Ile napojów na wesele i poprawiny?

Porady
ile napojów na wesele

Ilość napojów (w alkoholowych) na weselu to jedno z zagadnień, które przyszłym Parom Młodym spędza sen z powiek. Z jednej strony chcemy uniknąć niepotrzebnych wydatków, a z drugiej nie możemy przecież dopuścić do tego, by goście weselni byli spragnieni! Dlatego dziś podpowiemy, ile napojów na wesele warto uwzględnić.

Ile napojów na wesele i poprawiny, a liczba gości

Najważniejszym czynnikiem jest liczba osób na przyjęciu. W przybliżeniu przyjmuje się, że na każdego z gości powinno przypaść 3 l napojów (nie wliczając kawy i herbaty). To założenie sprawdza się w dużej części przypadków, ale… No właśnie. Odnosi się ono do tradycyjnych przyjęć weselnych, trwających od popołudnia do późnych godzin nocnych. Jeśli planujemy zabawę rozpoczynającą się wcześniej, lub trwającą do białego rana, taka ilość płynów może okazać się niewystarczająca. Jeśli natomiast organizujemy kilkugodzinny obiad weselny dla rodziny, będzie ona znacznie za duża.

Wesele Dolny Śląsk, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Ile napojów na wesele z poprawinami

Nie zapominajmy też o poprawinach! W przypadku poprawin kilkugodzinnych, powinien wystarczyć dodatkowy litr napoju na każdego z gości. Przy dłuższej zabawie, ta ilość będzie się oczywiście zwiększać.
Nie należy także lekceważyć terminu wesela. Latem, podczas upałów, musimy częściej niż normalnie uzupełniać płyny. Jeśli chcemy więc, aby goście mieli siły na zabawę na parkiecie, powinniśmy zadbać o większą ilość zimnych napojów podczas wesel lipcowych czy sierpniowych.

Wasze wesele powinno być wyjątkowe!

Zrobimy wszystko, by dokładnie tak było ♥

Jakie napoje na wesele

Wybierając rodzaj serwowanych napojów, również warto pamiętać o kilku czynnikach. Jak zauważa ekspert weselny Joanna Hoc-Kopiej: „Zwykle pary zamawiają taką samą ilość słodkich napojów gazowanych, niegazowanych i wody. Te pierwsze służą przede wszystkim do popijania wódki. Jeśli na naszym weselu planujemy podawać tylko wódkę, lub nie serwować jej wcale, powinniśmy odpowiednio zwiększyć lub zmniejszyć ilość napojów gazowanych”.

Napoje bezalkoholowe

Jeśli natomiast wśród gości znajduje się duża liczba dzieci lub abstynentów, kluczem do sukcesu będzie zwiększenie ilości napojów niegazowanych. Mogą być to różnego rodzaju soki, bezalkoholowy poncz, kompot czy np. serwowana w Dworze Korona Karkonoszy orzeźwiająca lemoniada. Kliknij i dowiedz się więcej o naszej kuchni!

ile napojów na weselu

Ile napojów na wesele – rodzaje

Rodzaje napojów powinny być uzależnione nie tylko od upodobań Pary Młodej, ale przede wszystkim od rodzaju podawanego alkoholu. Na tradycyjnych polskich weselach zazwyczaj podaje się wódkę. Natomiast przy specjalnie zaaranżowanym do tego stole alkoholowym, można wystawić różnego rodzaju inne alkohole, np. Whisky, Martini, Tequilę czy wino czerwone lub białe. W zależności od rodzaju alkoholu, musimy zapewnić gościom pasujące do tego napoje.Przyjmuje się, że na wesele, w którym alkoholem przewodnim jest wódka, należy kupić:

  • Maksymalnie 2 rodzaje soków: np. pomarańczowy, jabłkowy lub porzeczkowy. Takie soki nie powinny zawierać zbyt dużej ilości cukru, który nie współgra dobrze z alkoholem. Warto więc zaoferować gościom soki 100% z tych owoców. Takie soki mogą być podawane w dzbankach lub karafkach – tak wyeksponowane o wiele lepiej wyglądają na stołach i są wygodne dla gości.
  • Napoje gazowane: Pepsi lub Coca-Cola oraz Sprite. Warto kupować je w mniejszych pojemnościach np. 1,5 l, ponieważ będą bardziej poręczne dla gości i nie zaburzą wystroju stołów. Jeśli chcecie urozmaicić kompozycję na stołach, możecie kupić jeszcze mniejsze pojemności w szklanych butelkach. Pamiętajcie, że w takim przypadku zawsze na stole musi znaleźć się otwieracz. To rozwiązanie jednak nie jest zbyt optymalne finansowo, ale za to ładnie wygląda.
  • Woda – to must have, podawany zazwyczaj w dzbankach lub karafkach, z dodatkiem mięty, cytryny lub limonki. Doskonale nawadnia podczas upalnych dni i hucznej zabawy, a dla wielu gości to jedyne źródło orzeźwienia w związku z dietami i nietolerancjami.
  • Woda gazowana – wspaniale wygląda podana w małych, szklanych butelkach. W takiej odsłonię nie ma obawy, że woda się wygazuje.

Te rodzaje napojów w zupełności wystarczą na tradycyjne, polskie wesele. Pamiętajmy, żeby nie zatracić się w rozmaitych rodzajach soków – wybierajmy te najpopularniejsze. Tym sposobem będziemy mieć pewność, że nie zostaniemy po weselu z pełnymi zgrzewkami.

Temperatura ma znaczenie

Wiele Par Młodych rzadko zwraca uwagę na jeden bardzo ważny aspekt wesela, podczas upalnych dni – klimatyzację. Jeśli sala jest w nią wyposażona prawdopodobnie goście wypiją o wiele mniej napojów. Jeśli jednak sala nie posiada klimatyzacji, a ilość gości oraz temperatura rozgrzewa wszystkich do czerwoności, z pewnością wszyscy będą znacznie bardziej spragnieni.

Sala na wesele

W sali bez klimatyzacji ilość napojów może przekroczyć nawet 4 litry na osobę! Warto więc kierować się przy wyborze nie tylko porą roku, ale także obecnością właśnie takich udogodnień. Na przykład Dworska Sala Balowa w Dworze Korona Karkonoszy to idealna sala na wesele w górach – klimatyzowana i podgrzewana, zależnie od potrzeb. Wcześniej zebrany wywiad o sali i gościach pozwoli nam na naprawdę dokładne szacunki.Gdy uporamy się już z napojami, pozostaje nam jeszcze kwestia zamówienia odpowiedniej ilości alkoholu. O tym ile i jaki alkohol wybrać opowiemy Wam w jednym z kolejnych artykułów.

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę