Powitanie Pary Młodej chlebem i solą: wzruszający, staropolski zwyczaj

Porady

Jeśli chcesz zorganizować tradycyjne wesele, przygotowuj się na zabawne, ale też często wzruszające zwyczaje. Jednym z nich jest staropolskie powitanie pary młodej. Zazwyczaj tacę z chlebem, solą i wódką trzyma matka panny młodej lub pana młodego. Sprawdź, jak powinien wyglądać ten  piękny zwyczaj! 

Powitanie pary młodej chlebem i solą: symbolika 

Zastanawiasz się, co symbolizuje wspomniany zwyczaj? Chleb i sól kojarzą się z  pomyślnością, gościnnością, dobrobytem, miłością, trwałością w związku i dostatkiem w życiu.  Wspomniany zwyczaj pochodzi z czasów, gdy wesele organizowano zazwyczaj w domu rodzinnym panny młodej.  Chleb odgrywa ważną rolę w chrześcijaństwie, ponieważ symbolizuje ciało Chrystusa, w związku z tym, jest pokarmem nie tylko dla ciała, ale też dla duszy. 

Weselne zwyczaje różnią się w zależności od lokalizacji. Obrzędowe pieczywo weselne było żywą tradycją w całym kraju. W Wielkopolsce nowożeńcy przykładali na chwilę chleb i sól do serca, by podkreślić, jakim szacunkiem je darzą. Z kolei na Podhalu wspomniane podarunki wręczano pannie młodej, występującej w roli strażniczki domowego ogniska. W niektórych zakątkach Polski Państwa Młodych  posypywano solą, aby ustrzec ich przed urokiem i złym czarem.  

Sól możecie  kupić w sklepie lub zabrać z domu. Kiedyś była towarem wręcz luksusowym, dziś można ją znaleźć w każdym sklepie spożywczym. Dawniej wiele biednych rodzin nie było w stanie kupić nawet niewielkich ilości soli. Jeśli Panna Młoda odpowiadała, że wybiera Pana Młodego, a chleba i soli dorobią się powoli, oznaczało to, że wierzy w miłość i powodzenie małżeństwa. 

Powitanie świeżo poślubionych małżonków 

Powitanie Pary Młodej zwykle odbywa się przed wejściem do  sali weselnej lub restauracji, choć przy niesprzyjającej pogodzie można zrobić to już w środku. Aby nowożeńcom niczego w życiu nie zabrakło, powinni zjeść kawałek chleba posypanego solą, a następnie popić go wódką lub wodą.  

Powitanie pary młodej: tekst 

Powitanie może przybrać formę pytania. Najczęściej  zadaje go matka lub teściowa panny młodej. Może brzmieć następująco:  „Panno Młoda, co wybierasz: chleb, sól, czy Pana Młodego”. Z kolei Panna Młoda powinna odpowiedzieć: „Wybieram Pana Młodego, chleb i sól, dorobimy się powoli” lub „Chleb, sól i Pana Młodego,  żeby zarabiał na niego”. Istnieje sporo wariantów odpowiedzi, w dużej mierze zależy to od regionu.  Jeśli masz bogatą wyobraźnię, możesz przygotować swoją wersję.  

Niektórym osobom wspomniane pytanie i odpowiedź wydaje się trochę nie na miejscu. Warto jednak przypomnieć, że w ten sposób życzy się młodej parze pomyślności, dobrobytu i szczęścia w małżeństwie.  

Podczas powitania pary młodej chleb z solą podaje się zwykle na eleganckiej tacy, przykrytej śnieżnobiałą serwetą lub ręcznie haftowanym obrusem. Niekiedy wkłada się je do specjalnego koszyka. Jeśli zwracacie uwagę na szczegóły, ustalcie to wcześniej z rodzicami lub menadżerem lokalu, w zależności od tego, kto występuje w roli gospodarza.  

Jak wygląda chleb do powitania pary młodej? 

Najczęściej bochenek pokrojony jest tak, by nowożeńcy bez trudu wzięli po małym kawałku, zanurzyli go w srebrnym naczyniu z solą, po czym spokojnie je zjedli. Wiele par całuje wcześniej chleb, by okazać szacunek do ciężkiej pracy. Zazwyczaj bochenek ma klasyczny smak i niczym się nie różni od innych. 

 Jego rola sprowadza się do symbolu, a po powitaniu pary młodej najczęściej trafia na stół weselny.  Niektóre piekarnie i domy weselne proponują specjalne pieczywo z romantycznymi ozdobami, na przykład w kształcie serduszka, koronki lub warkocza. W tym przypadku przygotowuje się drugi bochenek do zjedzenia, by nie zepsuć efektu. Wspomniane elementy wspaniale podkreślą staropolskie pochodzenie tego zwyczaju. 

Niekiedy rodzice przekazują powitanie pary młodej  w ręce gospodarza lub właściciela sali. Zwykle ubrany jest w odświętny strój, choć w różnych zakątkach Polski wygląda to trochę inaczej.  

Szukacie miejsca z duszą?
Wasze wesele powinno być wyjątkowe!

Nasz zespół dołoży wszelkich starań, aby właśnie tak było ♥

Tłuczenie kieliszków po powitaniu pary młodej 

Po powitaniu Państwo Młodzi wybierają kieliszek z wódką lub wodą, a Panna Młoda sięga po niego jako pierwsza.  Tradycja głosi, że kto wypije wódkę, ten będzie rządził  w małżeństwie i domu, a kto wylosuje wodę, ten mu się podporządkuje.  Niekiedy podaje się dwa kieliszki wypełnione wódką. Po wypiciu ich do dna Państwo Młodzi rzucają je za siebie przez prawe ramię,  a Pan Młody musi posprzątać  potłuczone szkło.  Warto przy okazji policzyć, na ile kawałków rozbiły kieliszki, im więcej, tym lepiej.  Jeśli kieliszek upadnie, ale się nie rozbije, poproś świadka, by przydeptał go i rozbił.  Zanim jednak rzucicie kieliszki, upewnijcie się, że nikt za Wami nie stoi.  

Jednym z elementów rozpoczynających wesele jest ten, w którym Pan Młody przenosi Pannę Młodą przez próg sali weselnej. Tradycja pochodzi ze starożytnego Rzymu. Pan Młody powinien uważać, aby się nie potknąć, ponieważ może przynieść to nieszczęście.  Od tej pory świeżo poślubiona małżonka staje się Panią Młodą.

Kultywowanie tradycjom nie stoi w sprzeczności z nowymi trendami. Jeśli chcecie zorganizować wesele i ślub w stylu glamour, doskonałym tłem takiego przyjęcia będzie Dworska Sala Balowa. Białe, drewniane sklepienie i duże, łukowe okna tworzą niepowtarzalną atmosferę. Wnętrze jest dogrzewane lub klimatyzowane, w zależności od potrzeb. Zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza, dzięki czemu goście mogą śmiało szaleć na parkiecie. Sala Balowa ma wewnętrzną antresolę, która spokojnie pomieści 40 osób. 

Szybki kontakt Zamów ofertę