Błogosławieństwo rodziców przed ślubem – wzruszający zwyczaj żywy do dziś

Tradycja
Błogosławieństwo rodziców przed ślubem – wzruszający zwyczaj żywy do dziś

Od wieków młodzi chcący się pobrać, proszą swoich rodziców o błogosławieństwo związku. O co chodzi w błogosławieństwie rodziców przed ślubem? Czy warto podtrzymywać tą starą tradycję? Jak wygląda ta ceremonia? Co w jej trakcie należy powiedzieć? Oto najważniejsze rzeczy, które warto wiedzieć o rytuale dobrobytu. 

Co symbolizuje błogosławieństwo rodziców przed ślubem? 

Błogosławieństwo to przyzwolenie rodziców na związek, jaki tworzy Młoda Para. Jednak nie tylko. Według tradycji, słowa wypowiadane są przez rodziców jednak błogosławieństwa udziela Narzeczonym Bóg. Jest to jego wsparcie. Ma przynieść przyszłym Małżonkom pomyślność, miłość, długie i szczęśliwe życie. Innymi słowy wszystko czego potrzebują w sensie duchowym i materialnym. 

Błogosławieństwo rodziców przed ślubem to znak ich przychylności do zawarcia małżeństwa. W przeszłości wielokrotnie nie dochodziło do zaślubin, ponieważ rodzice nie udzielili błogosławieństwa. Jeśli dochodziło do ślubów bez udzielenia błogosławieństwa, to robiono to wbrew woli rodziców. Często potajemnie. Była to więc bardzo ważna część ceremonii zaślubin, która w dzisiejszych czasach coraz częściej jest pomijana.  

Wolisz tradycyjne wesele czy stawiasz na najnowsze trendy?

Każde wesele realizujemy perfekcyjnie!

Czy warto organizować błogosławieństwo rodziców przed ślubem? 

To, czy Para Młoda zdecyduje się na organizację tradycyjnego błogosławieństwa rodziców, w dużej mierze zależy od ich podejścia do tej części dnia zaślubin. Zwyczaj ten z chęcią jest praktykowany w rodzinach bardziej religijnych. Pomału się od niego odchodzi wśród środowisk, które nie są na co dzień blisko z Kościołem. Dla jednych błogosławieństwo przed ślubem jest archaicznym i nic nieznaczącym zwyczajem, dla innych zaś ważną tradycją. Są też tacy, którzy widzą w tym rytuale możliwość pożegnania się z domem rodzinnym i chwilę na wymianę ciepłych słów z rodzicami lub innymi domownikami. Błogosławieństwo rodziców przed ślubem jest więc miłym rozpoczęciem ceremonii ślubnej. 

Jak przygotować się do błogosławieństwa? 

Błogosławieństwo tradycyjnie odbywa się w domu rodzinnym Panny Młodej. Jeśli to nie jest możliwe, to w domu w którym mieszka, lub w domu Pana Młodego. Na stole przykrytym białym obrusem powinna stać pasyjka, woda święcona i kropidło. Obowiązki świadka na weselu zaczynają się jeszcze przed uroczystością. Zgodnie z tradycją Pan Młody udaje się wraz ze świadkiem i najbliższą rodziną do domu Panny Młodej.  

Polskie tradycje weselne zakładały dawniej, że jeszcze przed błogosławieństwem, Panna Młoda żegnała się z dotychczasowym, panieńskim życiem. Chodziła ona po domu rodzinnym i przepraszała za wszystko domowników oraz sprzęty i pomieszczenia. Żegnała się nie tylko z rodziną, ale z całym domem.  

Jak wygląda błogosławieństwo rodziców przed ślubem? 

Panna Młoda ubrana w sukni ślubnej oraz Pan Młody w garniturze klękają przed swoimi rodzicami. Proszą ich przy tym o błogosławieństwo związku. Najpierw błogosławieństwa udziela mama Panny Młodej, a następnie jej tata. W drugiej kolejności – rodzice Pana Młodego. Rodzice po wypowiedzeniu zwykle uroczystych i podniosłych słów, biorą kropidło i święcą swoje dzieci wodą święconą.  

Jeżeli któreś z przyszłych Małżonków nie ma jednego z rodziców, z jego strony błogosławieństwa udziela drugi rodzic. Jeżeli oboje rodzice nie żyją, błogosławieństwa mogą udzielić dziadkowie, lub najbliżsi członkowie rodziny. Mogą to być także jedynie rodzice jednego z Narzeczonych. To wszystko zależy od tego, w jak bliskie relacje utrzymuje się z resztą rodziny.  

Co powiedzieć w czasie błogosławieństwa? 

Wielu może krępować fakt, że w czasie błogosławieństwa będą musieli publicznie przemawiać. Nie bardzo wiedzą, co mogliby powiedzieć i jak się zachować w czasie błogosławieństwa. Jak powinno ono wyglądać?  

Państwo Młodzi Mogą prosić rodziców o błogosławieństwo razem słowami: “Drodzy rodzice prosimy, pobłogosławcie nasz związek” lub zwracając się do każdego z nich osobno. Można powiedzieć po prostu “Mamo, pobłogosław nas”, lub “Tato, proszę o Twoje błogosławieństwo.”.  

Rodzice również mogą powiedzieć wyuczoną wcześniej regułkę, lub powiedzieć coś od siebie. “Niech Bóg Wam błogosławi!” lub “Błogosławię Was w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” są najczęściej wypowiadanymi słowami przez rodziców Pary Młodej.  

Najbliżsi Nowożeńców mogą również powiedzieć coś bardziej osobistego. Coś specjalnie dla Młodych. Ponadto niektórzy wykonują znak krzyża na czole Panny i Pana Młodego. Po słowach błogosławieństwa, rodzic bierze kropidło i kropią wodą święconą każde z dzieci. Dopiero po tym wszyscy razem wyruszają do kościoła lub stanu cywilnego, a następnie na salę weselną. 

Jedno jest pewne. Błogosławieństwo rodziców przed ślubem jest chwilą bardzo wzruszającą. Możliwością pożegnania się rodziców z dziećmi. Dlatego też często towarzyszą tej chwili łzy wzruszenia. Jest to również moment, w którym rodzice pokazują zięciowi czy synowej, że przyjmują tę osobę do rodziny. Staje się więc ona kolejnym dzieckiem. 

Błogosławieństwo rodziców przed ślubem jest tradycją bardzo starą. Zaczynał się nim już słowiański ślub. Panny Młode prosiły dom o przebaczenie i błogosławieństwo na nowe życie. Błogosławieństwa Adamowi i Ewie w Raju udzielił też Bóg. Stąd ta tradycja dla wielu jest archaiczna. Dla innych jest ważnym momentem w dniu ślubu. To od podejścia Pary Młodej  do tej tradycji ma wpływ na to, czy warto organizować błogosławieństwo rodziców przed ślubem. Jeśli Nowożeńcy zdecydują się na organizację błogosławieństwa, z pewnością na długo zapadnie w pamięć zarówno małżonkom jak i ich rodzicom.  

Szybki kontakt Zamów ofertę