Savoir vivre na weselu, czyli jak uniknąć gafy

PoradyTradycja
Savoir vivre na weselu, czyli jak uniknąć gafy

Zarówno Para Młoda, jak i zaproszeni goście powinni przestrzegać savoir vivre na weselu. Czego powinni wystrzegać się Nowożeńcy? W jaki sposób nie wypada się zachować, jeżeli jest się gościem weselnym? Oto najpopularniejsze wpadki, które zdarzają się w czasie wesel. 

Obowiązki Pary Młodej – savoir vivre na weselu i nie tylko 

Do najważniejszych rzeczy, o których Para Młoda musi pamiętać przed weselem, należą wybór świadków oraz wysłanie zaproszeń ślubnych. Obowiązki świadka na weselu to ważna rzecz, dlatego wybór świadków oraz poproszenie ich o taką przysługę najlepiej zaplanować minimum 4 miesiące przed ślubem. Późniejsze poinformowanie świadków o wyborze może zostać źle odebrane. Co gorsza, może uniemożliwić potencjalnym świadkom udział w uroczystości z powodu wcześniejszych zobowiązań w tym terminie.  

Kolejnym ważnym terminem jest wysłanie zaproszeń. O tym jak zapraszać na wesele – osobiście, listownie czy może telefonicznie – decydują różne czynniki. Niemniej przyjmuje się, że zaproszeni goście powinni dostać informację o ślubie około 2-3 miesiące przed planowaną uroczystością. Jeśli Para Młoda zaproszenia dostarcza osobiście, savoir vivre nakazuje, by przyszli Nowożeńcy dostarczyli je razem, w czasie zapowiedzianej wizyty.  

Osobom, które ukończyły 18. rok życia wypada dostarczyć oddzielne zaproszenie. Ponadto, jeżeli Państwo Młodzi wiedzą, że zaproszona osoba jest z kimś w stałym związku, powinni zaprosić ją z osobą towarzyszącą.  

Myślisz, że nie da się zorganizować idealnego wesela?

Jesteśmy mistrzami perfekcji!

Noclegi i usadzanie gości  

Co jeżeli zaproszeni goście przyjadą z daleka? Para Młoda może zaproponować im, że zapewni nocleg. Jeżeli Nowożeńcy nie zakładają takiej opcji, powinni także i o tym poinformować swoich gości.  

Przed weselem powinno się także zaplanować jak goście będą siedzieli. Czasy, gdy rodzina i znajomi ścigali się do stolików zaraz po wejściu na salę, już dawno minęły. Para Młoda powinna przed weselem poustawiać winietki na stołach. Pomocna będzie także numeracja stołów weselnych, zwłaszcza, jeśli są okrągłe. 

Ważną zasadą przy usadzaniu gości jest nierozdzielanie małżeństw. Goście, którzy przyszli z osobą towarzyszącą powinni siedzieć obok siebie. Panuje także reguła, że ważniejsi goście siedzą bliżej Pary Młodej. Są nimi rodzice, dziadkowie, świadkowie i chrzestni. Dalej od Państwa Młodych powinno zaś usadzić się dalszą rodzinę i znajomych. 

Savoir vivre w dniu ślubu – tradycja i dobry takt 

Dzień ślubu z pewnością dla Państwa Młodych zacznie się dość wcześnie. Związane są z tym wizyty u  kosmetyczki, fryzjera, ostatnie przygotowania. Jednak cała uroczystość zaczyna się wraz z błogosławieństwem.  

Błogosławieństwo rodziców odbywa się zawsze w domu Panny Młodej. Przyjeżdża do niego Pan Młody wraz ze świadkiem i rodzicami. Obecna może być również najbliższa rodzina. Dziadkowie, chrzestni czy rodzeństwo Narzeczonych. Pierwsi błogosławią rodzice Panny Młodej, a następnie Pana Młodego. 

Wejście do kościoła również jest dokładnie określone w weselnym savoir vivre. Pierwsi wchodzą goście weselni i tam oczekują Państwa Młodych. Odwrotnie zaś sprawa ma się z wyjściem z kościoła. Pierwsza wychodzi Młoda Para, a dopiero za nią wszyscy goście. Również na salę weselną najpierw wchodzi Młoda Para. 

W czasie trwania zabawy weselnej, Młoda Para powinna podejść do każdego z gości i zamienić z nimi kilka słów. Dzięki temu goście będą czuli się zadbani i zaopiekowani. Nowożeńcy pokażą w ten sposób, że cieszą się z przybycia zgromadzonych i szczerze chcą świętować ten dzień wspólnie z nimi.  

Savoir vivre na weselu – poradnik dla gości 

Gości również obowiązuje weselny savoir vivre. Istnieje kilka zasad, których weselnicy nie powinni łamać. Z pewnością będzie to źle odebrane, a Para Młoda będzie mogła czuć się urażona. Na co powinni uważać biesiadnicy? 

Potwierdzenie przybycia to jeden z obowiązków zaproszonych. Para Młoda musi podać obsłudze sali weselnej liczbę gości, która przybędzie na weselę. Mają na to określony czas, dlatego tak ważne jest, by w odpowiednim terminie potwierdzić swoje przybycie. Także wtedy, gdy przybycie na wesele nie będzie możliwe. Powinno się w takim przypadku zadzwonić do Pary Młodej lub osobiście o tym powiedzieć.

Także ubiór powinien być odpowiednio dobrany. Panie, które wybierają się na ślub nie powinny ubierać za krótkich sukienek, czy kreacji w kolorze białym. Biel zarezerwowana jest tego dnia dla Panny Młodej. Także kolor czarny nie jest mile widziany w czasie wesela. Jest to bowiem kolor żałoby.  

Panowie, którzy wybierają się na wesele nie mają takiego problemu. Każdy wie, że najlepiej sprawdzi się w tej sytuacji garnitur. Raczej nikt nie odważy się przyjść na weselę w krótkich spodenkach, czy jeansach. Sala balowa to z pewnością nie miejsce na tego typu stylizacje. 

Jeżeli Para Młoda poinformowała, jakie prezenty chciałaby dostać, goście powinni się do tej prośby dostosować. To samo tyczy się prośby o konkretną stylizację, gdy wesele jest stylizowane – na przykład vintage czy boho.  

O czym pamiętać w czasie wesela? 

Podczas składania życzeń należy najpierw powinszować Pannie Młodej, a następnie Panu Młodemu. Naturalnym jest, że pierwsi życzenia składają najważniejsi goście, czyli rodzice, dziadkowie i chrzestni, a dalsza rodzina i znajomi czekają na swoją kolej.  

W czasie wejścia na salę, wszyscy gromadzą się w miejscu, gdzie złożony będzie pierwszy toast. Także pierwszy taniec Pary Młodej powinien odbyć się w ciszy i skupieniu, a co najważniejsze w obecności zaproszonych gości. Nietaktem jest zajmowanie miejsc przy stolikach, czy szukanie swojej winietki.  

W czasie zabawy tanecznej nie wypada “odbijać” Pary Młodej, gdy ci tańczą z rodzicami, teściami, czy dziadkami. Gdy któryś z gości przesadzi z alkoholem, ktoś z rodziny powinien dyskretnie odprowadzić go do pokoju lub taksówki, by mógł odpocząć. Jeżeli goście chcą już wrócić do domu, powinni podejść do Pary Młodej i się pożegnać. Inaczej mogłoby to być odebrane jak ucieczka z przyjęcia.  

Savoir vivre na weselu wymaga wzajemnego szacunku i nienagannego zachowania. Goście powinni pamiętać o tym, że to dla Pary Młodej najważniejszy dzień w życiu i należy uszanować ich wybór lokalu, czy menu. Państwo Młodzi zaś nie mogą wymagać od zaproszonych gości niemożliwego. Pamiętając o tym, że wesele robią dla siebie, powinni wziąć pod uwagę dobro i wygodę uczestniczących w tym dniu bliskich osób. 

Szybki kontakt Zamów ofertę