Trudna sztuka, czyli jak zapraszać na wesele

Porady
Trudna sztuka, czyli jak zapraszać na wesele

Organizacja ślubu i wesela to wieloetapowy proces, który dla wielu narzeczonych jest nie lada wyzwaniem. Konieczność zaplanowania tak wielu spraw jednocześnie często powoduje, że nie poświęcamy zbyt wielkiej uwagi temu, w jaki sposób zapraszamy gości. To poważny błąd, bo chociaż ślub jest dniem, który organizuje się przede wszystkim dla Młodej Pary, to czym byłoby wesele bez gości? Jeśli zastanawiasz się, jak zapraszać na wesele, aby uniknąć podstawowych błędów, zapoznaj się z naszymi wskazówkami.  

Wiele młodych par zastawia się, ile kosztuje wesele i pod tym kątem planuje jego rozmach. Goście weselni powinni móc poczuć się wyjątkowo, nawet jeśli planujecie kameralną imprezę, a listę zaproszonych ograniczacie do najbliższej rodziny. Powinniście zrobić wszystko, żeby w tym specjalnym dniu oni także poczuli się ważni. Aby tak się stało, musicie o to zadbać od samego początku, czyli na etapie zapraszania.  

Jak zapraszać na wesele — kiedy i od czego zacząć? 

Pierwszym, a zarazem najważniejszym krokiem, jest sporządzenie listy gości. Już na tym etapie przemyślcie, kogo chcecie zaprosić tylko na ceremonię, a ilu gości będzie się również bawiło na sali weselnej. Dzięki temu z łatwością określicie, ile zaproszeń musicie przygotować. Tutaj mamy dla Was małą wskazówkę: zawsze lepiej mieć ich w gotowości nieco więcej – jako formę zabezpieczenia, jeśli przy wypisywaniu popełnicie jakiś błąd.  

Jeśli zastanawiacie się, jak zapraszać na wesele i kiedy najlepiej to zrobić, niepisana zasada mówi, że minimum na miesiąc przed uroczystością. Tak naprawdę warto to zrobić nawet trzy miesiące wcześniej, aby dać czas tym, którzy muszą wziąć urlop w pracy albo przyjeżdżają z daleka.  

Zapraszać osobiście czy telefonicznie? 

Możecie wziąć pod uwagę dwie opcje: osobiście lub telefonicznie. Pamiętajcie przy tym, że niektórych gości po prostu nie wypada zaprosić inaczej, niż poprzez osobistą wizytę. Prawdą jest też, że wizyta jest zawsze lepiej odbierane niż rozmowa telefoniczna.  

Marzysz o wyjątkowym ślubie?

Tylko w takich się specjalizujemy!

W każdy przypadku osobiście zaprosić powinniście dziadków i wszystkich tych, do których chociażby ze względu na wiek nie wypada zadzwonić. Rodzice i rodzeństwo to także goście, których zaprasza się osobiście. Bez względu na to, jaki sposób wybierzecie, każdemu z nich powinniście wręczyć lub wysłać pocztą papierowe zaproszenia.  

Informacje i formuły 

Niezależnie od tego, na jaką formę treści postawicie w zaproszeniu, istnieje kilka takich informacji i formułek, które zawsze muszą się w nim znaleźć. Do najważniejszych elementów należą: dokładna data i miejsce ślubu, a także adres, pod którym odbędzie się przyjęcie weselne. Każda dorosła osoba, czyli powyżej 18 roku życia, powinna otrzymać indywidualne zaproszenie. Rodzinę z dziećmi możecie uwzględnić w jednym zaproszeniu, poprzez wymienienie imion rodziców i dodanie formuły: wraz z rodziną.

Jeśli macie dylemat i nie wiecie, czy zapraszana osoba jest w stałym związku, dopiszcie do zaproszenia „wraz z osobą towarzyszącą”. Jeśli jednak zapraszana osoba pozostaje w stałym związku partnerskim, powinniście uwzględnić imiona i nazwiska obydwojga gości.

Jak zapraszać na wesele osobiście? 

Nigdy nie przychodźcie niezapowiedziani. Wielu z Waszych gości ma codzienne obowiązki, którym musi podołać. Część z nich pewnie pracuje w systemie zmianowym, a zawsze lepiej mieć możliwość porozmawiać z wszystkimi, którzy zostali wymienieni w zaproszeniu. Jeśli planujecie duże wesele, możecie rozłożyć sobie wizyty w czasie, aby móc spędzić trochę więcej czasu z zapraszanymi.  

Zapraszanie potraktujcie jako możliwość spędzenia czasu z rodziną i najbliższymi. Nie spieszcie się, nawet jeśli to trzecia wizyta w ciągu jednego dnia i macie już dosyć ciastek i kawy. Pamiętajcie, że Ci ludzie przychodzą na ślub dla Was i razem z Wami chcą dzielić ten wyjątkowy dzień. Nie dajcie im odczuć, że spieszycie się z kolejną wizytą i nie macie czasu na pogawędki.  

Jak zapraszać na wesele, aby nikogo nie pominąć? 

Kogo zaprosić na wesele, aby nikt nie poczuł się pominięty? Z takim dylematem mierzy się wiele par, zwłaszcza jeśli nie chcą planować imprezy na 100 osób, a raczej kameralne przyjęcie. Kto tak naprawdę zalicza się do grona najbliższych? 

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć, kogo powinniście zaprosić, bo wiele zależy od Waszej indywidualnej sytuacji. Czasem zdarza się tak, że Para Młoda ma znacznie lepszy kontakt z przyjaciółmi, a z rodziną nie widuje się od wielu lat i nie czuje się z nią wyjątkowo związana.  

Zastanawiacie się, czy wypada zapraszać przyjaciół i znajomych z pracy? Tutaj wiele zależy od tego, jak mocno jesteście z nimi związani. Wieloletnie przyjaźnie mogą być równie silne, co relacje z bratem lub siostrą, dlatego jeśli nie chcecie ograniczać listy gości do minimum, warto takie osoby uwzględnić i pozwolić im razem z Wami uczestniczyć w tym wyjątkowym dniu.  

Były partner lub małżonek to zawsze trudny orzech do zgryzienia. Prawda jest taka, że nie macie obowiązku zapraszać ich na wesele. Jeśli pozostajecie w przyjaznych relacjach i żadna ze stron nie będzie czuła się źle, że „ex” pojawi się na weselu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ich także zaprosić.  

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę