Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Wstęp

Od 12 zł

Dla kogo

Dla wszystkich

Rodzaj atrakcji

historyczne

Godziny otwarcia

9.00-18.00

Miesiące otwarcia

Cały rok

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju jest zlokalizowane w zabytkowym papierniczym młynie. Miejsce to ukazuje historię papieru oraz wyrobów papierniczych. To wspaniały przykład, jak ciekawie można opowiedzieć historię odkrycia, które zmieniło bieg historii.

Muzeum Papiernictwa – historia

Młyn papierniczy w Dusznikach Zdroju to najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych w Europie zachowanych młynów papierniczych. W przeszłości należał do najsłynniejszych i największych na Śląsku. Tradycja papiernictwa na Dolnym Śląsku sięga czasów średniowiecza, kiedy to na tym terenie działało ok. 100 młynów. Był to okres wytwarzania tzw. papieru czerpanego. Natomiast do naszych czasów, w granicach Polski, przetrwał tylko młyn papierniczy w Dusznikach.

Pierwsza wzmianka o nim sięga roku 1562 i wiąże się ze sprzedażą udziałów młyna niejakiemu Nicolausowi Kretschmerowi przez Ambrosiusa Teppera. Wiemy też, że budynek papierni zniszczyła powódź w 1601 roku, a swoją działalność fabryka wznowiła już 4 lata później dzięki staraniom syna Nicolausa, Gregora.

Muzeum Papiernictwa, Duszniki Zdrój

Okres świetności młyna papierniczego przypada na koniec XVIII wieku. Jego właściciele otrzymali wtedy tytuł „papierników dworskich”. Rozbudowali i ozdobili młyn, tworząc jeden z najpiękniejszych obiektów przemysłowych w Europie. W XIX wieku papier czerpany zaczął przechodzić do historii ze względu na wynalezienie nowej techniki wytwarzania papieru na masową skalę. Młyn, ze względu na wciąż zmniejszającą się liczbę zamówień, stopniowo podupadał, mimo przestawienia się na produkcję tektury. Kryzys gospodarczy w latach 20. także przyczynił się do upadku przedsiębiorstwa. W 1939 r. papiernię kupiło miasto, z myślą o stworzeniu tu muzeum. Po 1945 roku młyn przeszedł w ręce państwa polskiego, a w 1968 roku powstało w nim Muzeum Papiernictwa.

Blok CTA

Imprezy firmowe lub rodzinne?

Dwór Korona Karkonoszy zaprasza!

W 2011 r. młyn zyskał status pomnika historii. Dzięki temu może już starać się o wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Muzeum Papiernictwa – architektura

Młyn papierniczy zbudowano nad Bystrzycą Dusznicką. Kompleks, składający się z trzech połączonych ze sobą budynków (młyna, suszarni i ośmiobocznego pawilonu z mostkiem na rzece) ma wyjątkowe walory architektoniczne i estetyczne. Młyn i pawilon o konstrukcji szachulcowej ozdobiono arkadami. Przykryte gontem dachy z charakterystyczną, górną kondygnacją budynku, zakończoną wolutą w barokowym stylu, wyglądają niczym żywcem przeniesione z innej epoki. Ozdoby budynków – rozety, ślimacznice, ścienne malowidła to elementy niespotykane w innych tego typu budowlach.

Zbiory Muzeum Papiernictwa 

Wśród zbiorów Muzeum Papiernictwa znajdują się wyjątkowe na skalę Europy akcesoria związane z dziejami papieru, w tym urządzenia do wytwarzania papieru, stare banknoty, dokumenty czy ekslibrisy i portrety papierników. Inne rzadkie eksponaty dawnej techniki papierniczej i przetwórstwa papierniczego to rzeźbione matryce do druku tapet, prasy papiernicze i sita do czerpania papieru. Jednak działalność muzeum nie ogranicza się tylko do wystawiennictwa. W 1971 r. wznowiono tu wyrób papieru czerpanego, używając dawnych technik.

Podczas zwiedzania Muzeum Papiernictwa można wybrać jedną z dwu tras – Z papierem przez dwa tysiąclecia lub Sztuka i pieniądze, a także zapisać się na warsztaty czerpania papieru.

Warsztaty czerpania papieru

Wizyta w Muzeum Papiernictwa to niepowtarzalna okazja, by sprawdzić, jak wyglądała produkcja papieru kilka wieków temu. Można samodzielnie stworzyć kartkę czerpanego papieru.  

Informacje dla zwiedzających

 • Muzeum Papiernictwa mieści się przy trasie nr 8, na ul. Kłodzkiej 42, 57-340 Duszniki-Zdrój;
 • Muzeum jest czynne w różnych godzinach, zależnie od sezonu:
 • od maja do sierpnia: od poniedziałku do soboty w godz. 9:00–18:00, w niedziele w godz. 9:00–16:00;
 • od września do października: od poniedziałku do soboty w godz. 9:00 – 17:00, w niedziele w godz. 9:00 – 16:00;
 • od listopada do kwietnia: od wtorku do niedzieli w godz. 9:00 – 15:00;
 • zwiedzanie muzeum jest płatne;
 • do wyboru są 2 trasy: Z papierem przez dwa tysiące lat; Sztuka i pieniądze – koszt 22 zł (bilet normalny) i 17 zł (bilet ulgowy);
 • dzieci do lat 7 nie płacą za wstęp;
 • bilet rodzinny dla 3 osób kosztuje 60 zł, a dla 4 osób – 76 zł;
 • można także wykupić udział w warsztatach czerpania papieru – koszt to 19 zł od osoby;
 • wstęp darmowy w poniedziałek – w okresie od maja do października oraz w czasie ferii zimowych (wystawy stałe, bez warsztatów);
 • wstęp darmowy we wtorek – od listopada do kwietnia, za wyjątkiem ferii zimowych (wystawy stałe, bez warsztatów);
 • na terenie Muzeum Papiernictwa działa sklep, w którym możemy kupić papier czerpany i oryginalne papeterie;
 • dostępny jest system audioguid;
 • Muzeum jest jednym z najważniejszych obiektów turystycznych Ziemi Kłodzkiej; rocznie odwiedza je około 70 tys. osób.

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy

Mapa dojazdu

Najczęściej zadawane pytania

Czy wejście do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju jest płatne?

Tak. Cennik zależy m.in od wybranej trasy zwiedzania - mamy kilka tras do wyboru. Osobno płatne są także warsztaty czerpania papieru. Dostępne są także bilety rodzinne, bardziej korzystne cenowo niż pojedyncze.

Muzeum Papiernictwa atrakcje?

Wszyscy miłośnicy słowa pisanego i jego historii z pewnością powinni odwiedzić Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Znajdą tutaj m.in. unikatowe eksponaty, których próżno szukać w całej Europie. Możemy też zobaczyć i poznać dawne techniki czerpania papieru. Ponadto co roku, w ostatni weekend lipca, w Muzeum Papiernictwa organizowane jest Święto Papieru. Podczas tej imprezy odbywa się czerpanie i zdobienie papieru, badanie jego właściwości, drukowanie. Przy tej okazji promowane są lokalne produkty – artystyczne i rzemieślnicze.

W którym mieście znajduje się Muzeum Papiernictwa?

Muzeum Papiernictwa znajduje się w Dusznikach Zdroju, urokliwej miejscowości uzdrowiskowej na Dolnym Śląsku. Leży pomiędzy Kłodzkiem i Kudową Zdrój, tuż przy granicy z Czechami, w Dolinie Bystrzycy Dusznickiej, która rozdziela Góry Orlickie od Gór Bystrzyckich. Miasto znajduje się nieopodal takich atrakcji jak Góry Stołowe oraz Polanica Zdrój. Jednak i same Duszniki Zdrój to ciekawe miasto, które ma całkiem sporo do zaoferowania. Muzeum Papiernictwa, Park Zdrojowy, Stare Miasto, Teatr Zdrojowy, Dworek Chopina oraz Zieleniec, znany ośrodek narciarski - oto atrakcje Dusznik.

Co warto zobaczyć Duszniki Zdrój?

Na pewno warto poświęcić przynajmniej jeden dzień, aby zwiedzić Duszniki Zdrój. Oczywiście największą atrakcją jest Muzeum Papiernictwa. Jednak warto też zwrócić uwagę na dusznicki Rynek, Park Zdrojowy i lecznicze wody, których można spróbować w Pijalni Wód Mineralnych czy Dworek Chopina, w którym od 1946 r. obywają się Międzynarodowe Festiwale Chopinowskie.

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę