Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju jest zlokalizowane w pięknym papierniczym młynie. Miejsce ukazuje historię wyrobów papierniczych. Dawny młyn papierniczy zlokalizowany został nad rzeką – Bystrzycą Dusznicką.

Muzeum Papiernictwa znalazło się w tym miejscu nie bez powodu. Tradycja papiernictwa na Dolnym Śląsku sięga czasów średniowiecza, kiedy to na tym terenie działało ok. 100 młynów. Był to okres wytwarzania tzw. papieru czerpanego. Natomiast do naszych czasów przetrwał tylko młyn papierniczy w Dusznikach.

Muzeum Papiernictwa – historia

Pierwsza wzmianka o dzisiejszym Muzeum Papiernictwa sięga roku 1562 i wiąże się ze sprzedażą udziałów młyna niejakiemu Ambrożemu Kretschmerowi. Wiemy też, ze budynek papierni został zniszczony przez powódź w 1601 roku, a swoją działalność fabryka wznowiła 4 lata później.

Okres świetności młyna papierniczego przypada na koniec XVIII wieku, a jej właściciele otrzymali wtedy tytuł „papierników królewskich”. W XIX papier czerpany zaczął przechodzić do historii ze względu na wynalezienie nowej techniki wytwarzania papieru na masową skalę. Młyn, ze względu na minimalną produkcję, upadał, aż do przemianowania go na Muzeum Papiernictwa w 1968 roku.

Kompleks budynków młyna ma wyjątkowo architekturę – przykryte gontem dachy z charakterystyczną, górną kondygnacją budynku, zakończoną wolutą w barokowym stylu, wyglądają niczym żywcem przeniesione z innej epoki. Wśród zbiorów Muzeum Papiernictwa znajdują się wyjątkowe na skalę Europy akcesoria związane dziejami papieru, w tym urządzenia do wytwarzania papieru, stare banknoty, dokumenty czy ekslibrisy.

Informacje dla zwiedzających

Muzeum Papiernictwa jest czynne do zwiedzania według sezonów. W sezonie listopad – kwiecień w godz. 9:00 – 15:00 od wtorku do niedzieli. Natomiast d maja do sierpnia w godz. 9:00 – 18:00 w dni pon. – sob., a w niedziele w godz. 9:00 – 16:00. W sezonie wrzesień – październik w godz. 9:00 – 17:00 w dni pon. – sob. i w niedziele w godz. 9:00 – 16:00.

Zwiedzanie muzeum jest płatne i obejmuje trasy: „Z papierem przez dwa tysiące lat” + „Sztuka i pieniądze” to koszt 25 zł – bilet normalny i 20 zł – bilet ulgowy. Bilet rodzinny dla 3 osób to koszt 60 zł, a dla 4. osób – 76 zł. Dodatkowo warto zastanowić się nad warsztatami czerpania papieru, które kosztują 19 zł za osobę.

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy

Mapa dojazdu

Warto wiedzieć:

Czy wejście do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju jest płatne?

Tak. Cennik zależy m.in od wybranej trasy zwiedzania. Płatne są także warsztaty.

Kogo zainteresują eksponaty zgromadzone w muzeum?

Wszyscy miłośnicy słowa pisanego i jego historii z pewnością powinni odwiedzić Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Znajdą tutaj m.in. unikatowe eksponaty, których próżno szukać w całej Europie.

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę