Przygotowania weselne w pigułce – jak zaplanować niepowtarzalne wesele?

Porady
Przygotowania weselne w pigułce – jak zaplanować niepowtarzalne wesele?

Wesele to radosne wydarzenie! To wyjątkowy czas celebrowania nowego etapu w życiu – etapu małżeństwa. To święto miłości, w którym najważniejsza jest para młoda. Niedawno się zaręczyliście i planujecie ślub? Marzycie o magicznym weselu? Podpowiadamy, jak powinny wyglądać przygotowania weselne.

Przygotowania weselne krok po kroku

Organizacja wesela to niełatwe zadanie. To czasochłonny proces, który wymaga sporo zaangażowania i pracy. Przygotowania do wesela mogą być powodem do ogromnego stresu. Każda przyszła para młoda pragnie bowiem, aby wszystkie elementy tej ważnej imprezy były idealne i dograne w najdrobniejszych szczegółach. Pamiętajcie jednak, że przygotowania do wesela to również magiczny czas. Czas jedyny w swoim rodzaju. Więc wykorzystajcie go jak najlepiej. Cieszcie się sobą, swoją miłością. Do każdej sprawy weselnej podejdźcie z rozwagą i otwartą głową.

Żeby nie zapomnieć o żadnym elemencie, przygotujcie szczegółową listę kolejnych kroków przygotowań weselnych. Chaos to ostatnia rzecz, której potrzebujecie podczas organizacji wesela. Lista będzie podstawą Waszego działania. Dzięki niej będziecie wiedzieć, jakie kroki powinniście podjąć w danym momencie. Harmonogram podzielcie na kilka etapów.

Jesteście gotowi, by powiedzieć sobie TAK?

Już dziś zarezerwujcie salę weselną na Wasz Wielki Dzień ♥

Jak wyglądają przygotowania weselne krok po kroku?

Na samym początku (tj. 1,5 roku, a nawet 2 lata przed ślubem) ustalcie budżet. Następnie określcie listę gości i poszukajcie sali weselnej – szczególnie jeśli planujecie ślub w sezonie letnim, kiedy to lokale weselne są najbardziej oblegane.

Minimum rok przed ślubem rozejrzyjcie się za fotografem, kamerzystą, zespołem lub DJ-em. Kilka miesięcy przed weselem powinniście również pomyśleć o oprawie wizualnej Waszego przyjęcia. Wybierzcie styl wesela i motyw przewodni, zamówcie kwiaty i zarezerwujcie firmę dekoratorską, która przygotuje aranżację weselną na sali. Jeśli chcecie sami przystroić lokal, kupcie wszystkie niezbędne ozdoby i akcesoria.

Budżet, data, liczba gości i sala

Ustalenie budżetu to ważny element przygotowań weselnych. Działanie bez żadnego planu finansowego może narazić Was na niepotrzebne koszty. A raczej nie chcecie zaczynać nowego etapu w życiu z kolosalnymi długami, prawda? Owszem, wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w Waszym życiu. Możecie nieco zaszaleć i wyprawić imprezę, o jakiej zawsze marzyliście. Jednak nie warto popadać w skrajności. Kosztorys wesela podzielcie na poszczególne kategorie:

 • catering i alkohol,
 • oprawa muzyczna,
 • foto/video,
 • dekoracje,
 • atrakcje,
 • nieprzewidziane wydatki.

Zdecydujcie, które elementy są dla Was najważniejsze, a które nie są Wam potrzebne. Zaoszczędzone pieniądze możecie wydać na niesamowitą podróż poślubną, która będzie dla Was wyjątkowym przeżyciem i świetnym zapieczętowaniem małżeństwa.

Po ustaleniu budżetu przygotujcie wstępną listę gości i ustalcie przedział czasowy, w którym chcielibyście zorganizować wesele. Jaki jest najlepszy czas na zawarcie związku małżeńskiego? Niegdyś za gorący sezon ślubny uważano okres od końca wiosny do początku jesieni. Obecnie sezon weselny trwa cały rok. Każda pora roku ma w sobie coś wyjątkowego. Nie ma idealnego terminu na ślub. Wybierzcie tę datę, która odpowiada Wam najbardziej.

Przygotowania weselne

Przygotowaliście listę gości i ustaliliście wstępną datę ślubu? Zatem czas najwyższy poszukać idealnego lokalu weselnej. Sala weselna przede wszystkim powinna odpowiadać liczbie weselników. Zaproszeni goście muszą czuć się swobodnie i komfortowo podczas przyjęcia weselnego. Nie mniej ważne są Wasze oczekiwania. Wybierzcie taki lokal, który idealnie wpisuje się w wizję Waszego wymarzonego wesela.

Według nas najlepszym miejscem na świętowanie zawarcia związku małżeńskiego jest obiekt usytuowany z dala od miejskiego zgiełku, gdzieś pośród malowniczych okoliczności przyrody – np. w okolicy przepięknych Karkonoszy. Majestatyczne góry, wyjątkowa roślinność i powietrze pachnące świeżością tworzą niesamowitą aurą, która doskonale podkreśla romantyczny i magiczny charakter przyjęcia weselnego.

Poszukiwania najlepszych podwykonawców

Na weselu nie może zabraknąć muzyki! Żywiołowe pląsy na parkiecie to nieodłączny element przyjęcia weselnego. Znalezienie idealnego zespołu muzycznego lub DJ-a jest zatem bardzo ważnym etapem przygotowań weselnych. Gdzie szukać zespołu/DJ-a? Na początek przypomnijcie sobie wesela, na których byliście. Może na którymś z nich oprawa muzyczna szczególnie przypadła Wam do gustu. Jeśli tak, spróbujcie skontaktować się z danym usługodawcą.

Zespołu czy DJ-a na wesele możecie również szukać na forach tematycznych i dedykowanych grupach na Facebooku. Warto sprawdzić też polecenia rodziny lub znajomych.

Jeśli marzycie o pięknych zdjęciach z wesela, rozważcie wynajęcie profesjonalnego fotografa. Fotografa możecie szukać w tych samych miejscach, co zespołu/DJ-a. Zanim zdecydujecie się na podjęcie współpracy z danym usługodawcą, koniecznie przeanalizujcie jego portfolio, a także sprawdźcie opinie na jego temat w internecie i wśród znajomych.

Oprawa wizualna – styl, dekoracje i papeteria

Równie ważna co sama sala weselna, jest jej oprawa wizualna. Kluczem do spójnej aranżacji jest wybór stylu wesela – np. rustykalny, glamour czy boho. Styl wesela to coś, co spaja wystrój. Nadaje mu wyjątkowy, indywidualny charakter. Koniecznie ustalcie również kolory przewodnie, które będą rządzić w weselnej aranżacji.

Dekoracje możecie przygotować samodzielnie lub skorzystać z pomocy profesjonalnej ekipy dekoratorskiej. Decydując się na wynajęcie dekoratora, trzeba liczyć się z dodatkowym kosztem kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych – w zależności od wielkości sali, charakteru, ilości i rodzaju dekoracji. Aranżacja DIY to tańsze rozwiązanie.

Ostatnim krokiem jest wybór papeterii ślubnej – czyli zaproszeń, winietek, numerów na stoły i innych elementów ozdobnych na salę weselną. Pamiętajcie, że papeteria powinna pasować do wybranego stylu wesela. Dzięki temu cała aranżacja będzie spójna i estetyczna. Papeterię możecie zamówić w drukarni lub przygotować samodzielnie.

Przygotowania weselne

Ostatnie poprawki i wszystkie szczegóły

Ostatnie miesiące i tygodnie przed weselem to czas na wszelkie poprawki i dogranie wszystkich szczegółów z podwykonawcami. W pierwszej kolejności powinniście przemyśleć kwestię atrakcji weselnych, które urozmaicą przyjęcie i zapewnią gościom potężną dawkę wyśmienitej zabawy. Do popularnych atrakcji weselnych zaliczymy:

 • drink bar i pokazy barmańskie,
 • fotobudkę,
 • pokaz zimnych ogni,
 • zabawy oczepiniowe.

Zastanawiacie się, czym zaskoczyć gości weselnych? Postawcie na nietypowe atrakcje! Niepowtarzalnego charakteru Waszemu przyjęciu weselnemu bez wątpienia nadadzą takie elementy jak: strefa relaksu w ogrodzie, karaoke, Prosecco van, bar z lemoniadą, czy też budka z lodami.

Kilka tygodni przed ślubem:

 • ustalcie menu z managerem sali weselnej,
 • wybierzcie i zamówcie tort,
 • kupcie alkohol,
 • załatwcie nocleg dla gości – jeśli weselnicy przyjeżdzają z daleka.

Chociaż przygotowania weselne mogą wydawać się skomplikowane, to z dobrym planem można ogarnąć wszystko bez większych problemów. Zadbajcie o swój komfort i nie stresujcie się niepotrzebnie. Jeśli coś pójdzie nie po Waszej myśli, nic straconego! Pamiętajcie, że najważniejsza w tym dniu będzie Wasza miłość i dobra zabawa. Cała oprawa wydarzenia to tylko miły dodatek.

Szybki kontakt Zamów ofertę