Rozmieszczenie gości weselnych – jak sprawić, by każdy czuł się dobrze?

Porady
Rozmieszczenie gości weselnych – jak sprawić, by każdy czuł się dobrze?

Znaleźliście idealną salę weselną, zaprosiliście gości, wybraliście menu i dopełniliście wszystkich formalności – organizacja Waszego wymarzonego ślubu zmierza ku końcowi. Przed Wami już tylko kilka ważnych zadań, które pozwolą Wam w spokoju cieszyć się tym niesamowitym, magicznym dniem. Jednym z nich jest rozmieszczenie gości weselnych przy stołach. Jak usadzić weselników? Jakimi zasadami kierować się przy tworzeniu planu stołów? 

Każda przyszła Para Młoda pragnie, aby jej ślub był idealny, jedyny w swoim rodzaju, na swój sposób wyjątkowy. Zakochani dają z siebie wszystko, żeby zaplanować wydarzenie magiczne, w pełni zgodne z ich największymi marzeniami. Duży wpływ na całokształt wydarzenia mają dekoracje sali weselnej. To właśnie one tworzą niepowtarzalny klimat na przyjęciu. Sprawiają, że jest czarująco i romantycznie. Elementem weselnej aranżacji są stoły. Meble powinny idealnie wpisywać się w motyw przewodni i styl wesela

Tradycyjnym, ponadczasowym rozwiązaniem są stoły podłużne ustawione na wzór podkowy. Jednak coraz częściej pary decydują się na stoły okrągłe lub kwadratowe. Wybór takich mebli to doskonały sposób na stworzenie oddzielnych stref dla poszczególnych gości. Przy jednym stole zasiadają dorośli ze strony Pana Młodego, przy drugim dorośli ze strony Panny Młodej, przy kolejnym młodzież, następnie dzieci itd. Takie rozmieszczenie stołów nie tylko jest bardzo efektowne i eleganckie, ale również umożliwia prowadzenie swobodnych rozmów w znajomym gronie. 

Marzycie o idealnym miejscu na zorganizowanie wesela?

Nie musicie dłużej szukać!

Przygotowując dekoracje sali weselnej, nie można zapomnieć o ozdobach na stoły. Można przyozdobić je pięknymi kwiatami, świecami czy innymi elementami idealnie wpisującymi się w motyw przewodni ślubu. Na stołach powinny znaleźć się numery i winietki, które ułatwią gościom znalezienie swoich miejsc. 

Rozmieszczenie gości weselnych przy stołach 

Kiedy wreszcie przychodzi ten długo wyczekiwany dzień ślubu, nowożeńcy chcą, żeby wszystko przebiegło gładko, bez żadnych komplikacji. Jednak złe rozmieszczenie gości przy stołach weselnych może skutecznie popsuć romantyczną aurę na przyjęciu. Dawne spięcia, niezażegnane konflikty czy brak tematów do rozmów to główne przyczyny kiepskiej atmosfery na weselu. Aby uniknąć takich sytuacji, koniecznie przygotujcie przemyślany plan rozmieszczenia gości weselnych przy stołach. Podczas tworzenia listy weźcie pod uwagę kilka istotnych zasad. Dzięki nim usadzenie weselników będzie proste. 

Pierwszą ważną regułą, którą warto kierować się przy rozmieszczeniu gości weselnych, jest zasada precedencji. Mówi ona o tym, że weselnicy powinni zasiąść przy stołach w kolejności od najważniejszych do tych mniej ważnych. Zgodnie z nią najbliższe Wam osoby (np. rodzice, rodzeństwo czy dziadkowie) zajmują miejsca w pobliżu Waszego stołu. 

Duże znaczenie ma również zasada alternacji. Zgodnie z tą regułą kobiety i mężczyzn należy sadzać naprzemiennie. Kobieta nie powinna siedzieć obok drugiej kobiety, a mężczyzna obok mężczyzny. 

Pod żadnym pozorem nie usadzajcie obok siebie osób skonfliktowanych lub tych, które się nie lubią. Złe rozmieszczenie gości może bowiem spowodować pogłębienie sporów, co skutecznie popsuje atmosferę na przyjęciu. A przecież wesele to radosne wydarzenie! Dobra zabawa wskazana! 

Najlepszym rozwiązaniem jest rozmieszczenie gości weselnych według wieku – o czym wspomnieliśmy już wcześniej. Goście będą czuć się najlepiej w gronie swoich rówieśników. Z łatwością znajdą tematy do rozmów. 

Kto powinien zasiąść przy stole prezydialnym? 

Stół Państwa Młodych jest jednym z najważniejszych elementów na sali weselnej. Powinien zostać usytuowany w centralnej części pomieszczenia – w taki sposób, aby każdy weselnik dobrze go widział. Krzesła powinny znaleźć się tylko z jednej strony. 

Środkowe miejsca przy stole prezydialnym zajmuje Para Młoda. Panna Młoda powinna zasiąść po prawicy męża. Zgodnie z etykietą miejsca przy nowożeńcach zajmują świadkowie wraz ze swoimi partnerami. Obok Panny Młodej siada świadek, a obok Pana Młodego – świadkowa. Przy głównym stole możecie usadzić również rodziców, dziadków oraz rodziców chrzestnych. Wszystko zależy od Waszych preferencji. 

Czy możecie sami siedzieć przy stole prezydialnym? Oczywiście! Mimo że nie jest to jeszcze popularne, często praktykowane rozwiązanie, to bez wątpienia ma wiele plusów. Przede wszystkim jest doskonałym sposobem na specjalne wyróżnienie Was jako najważniejszej pary na weselu. Ogromnym plusem jest również bliskość oraz możliwość spokojnej rozmowy między świeżo upieczonymi małżonkami. 

Rozmieszczenie gości weselnych z dziećmi czy osobno? 

Chociaż przyjęło się, że ślub to impreza dla dorosłych, to wiele par decyduje się na uwzględnienie w zaproszeniach dzieci. Jeśli na Waszym weselu pojawią się najmłodsi, rozważcie opcję przygotowania oddzielnego stołu specjalnie dla nich. Pociechy będą mogły w spokoju porozmawiać na interesujące ich tematy. Nie będą musiały przysłuchiwać się rozważaniom dorosłych. Skupią się na sobie i swoich rówieśnikach. Może nawiążą nowe przyjaźnie? Znajdą wspólne zainteresowania? 

Oddzielny stół dla dzieci to duże ułatwienie dla kelnerów, ponieważ dla najmłodszych weselników zwykle przewidziane jest specjalne menu. Dzięki takiemu rozwiązaniu obsługa sali weselnej nie będzie musiała krążyć po całej sali z zestawami dziecięcymi. 

Pamiętajcie, żeby zorganizować specjalne atrakcje dla dzieci. Świetnym rozwiązaniem jest animator na wesele, który zadba o to, aby każdy maluch bawił się wyśmienicie! 

Rozmieszczenie gości weselnych przy stołach może wydawać się skomplikowane i pracochłonne. Koniecznie podejdźcie do tego na luzie, z otwartą głową. Spokojnie przemyślcie wszystkie kwestie. Rozważcie kilka opcji usadzenia weselników. Ułatwi Wam to wybór najlepszego rozwiązania. 

Szybki kontakt Zamów ofertę