Huta Szkła Julia

Huta Szkła Julia to muzeum zakładu kunsztownych wyrobów szklanych z końca XIX wieku, zlokalizowanego w Piechowicach. Zakład aż do końca XX wieku słynął z najwyższej jakości wyrobów szklanych. W czasach jego świetności trafiały one do bogatych rodów zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych.

Nieodłącznym elementem tego miejsca a także jego historii jest bezpośredni związek z hutą Josephine ze Szklarskiej Poręby. Zbudowana w 1866 roku Huta Szkła Julia w Piechowicach specjalizowała się z początku w obróbce szklanych części żyrandoli czy w wytwarzaniu kryształowych luster. W ten sposób Huta Fridricha Wilhelma Heckerta w Piechowicach stała się ogromną konkurencją dla Huty Josephine w Szklarskiej Porębie. Ta druga działała na terenie Karkonoszy od 1851 roku. Zakład ten słynął z najwyższej jakości artystycznej swoich wyrobów znanej w Europie i Stanach Zjednoczonych oraz innowacyjności technik szklarskich.

W 1923 roku huty przestały ze sobą konkurować i połączyły się w jeden organizm zwany od tego czasu Hutą Josephine. Od tego momentu, razem nie miały konkurencji na rynku wyrobów szklanych. Po wojnie, w roku 1958 roku, dla spolszczenia jej historii, Huta zostaje nazwana „Julia”. W latach 90. Huta Szkła Julia zostaje przejęta przez amerykańską firmę, która ostatecznie doprowadza do upadłości zakładu w 1999 roku. W 2006 roku huta znajduje nowego właściciela, który wznawia jej działalność.

Huta Szkła Julia – informacje dla turystów

Huta Szkła Julia dostępna jest do zwiedzania od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:30 – 17:00. Odwiedzający wpuszczani są co pół godziny. Zwiedzanie odbywa się w grupach prowadzonych przez przewodników. Podczas wycieczki można poznać jedną z trzech metod formowania szkła: dmuchanie, prasowanie lub wolnoformowanie.

Bilety wstępu do Huty Szkła Julia to koszt 27 zł – bilet normalny i 19 zł – bilety dla dzieci w wieku 3-15 roku życia. Dla dzieci do lat 3. wstęp jest bezpłatny. Warto także wziąć udział w realizowanych na terenie Huty Szkła Julia warsztatach, jak: grawerowanie szkła, malowanie na szkle czy „świat koralików” w cenie 40 zł – dziecko i 65 zł – rodzic z dzieckiem.

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:

Mapa dojazdu

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę