Formalności przed ślubem: o czym warto pamiętać?

Porady
formalności przed ślubem: notatki

Szczęśliwi narzeczeni nie mogą się doczekać, aż powiedzą sobie sakramentalne “TAK”. Zanim jednak to nastąpi, należy spełnić pewne formalności przed ślubem. Zobacz, jakich dokumentów potrzebujesz, aby wstąpić w związek małżeński!

Formalności przed ślubem cywilnym

Zastanawiasz się, jakie dokumenty do ślubu będą Ci potrzebne? Jeśli planujesz ślub cywilny, potrzebujesz aktualnego dowodu osobistego lub paszportu i oryginału dowodu uiszczenia opłaty skarbowej, ewentualnie wydruku przelewu bankowego. Jeśli bierzesz ślub z cudzoziemcem, musisz dopełnić dodatkowych formalności przed ślubem. Pamiętaj, że wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski, a także opatrzone pieczęcią i podpisem tłumacza przysięgłego.

Jak perfekcyjnie przygotować się do wesela?

Przekonaj się, w jak wielu rzeczach możemy Ci pomóc!

Dokumenty do ślubu konkordatowego

Wiele Par decyduje się na ślub konkordatowy, dzięki czemu uczestniczą tylko w jednej ceremonii. Złożenie przysięgi małżeńskiej w kościele niesie ze sobą skutki prawne i wyznaniowe. W tym przypadku dopełnienie niezbędnych formalności spoczywa na duchownym, który w ciągu 5 dni od zawarcia małżeństwa wysyła do urzędu stanu cywilnego stosowne zaświadczenie. Potwierdza w nim, że Para Młoda wstąpiła w związek małżeński w jego obecności.

Pamiętaj, aby dopełnić wszelkich formalności przed ślubem z odpowiednim wyprzedzeniem. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych nerwów i zamieszania. Jeśli zdecydowałaś się na ślub konkordatowy, oprócz dowodu osobistego (ewentualnie paszportu), potrzebujesz metryki chrztu, zaświadczenia o bierzmowaniu, zaświadczenie o zapowiedziach przedślubnych. Ponadto musisz dostarczyć zaświadczenie o odbytym kursie przedmałżeńskim i spotkaniach w poradni.

formalności przed ślubem: harmonogram

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę