Dekoracja ogrodzenia na wesele – jaką najlepiej wybrać?

PoradyTradycja
Dekoracja ogrodzenia na wesele - jaką najlepiej wybrać?

Dzień ślubu to najszczęśliwszy dzień w życiu każdej Młodej Pary. Nic więc dziwnego, że każda z nich chce się pochwalić całemu światu, że się pobierają. Jednym ze sposobów, by o tym powiedzieć, jest dekoracja ogrodzenia na wesele. Jak udekorować ogrodzenie? Czyj płot (i czy tylko płot) zdobi się na weselę według polskiej tradycji? Zobaczmy. 

Dekoracja ogrodzenia na wesele – skąd się wzięła ta tradycja? 

Nikt nie jest w stanie powiedzieć, skąd i kiedy w polskiej tradycji pojawiły się bramy weselne. Jedno jest pewne – brama weselna jest pradawnym rytuałem, którego znaczenia możemy się jedynie dziś domyślać. 

Historycy i etnografowie doszukują się w tej tradycji wielu znaczeń. Udekorowana brama weselna może symbolizować starania Pana Młodego i warunkować udane wesele. Inna interpretacja mówi o bramie symbolizującej przeszkody, jakie Para Młoda musiała przejść przed dotarciem przed ołtarz. Niektórzy nawet doszukują się w tej ludowej tradycji kulminacji wesela, a więc nocy poślubnej. Tłumacząc pokonanie przez Pana Młodego bramy czyli dziewictwa Panny Młodej. Udekorowana brama weselna może również symbolizować wartość kobiety, o którą zabiega Pan Młody.  

Dawniej tworzono bramy na trasie jaką Pan Młody miał pokonać do domu Panny Młodej. Budowali je najbliżsi sąsiedzi i rodzina Panny Młodej. By Pan Młody mógł przejść przez bramę, musiał zapłacić wódką lub słodkim ciastem przygotowanym na wesele. 

Dziś nie stawia się już bram, a jedyną, która jest ustrojona, to ta prowadząca bezpośrednio do domu Panny Młodej. Wraz z udekorowanym ogrodzeniem stanowi znak dla przybyłych gości, że jest to dom weselny. Jeśli przyszła małżonka mieszka w bloku, „rolę” ogrodzenia przejmuje poręcz na klatce schodowej. Ozdabia się także wejście do samej klatki. 

Dziś przyjęło się, że Panny Młode dekorują ogrodzenie swojego domu rodzinnego, lub domu w którym odbędzie się błogosławieństwo rodziców. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by również ogrodzenie domu, w którym mieszka Pan Młody zostało udekorowane. Dzięki temu, również jego sąsiedzi i najbliższe otoczenie dowiedzą się, że mieszkaniec tej posiadłości bierze ślub.  

Czym udekorować ogrodzenie na wesele? 

Dobrze, by zarówno ogrodzenie, jak i wnętrze domu weselnego tworzyło jednolitą całość. Idealnie jest, jeśli dekoracje pasują do całości wesela i nawiązują do jego motywu przewodniego. Jeżeli przyjmiemy jako kolor przewodni wesela bordo, warto ten kolor uwzględnić także w dekoracji ogrodzenia na wesele. Jeśli Panna wymarzyła sobie wesele i ślub w stylu glamour, warto by także dekoracje ogrodzenia do niego nawiązywały. 

Dobrym rozwiązaniem są balony wieszane na płocie. Mogą to być tradycyjne dmuchane balony w kolorach współgrających z resztą dekoracji weselnych. Coraz częściej jednak Panny Młode decydują się na zawieszenie przy płocie balonów z helem. Można je powiesić do płotu i wyregulować ich wysokość.  

Często Panny Młode decydują się na zakup specjalnej girlandy, którą ozdabiaj bramę. Modne w tym sezonie są na przykład girlandy z liści, które nie tylko można wykorzystać do przystrojenia ogrodzenia, ale także po to, by ozdobić ściankę na sali weselnej

Marzy Wam się bajkowe wesele?

Spełnianie marzeń Państwa Młodych to nasza specjalność!

Ile kosztuje dekoracja ogrodzenia na wesele? 

Dekoracje domu Panny Młodej oraz Pana Młodego należy uwzględnić w kosztorysie. Są to dodatkowe wydatki na wesele, o których warto pomyśleć jeszcze w trakcie planowania wesela. To, ile Państwo Młodzi wydadzą na wystrój domów zależy jedynie od nich.  

Zakup balonów czy kokardek to koszt kilkunastu złotych. Nadmuchanie ich i powieszenie na ogrodzeniu zajmie przyszłej Pannie Młodej około godziny. Jeśli jednak Para Młoda chciałaby, by płot lub ogród zdobiły balony z helem, należy kupić specjalne balony i hel. Jest to już większy koszt, jednak w zależności od ilości ozdób, nadal mieści się w granicach stu złotych.  

Jeżeli jednak Panna Młoda chce zakupić także napis “dom weselny”, oraz inne ozdoby, które wpasują się w charakter wesela, koszty wzrosną. Sam napis, w zależności od wielkości i materiału, z jakiego jest zrobiony, kosztuje od dwudziestu, do nawet stu złotych.  

Jeśli Panna Młoda chce do tego dodać żywe kwiaty, donice lub wazony, a także lampki i lampiony, koszt dekoracji ogrodzenia na wesele może wynieść tysiąc złotych i więcej.  

Oczywiście można obniżyć koszty niektórych ozdób, robiąc je samodzielnie. Lampiony ze słoiczków różnych rozmiarów i koronki ustawione od bramy do drzwi domu idealnie wpasują się w klimat sielskiego wesela. Wesele w stylu boho można rozpocząć już w domu Panny Młodej, ozdabiając go własnoręcznie robionymi makramami. Chcąc wprowadzić gości w klimat glamour już w czasie błogosławieństwa rodziców, można ogrodzenie domu ozdobić złotymi kokardami. Przy ogrodzeniu zaś postawić ozdobne świeczniki lub lampki.   

Dekoracja ogrodzenia na wesele – miły znak świętowania 

Dekorowanie ogrodzenia na wesele jest miłą tradycją, która nadal jest kultywowana w Polsce. Mimo, że już dawno zapomniano, jakie były jej początki, stała się drogowskazem dla gości weselnych i informacją dla sąsiadów. To, czyje ogrodzenie będzie udekorowane – Panny Młodej, czy Pana Młodego, w dużej mierze zależy od tego, w czyim domu zgromadzi się najbliższa rodzina przed ślubem. Jeśli błogosławieństwo rodziców odbędzie się we wspólnym domu narzeczonych, to ich ogrodzenie wypada przyozdobić.  

Niezależnie od tego, czy ogrodzenie przyozdobione zostanie kokardami, balonami, czy lampkami, z pewnością będzie skupiało uwagę przejeżdżających obok ludzi. Chcąc nawiązać do klimatu wesela, można wykorzystać ozdoby mające taki kolor, jak kolor przewodni uroczystości, lub takie same kwiaty jakie będą zdobić stoły na weselu. Ozdoby mogą mieć konkretny styl taki jak boho czy glamour. Mogą również nie tyle nawiązywać do samego wesela, co pasować do otoczenia. Jeżeli przy ogrodzeniu rosną ozdobne rośliny, można je podkreślić dodając do nich lampki choinkowe, lub np. celofan. Wszystko zależy od budżetu, jaki Panna Młoda chce wydać na dekorację ogrodzenia.  

Szybki kontakt Zamów ofertę