jak o nią dbają doświadczeni liderzy?

Atrakcje na imprezyPoradyTeam Building
Motywacja zespołu - kolorowe balony

Rola lidera wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, niezależnie od tego, czy jesteś prezesem, menedżerem, czy kierownikiem działu. Jeśli chcesz osiągnąć sukces, nie możesz uciekać się do zastraszania, ani nadużywania swojego autorytetu. Takie metody przynoszą krótkotrwałe efekty, dodatkowo zniszczą Twoją wiarygodność. Wypróbuj kilka naszych wskazówek, które pomogą Ci utrzymać motywację w zespole!

Motywacja zespołu: jak skutecznie wykorzystać instrumenty finansowe?

Kiedy ustalasz pensje współpracowników, upewnij się, że wynagrodzenie jest adekwatne do ich stanowiska i kwalifikacji. Przeprowadź dogłębne badania rynku i sprawdź, czy płacisz podobnie jak konkurencyjne firmy w Twoim regionie. Badania pokazują, że 26 proc. zaangażowanych pracowników, zmieniłoby pracodawcę, jeśli zaproponowałby im 5-procentową podwyżkę wynagrodzenia.  Nie trać ambitnych i doświadczonych podwładnych, tylko dlatego, że nie doceniasz ich pod względem finansowym.

Motywacja zespołu: zadbaj o dobrą atmosferę w pracy

Zastanawiasz się, jak zadbać o motywację zespołu? Postaraj się umożliwić im zdobycie nowych umiejętności, dzięki czemu pokażesz pracownikom, że doceniasz ich wysiłek. Jeśli podwładni dostrzegą, że nie mogą rozwinąć się w Twojej firmie, poszukają innego pracodawcy, który zapewnia jasną drogę awansu. 

Pamiętaj, aby chwalić ich za dobrze wykonaną pracę, również przed innymi członkami zespołu. Dzięki temu poczują się częścią grupy i będą ambitnie dążyć do celu.  Kiedy Twoi współpracownicy czują się zmotywowani, chętniej wykonują swoje obowiązki, co przekłada się na lepsze wyniki całego zespołu. Zanim przystąpisz do realizacji projektu, upewnij się, że przekazałeś im jasne i konkretne zasady. Zastanów się, w jaki sposób przekażesz zespołowi kluczowe informacje. Czy zamierzasz wysłać je na e-maila, a może zorganizujesz spotkanie w sali konferencyjnej? Pomyśl, czy obowiązujące systemy lub kanały przyczyniają się do sprawnej komunikacji. Pamiętaj, że nawet 10-15-minutowe cotygodniowe spotkania mogą zdusić potencjalne problemy w zarodku i wyjaśnić wszelkie nieporozumienia.

Szkolenie dla firm

Każdy konflikt i negatywna opinia w większości przypadków ograniczą przepływ informacji, w związku z tym sprawdź, czy udostępniasz pracownikom odpowiednie platformy, na których mogą wyrazić swoje zdanie. Jeśli chcesz zwiększyć motywację zespołu, a jednocześnie pozytywnie go zaskoczyć, zorganizuj warsztaty gotowania. Program zajęć dopasuj do poziomu zaawansowania uczestników, dzięki czemu nikt nie będzie się nudził. Zadbaj o to, aby wszyscy pracownicy czuli się bezpiecznie i komfortowo. Dzięki temu chętniej będą dzielić się swoimi pomysłami i spostrzeżeniami, nie martwiąc się przy tym, że ktoś bezlitośnie ich wyśmieje. 

Jak wyznaczać cele pracownikom?

Regularnie wyznaczaj konkretne, atrakcyjne i mierzalne cele, dzięki czemu Ty i Twój zespół będziecie mogli śledzić swoje postępy i nagradzać się za kamienie milowe. Przy okazji zadbaj o skuteczną, dwukierunkową komunikację. Nie ograniczaj się do informowania pracowników, co mają zrobić, ale też słuchaj ich opinii, pomysłów i proś ich o informację zwrotną.  Organizuj cykliczne spotkania, z drugiej strony przypominaj, że każdy może przyjść i przedyskutować z Tobą problem lub nowy pomysł. Takie działania wpłyną pozytywnie na motywację zespołu. 

Zmotywowani pracownicy osiągają lepsze wyniki.

Zorganizuj niezapomniany wyjazd motywacyjny w naszym obiekcie!

Gry i zabawy integracyjne dla pracowników

Zastanawiasz się, co zrobić, aby zajęcia team building przyniosły spodziewane efekty? Przede wszystkim dopasuj je do osobowości, wieku i zainteresowań współpracowników.  Dzięki temu chętnie wezmą udział w zabawie, co z kolei przełoży się na świetną atmosferę na imprezie integracyjnej. Ciekawe i wciągające zadania pobudzają kreatywność i wspaniale jednoczą uczestników.  

Poznaj swój zespół! Jeśli chcesz osiągnąć sukces i wyróżnić się na tle konkurencji, powinieneś jak najlepiej poznać swój zespół. Choć słuchanie i rozmowa z poszczególnymi pracownikami zajmuje sporo czasu, wysiłek się opłaca. Pokaż, że rzeczywiście zależy Ci na ich opinii. 

Zachęcaj podwładnych do pracy zespołowej, regularnie organizując ćwiczenia na współpracę w zespole. W ten sposób lepiej się poznają, a także wypracują skuteczne zasady rozwiązywania konfliktów i realizacji projektów. Zatrudniając nowych pracowników, zastanów się, czy na pewno pasują do Twojego zespołu i kultury firmy. Pamiętaj, że nawet jeśli ktoś ma odpowiednie kwalifikacje, niekoniecznie musi dogadać się z pozostałymi współpracownikami. 

Motywacja zespołu: kilka praktycznych wskazówek dla lidera

Zadbaj o przyjazną pełną szacunku, zrozumienia i zaufania atmosferę w pracy. W ten sposób nie tylko ograniczysz rotację pracowników, ale też poprawisz swój wizerunek i przyciągniesz potencjalnych kandydatów. Nie popełniaj podstawowych błędów, które wysysają energię z Twojego zespołu. Zamiast tego poszukaj sposobów, jak pobudzić swoich współpracowników do działania.  Kiedy połączysz wiedzę, umiejętności i energię zmotywowanych członków zespołu, wtedy osiągniesz sukces.

Zastanawiasz się, czy członkowie zespołu dobrze czują się na swoich stanowiskach? W takim razie regularnie przeprowadzaj anonimowe ankiety pracownicze. Analizując wyniki, możesz dostrzec problemy, o których wcześniej nie wiedziałeś. Dodatkowo sprawdzisz, co powinieneś zmienić w prowadzeniu firmy, aby poprawić motywację zespołu. Pamiętaj, że nie wszyscy pracownicy czują się komfortowo, rozmawiając z przełożonym w cztery oczy, dlatego oprócz ankiety przygotuj skrzynkę, do której mogą wrzucać swoje sugestie i pomysły.

 

Młodzi ludzie w pracy

Zastanawiasz się, jak zintegrować zespół, w którym pojawiły się problemy? Zorganizuj niezapomnianą imprezę integracyjną dla pracowników, w jej program możesz wpleść warsztaty gotowania, survivalowe, piwowarskie, czy rzemiosła regionalnego.

Jak poprawić atmosferę w pracy?

Środowisko pracy wpływa na wydajność, zadowolenie, kreatywność i motywację zespołu. Stwórz przestrzeń, w której przyjemnie się pracuje, a zobaczysz, że przełoży się to na lepszą efektywność. Przy okazji zachęcaj pracowników do zdrowego stylu życia. Możesz zaproponować im następujące benefity:

  • owocowe czwartki,
  • karnety na siłownię lub k
  • elastyczne godziny pracy,
  • hybrydowy model pracy (np. 3 dni w biurze + 2 dni w domu),
  • prywatna opieka medyczna.

Promując zdrowe nawyki, pomożesz pracownikom zniwelować stres i utrzymać wysoki poziom energii. Dodatkowo pokażesz, że rzeczywiście dbasz o ich potrzeby. Oczywiście, możesz też zaproponować inne benefity. Ważne, aby członkowie zespołu poczuli się docenieni, co wpłynie pozytywnie na ich zaangażowanie.  Jeśli zatrudniasz też zdalnych pracowników, pamiętaj, że potrzebują Twojej uwagi i wsparcia. Nie udawaj, że nie musisz zadbać o zdrowe środowisko pracy, nawet jeśli realizują zadania w domu. Regularnie przeprowadzaj ankiety wśród pracowników zdalnych, aby dowiedzieć się, z jakimi problemami borykają się na co dzień. Dzięki temu pomożesz im stworzyć pozytywne środowisko pracy, niezależnie od tego, gdzie się znajdują.

Pracownik, który otrzymuje tylko drobne, mało odpowiedzialne zadania, z czasem poczuje się niedoceniony. Z drugiej strony, jeśli powierzysz jakiejś osobie zbyt dużo obowiązków, wywrzesz na niej presję. Staraj się delegować współpracowników zróżnicowane zadania, dzięki czemu poprawisz motywację zespołu.

Pozytywne nastawienie do życia, nawet w trudnych czasach, może pozytywnie wpłynąć na motywację zespołu. Jeśli coś pójdzie nie tak, pokaż pracownikom, że to jeszcze nie koniec świata. Staraj się wyciągnąć wnioski z zaistniałej sytuacji. Pamiętaj, że nawet największą porażkę można obrócić w sukces, tylko trzeba umieć to dostrzec. 

Szybki kontakt Zamów ofertę