Jak usadzić gości na weselu, żeby każdy był zadowolony?

Porady
Jak usadzić gości na weselu

Rozmieszczenie gości na weselu to niełatwa sprawa. Wesele to radosne wydarzenie, a goście powinni czuć się na przyjęciu komfortowo i swobodnie. Dobra zabawa wskazana, a wręcz obowiązkowa! Niestety – jak to czasem w rodzinach bywa – nie każdy ma ze sobą dobre relacje. Więc jak usadzić gości na weselu, żeby wszyscy byli zadowoleni? Przygotowaliśmy krótki poradnik, który ułatwi Wam to zadanie.

Jak usadzić gości na weselu – od czego zacząć? 

Stworzenie listy gości weselnych to ważny etap przygotowań do ślubu. Zanim jednak do tego przystąpicie, koniecznie określcie swój budżet weselny. Dzięki temu dowiecie się, ile osób możecie zaprosić na wesele. Pamiętajcie, że komfort gości jest najważniejszy! Jeśli macie wymarzoną salę weselną, koniecznie dowiedzcie się, ile osób może maksymalnie pomieścić. Przykładowo sala balowa w Dworze Korona Karkonoszy może pomieścić nawet 170 osób. Niemniej każdy lokal ma swoje własne wytyczne, których należy ściśle przestrzegać. Informacje na ten temat szukajcie na stronie internetowej obiektu. Możecie również zapytać kierownika restauracji lub po prostu zadzwonić i zapytać o szczegóły. Jeśli nie zdecydowaliście jeszcze, jaka sala weselna podoba Wam się najbardziej i gdzie odbędzie się wesele, macie nieco łatwiejsze zadanie. Najpierw ustalcie listę gości, a następnie poszukajcie sali, która będzie w stanie wszystkich pomieścić. I tu przechodzimy do następnej ważnej kwestii – czyli kogo zaprosić na wesele i jak zapraszać na wesele

Planujecie duże wesele?
A może kameralną uroczystość?

Perfekcyjnie zatroszczymy się o Waszych gości!

Kogo zaprosić na wesele? 

Huczne wesele to marzenie wielu osób. Niestety nie każdy ma budżet i możliwości pozwalające na to, żeby na ślub zaprosić całą rodzinę i wszystkich znajomych. Pozostaje więc odpowiedzieć sobie na pytanie, kogo zaprosić na wesele? Na ślubie przede wszystkim powinny pojawić się osoby, które są dla Was najważniejsze – rodzice, rodzeństwo czy dziadkowie. Nie może zabraknąć również świadków oraz najbliższych przyjaciół. A co z dalszą rodziną? Wszystko zależy od Waszych preferencji. Przygotowując listę gości weselnych, porządnie się zastanówcie. Przemyślcie wszystko dokładnie. Weźcie pod uwagę to, jak dobrze znacie daną osobę, jaki macie z nią kontakt. Nie musicie zapraszać osób, których nie chcecie, wyłącznie dlatego, że tak wypada. Ślub to Wasze święto. To Wasz dzień. Dzień, w którym wyznajecie sobie nieprzemijającą miłość i oddanie do końca swoich dni. To właśnie Wy macie czuć się dobrze pośród swoich gości weselnych. 

Jeśli chcielibyście zaprosić więcej osób, ale budżet Wam na to nie pozwala, rozważcie przygotowanie zaproszeń dla dalszej rodziny czy znajomych wyłącznie na ceremonię zaślubin. Na wesele zaproście tylko bliższe osoby. Ciekawym rozwiązaniem jest przygotowanie listy rezerwowej gości. Sprawdzi się ona w momencie, gdy ktoś z osób zaproszonych w pierwszej kolejności, oznajmi, że nie będzie mógł się pojawić na uroczystości. Oczywiście gości z listy rezerwowej nie warto informować o tym, że zostali zaproszeni tylko dlatego, że ktoś inny zrezygnował. Zapraszanie gości to trudna sztuka. Wręczając zaproszenia dajcie wszystkim odczuć, że naprawdę zależy Wam na ich obecności. Z pewnością to docenią. 

Jak usadzić gości na weselu – główne zasady 

Lista gości gotowa, zaproszenia wręczone, a więc czas na przygotowanie planu rozmieszczenia wszystkich weselników na sali. Zadanie to nie należy do najprostszych. To oczywiste, że w rodzinie są osoby, które ze sobą nie przepadają. Złe rozmieszczenie gości weselnych może być przyczyną sporów czy nieporozumień. A przecież dzień ślubu powinien być radosny i magiczny. Kłótnie trzeba odstawić na bok. 

Jak więc usadzić gości na weselu? Zacznijcie od stołu prezydentialnego. Jest to miejsce zarezerwowane dla Was i dla Waszych świadków. Panna Młoda powinna zasiąść po prawej stronie świeżo upieczonego męża. Obok Panny Młodej możecie usadzić świadka oraz jego osobę towarzyszącą, a obok Pana Młodego – świadkową i jej partnera. 

Co dalej? Ślubna etykieta nakazuje, że goście powinni zostać usadzeni przy stołach według zasady precedencji. Mówi ona o tym, że najbliższe osoby (czyli rodzice, dziadkowe, rodzeństwo i ewentualnie chrzestni) powinny siedzieć blisko Pary Młodej. Warto zadbać o to, aby kobiety i mężczyźni siedzieli przy stole naprzemiennie. 

Jak usadzić gości na weselu pod kątem ustawienia stołów? 

Na przyjęciu weselnym powinny znaleźć się czytelne plany stołów oraz – w przypadku stołów okrągłych – numery. W dobrej organizacji z pewnością pomoże numeracja stołów weselnych. Dzięki temu goście weselni będą mogli w łatwy i szybki sposób odnaleźć swoje miejsca. Na stołach muszą koniecznie znaleźć się winietki z imionami i nazwiskami gości. 

Plany i numery stołów oraz winietki powinny idealnie komponować się z motywem przewodnim przyjęcia weselnego. Dzięki temu wystrój będzie spójny. 

Planowanie ślubu powinno być przyjemne. Do tego, jak usadzić gości na weselu, podejdźcie ze spokojem i otwartą głową. Nawet jeśli ktoś nie będzie zadowolony ze swojego miejsca, to pamiętajcie, że mieliście dobre intencje. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wiele osób decyduje się na rozmieszczenie gości zgodnie z ich wiekiem. Polega to na tym, żeby podzielić gości na kilka grup: 

  • osoby starsze, 
  • dorośli w wieku około 25-50 lat, 
  • młodzież i studenci, 
  • dzieci. 

Dzięki temu każda grupa będzie miała swoje tematy do rozmów. Osoby samotne warto usadzić razem. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której jedna z osób poczuje się wykluczona, ponieważ będzie siedzieć pośród samych par. Pamiętajcie też, żeby nie sadzać obok siebie osób, które się nie lubią, pozostają w konflikcie lub mają kompletnie inne poglądy. Osoby starsze powinny zasiąść jak najbliżej wyjścia, żeby mogły w łatwy sposób opuścić salę. 

Szybki kontakt Zamów ofertę