Kopalnia Uranu Kowary

Kopalnia Uranu Kowary to czynna w latach 1950 – 1958 kopalnia rud uranu, znana pod nazwą „Kopalnia Podgórze”. Znajduje się w górnej części doliny Jedlicy, na zboczach Kowarskiego Grzbietu.

Kopalnia Uranu Kowary składa się z wielu szybów oraz sztolni, które niegdyś odprowadzały z niej wodę. Przy sztolni 19 i 19a znajduje się hałda skał płonnych. W 1950 roku odkryto na tych terenach emanacje radonowe, czyli anomalie promieni gamma. Od września tegoż roku rozpoczęła się eksploatacja tutejszych złóż. Zaczęto też budować sieć sztolni odwadniających szyby. Do 1958 roku wydobyto 196,2 tony rudy. W latach 1971 – 1972 w sztolni 19a otwarto inhalatorium radonowe, które należało do Uzdrowiska Cieplice.

W tej chwili na terenie Kopalni Uranu Kowary zwiedzać można jej podziemia. Można ją zwiedzać podążając trasą turystyczną o długości 1600 metrów – jej przejście zajmuje 1 godz. i 20 min. Podczas zwiedzania można poznać historię górnictwa na terenie Dolnego Śląska. Trasa nie jest w żaden sposób oświetlona. Nie poruszamy się jednak po ciemku, zwiedzający dostają bowiem tradycyjne lampy górnicze, które pozwalają im rozświetlić drogę.

Podziemia można zwiedzać także trasą ekstremalną, odkrywając zakamarki dawnej kopalni uranu. Zwiedzający dostają wodery oraz lampy górnicze, a przejście tej trasy trwa ok. 3 godzin. W jednym z nieczynnych szybów istnieje możliwość zwiedzania podziemi zalanych wodą. Ta atrakcja Kopalni Uranu Kowary jest jednak zarezerwowana jedynie dla nurków z kalifikacjami.

Kopalnię warto zwiedzić na przykład podczas pobytu na weselu w górach. Wiadomo, że po imprezie możemy być trochę zmęczeni, a jednak nie każdy chce od razu wracać do domu. Warto zobaczyć okoliczne atrakcje, lecz zamiast wymagającego szlaku w górach wybrać dość łatwą wycieczkę do kopalni. Na pewno będzie okazja, bo wesela Dolny Śląsk są bardzo popularne.

Kopalnia Uranu Kowary – informacje dla turystów

Kopalnię Uranu Kowary można zwiedzać w godz. 10:00 – 17:00 w miesiącach czerwiec – wrzesień oraz w godz. 10:00 – 17:00 w miesiącach październik – maj. Wstęp do Kopalni Urany Kowary to 31 zł – bilet normalny i 26 zł – bilet ulgowy. W ofercie dostępny jest także bilet rodzinny 2+2 w cenie 97 zł oraz 2+3 w cenie 119 zł (osoby dorosłe + dzieci do lat 16).

Zwiedzanie trasy ekstremalnej należy wcześniej uzgodnić telefonicznie. Ta atrakcja kosztuje 160 zł. Bilety grupowe to koszt 22 zł za osobę dla grup liczących ponad 20 osób. Ze względu na wilgoć i niską temperaturę panującą w podziemiach, zaleca się zwiedzanie w ciepłej odzieży.

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:

Mapa dojazdu

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę