Szczeliniec Wielki

Korona Gór Polski liczy 28 najwyższych szczytów górskich każdego pasma na terenie Polski, jeden z nich to Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt Gór Stołowych, który liczy 922 m n.p.m. Góra znajduje się w obszarze Parku Narodowym Gór Stołowych.

Szczeliniec Wielki przyciąga do siebie turystów niezwykłymi formacjami skalnymi, licznymi przesmykami i tajemniczymi, wąskimi przejściami pomiędzy skałami. To atrakcja zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Góra zbudowana jest ze skał górnej kredy. To oznacza, że powstała ok. 80 mln lat temu. Najprawdopodobniej przykrywała ją woda, ponieważ składa się głównie z piaskowców ciosowych, które powstawały w słonej wodzie.

Na szczycie Szczeliniec Wielki znajduje się Schronisko PTTK na Szczelińcu, które powstało w 1846 roku. Jak za dawnych czasów także dzisiaj możemy zjeść i przenocować w tym miejscu. Bufet jest do dyspozycji gości od 8:30 do 22:00. Do schroniska nie prowadzi żadna droga umożliwiająca przejazd samochodom. To oznacza, że rzeczy wnoszono tu pieszo do lat 70. XX wieku, kiedy to powstał tu mały wyciąg towarowy.

Szczeliniec Wielki – wskazówki dla turystów

By dostać się na szczyt, drogę najlepiej rozpocząć od wsi Karłów, gdzie rozgałęziają się szlaki na okoliczne szczyty. Na Szczeliniec Wielki najlepiej wybrać się zielonym szlakiem im. Franciszka Pabla „Szczeliniec Wielki” – czas pokonania trasy to ok. 1 godz. i 30 min. Na szczyt dojdziemy również czerwonym lub niebieskim szlakiem, które biegną przy Szczelińcu Małym. Przy wyprawach w Góry Stołowe zimą warto obserwować komunikaty parku narodowego. To dlatego, że czasem ze względu na oblodzenie zamykane są fragmenty szlaków.

Aby dojechać do wsi Karłów, nad którą leży Szczeliniec Wielki, należy kierować się z Wałbrzycha drogą 387. W Karłowie znajduje się sporych rozmiarów płatny parking – koszt pozostawienia tu samochodu to ok. 20 zł za cały dzień. Pamiętajmy, że Szczeliniec znajduje się w Parku Narodowym, dlatego przy wejściu na jego teren należy uiścić odpowiednią opłatę. Bilet normalny – 12 zł, bilet ulgowy – 6 zł. Posiadacze Karty Dużej rodziny i dzieci do lat 7 mają wstęp wolny.

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:

Mapa dojazdu

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę