Wesele z poprawinami czy bez

Tradycja
poprawiny wrocław
Dawniej poprawiny były nieodłączną częścią wesela, miały świadczyć o gościnności Pary Młodej, a huczna zabawa trwała nawet kilka dni. Choć obecnie nikt już nie traktuje poprawin jako obowiązkowych, nadal organizowane są chętnie i często, choć nie zawsze w tradycyjnej formie. Poszukajmy więc odpowiedzi na to, czy warto zdecydować się na poprawiny, a jeśli tak, to jakie?

Poprawiny – za i przeciw

Argumentów przemawiających za przedłużeniem zabawy weselnej jest dużo – przeciw natomiast wysuwa się głównie jeden, mianowicie dodatkowe koszty. Nie zawsze jednak są to duże kwoty – wszystko zależy od miejsca organizacji poprawin, menu itd. Czasem zdarza się też, że goście lub sama Para Młoda po prostu nie mają czasu, aby być na poprawinach. Jak radzi ekspert weselny Joanna Hoc-Kopiej: „Jeśli nasze wesele odbywa się w dzień powszedni lub w niedzielę, to myśląc o poprawinach powinniśmy wziąć pod uwagę dyspozycyjność naszych gości. Dobrym pomysłem jest umieszczenie na zaproszeniach również pytania o obecność na poprawinach – dzięki temu będziemy mieć jasny obraz sytuacji”.
poprawiny

Wesele z poprawinami – zalety

W zależności od tego, w jakiej formie organizujecie poprawiny, są one idealną okazją do spędzenia czasu z dawno niewidzianymi bliskimi. Dodatkowym atutem będzie zaproszenie na poprawiny dzieci i zorganizowanie im atrakcji w postaci zabaw z animatorką, występu klauna czy dmuchanej zjeżdżalni. Z pewnością będzie to idealny pomysł w przypadku niezapraszania dzieci na wesele. Wobec nich takie poprawiny byłyby pewnego rodzaju rekompensatą ich nieobecności na przyjęciu.

Wesele z poprawinami to również sposób na wykorzystanie dań, które pozostały po weselu, gdyż praktycznie każda sala weselna ma obowiązek oddać Parze Młodej pozostałe dania i wszelkie pozostałości po weselu. Poprawiny będą więc doskonałą okazją do spróbowania przez gości wszystkich tych specjałów, których nie mieli okazji skosztować podczas wesela. Poza tym nie marnujemy jedzenia.

Na korzyść poprawin przemawia przede wszystkim ich charakter – nie tylko dłużej świętujemy, ale też w dużo swobodniejszej atmosferze. Dzień ślubu i wesela jest często bardzo stresujący dla Pary Młodej. Na poprawinach możemy porzucić obcasy, przebierając się w wygodne, kolorowe stroje. Zwykle też pary przygotowują na tę okazję listę ulubionych utworów, do których można poszaleć na parkiecie, a także konkursy i gry dla gości.

Za organizacją poprawin przemawiają też względy praktyczne. Dzięki nim nasi goście mogą odpocząć po całonocnej zabawie, i zregenerować siły ciepłym posiłkiem. Jest to szczególnie ważne, jeśli wesele odbywa się poza rodzinną miejscowością Pary Młodej, a goście nie mają możliwości powrotu na noc do domu. Jest to też doskonała okazja dla nowo poślubionych, aby móc chwilę porozmawiać z każdym z gości, gdyż nie zawsze jest to możliwe w sam dzień wesela.

przyjęcie poprawiny

Wesele z poprawinami – wady

Poprawiny mają wiele zalet, ale co z wadami? Wesele z poprawinami ma jedną, główną wadę. Przede wszystkim są to dla Pary Młodej dodatkowe koszty, które muszą przewidzieć na organizację drugiego dnia. Nie chodzi tylko o dodatkowe koszty, które ponosi sala weselna, ale przede wszystkim o ilość kupionego alkoholu, ubrania i dodatki na poprawiny, a także koszty ewentualnych atrakcji dla dzieci czy dorosłych gości. Może to opiewać nawet w granicach 10 tys. zł, więc nie jest to mała kwota szczególnie, że jej wielokrotność Państwo Młodzi muszą wydać na organizację wesela.

Poprawiny weselne – śniadanie i brunch

Mini-poprawiny w formie śniadania lub brunchu cieszą się coraz większą popularnością. Koszt ich organizacji jest zwykle mniejszy, ponieważ trwają one z zasady krócej. Zaczynają się też dużo wcześniej niż tradycyjne poprawiny (śniadanie najwcześniej, bruch lub lunch nieco później), ale dzięki temu nie musimy martwić się o powrót do domu. Najistotniejszym punktem jest w tym przypadku sam posiłek, zjedzony w towarzystwie rodziny i znajomych, będący uwieńczeniem całej uroczystości. Jeśli natomiast oczekujemy kontynuacji zabawy weselnej, powinniśmy zdecydować się na dłuższą formę poprawin.
poprawiny wrocław

Poprawiny w formie grilla

Godzina rozpoczęcia standardowych poprawin przypada między późnym porankiem a popołudniem. W przypadku poprawin weselnych w obiekcie poza miejscem zamieszkania weselników, nie powinny się one zaczynać zbyt późno, aby umożliwić wszystkim gościom wyjazd o dogodnej porze. Późniejsza godzina i dłuższy czas trwania takich poprawin pozwala na wspólną zabawę i spędzenie razem większej ilości czasu. Popularną w ostatnim czasie opcją są też poprawiny w plenerze, w formie grilla. Może być on dodatkową atrakcją dla przyjęcia w sali lub głównym punktem programu poprawin. Jedno jest pewne – nasi goście na pewno docenią możliwość zrelaksowania się przy grillu po hucznej zabawie poprzedniego dnia.

Wesele bez poprawin – zalety

Wesele bez poprawin to przede wszystkim znaczna oszczędność pieniędzy. Dzięki temu małżonkowie mogą pomyśleć o podróży poślubnej, na którą nie mogli sobie wcześniej pozwolić. Oprócz tego brak poprawin oznacza także mniej obowiązków, związanych z ich organizacją. Przede wszystkim nie trzeba martwić się o menu, miejsce, muzykę oraz dodatkowe atrakcje. To oznacza także o wiele mniej stresu dla przyszłych małżonków, co przy organizacji wesela jest mocno pożądane. Pomyślmy też o zmęczeniu Pary Młodej, które po całonocnej zabawie, a wcześniej po wielu dniach stresów, nadchodzi właśnie w dzień poprawin. Wiele z nich ze względu na opadające emocje rezygnuje z organizacji drugiego dnia przyjęcia.

 

poprawiny weselne

Wesele bez poprawin – wady

Z pewnością takiego scenariusza nie wyobrażają sobie mieszkańcy południa, u których tradycją są kilkudniowe poprawiny, podczas których odbywają się wszelkie lokalne obrzędy i tradycje. Jest to okazja do integracji, szczególnie wtedy, kiedy wesele i poprawiny to prawdziwa biesiada, na którą są zapraszane nie tylko całe rodziny, ale całe miejscowości! Dlatego decyzja o organizacji poprawin powinna być podjęta wobec własnych indywidualnych przekonań, tradycji, a także zasobności portfela.

poprawiny grill
Szybki kontakt Zamów ofertę