Praca w zespole – zalety, które doceniliśmy po pandemii

PoradyTeam Building
Praca w zespole

Niektórzy przesiedzieli w domu właściwie cały poprzedni rok. To triumf pracy zdalnej, ale dziś czas na nowo przyzwyczaić się do pracy w biurze. Z tą zwykle wiąże się praca w zespole. Zalety, wady i zagrożenia powrotu do pracy w grupie po długiej przerwie poznasz w poniższy artykule. 

Praca w zespole a typ osobowości 

To, czy pracownik odczuwa głównie wady, czy zalety pracy w zespole, zależy od jego charakteru. Znany podział mówi o introwertykach, którzy świetnie czują się w pojedynkę, i ekstrawertykach, którzy błyszczą w zespole. Warto tylko dodać, że introwertycy energię czerpią też z małych grup złożonych z bliskich, życzliwych osób. Również takie osoby mogą więc negatywnie odczuć izolację, nie mówiąc o ekstrawertykach, dla których taka sytuacja może być wprost nie do zniesienia.

Zalety pracy w zespole czują też osoby ceniące współdziałanie. Zarządzanie grupą indywidualistów może być z kolei trudne. W świecie korporacyjnym mówi się, że zespołowość jest popularna w azjatyckim modelu rządzenia, podczas gdy amerykańskie podejście zakłada bardziej odkrywanie maksymalnego potencjału jednostki. 

Gdzie najlepiej pracować nad integracją zespołu?

Odkryjcie piękno Karkonoszy – zapraszamy!

Praca w zespole – zalety i wady 

Wszyscy przekonali się już o zaletach, jakie wiążą się z pracą z domu.  Ma jednak również wady, a największa z nich jest taka, że brak wówczas swobodnego przepływu pomysłów i myśli. Ile wielkich dzieł narodziło się przy kawiarnianym stoliku lub podczas burzy mózgów? Nauka podpowiada, że całkiem sporo, bo – jak mówi stare przysłowie – co dwie głowy, to nie jedna.

Można potraktować tę ludową mądrość dosłownie – kilka osób ma po prostu statystycznie większe szanse na znalezienie rozwiązania, niż jedna. Jeśli do tego dodamy unikalne predyspozycje każdego z osobna, możemy otrzymać jak na dłoni wszystkie zalety pracy w zespole. Wszystko to oczywiście przy założeniu, że pracownicy czują się w ramach zespołu swobodnie i mogą bez autocenzury wyrażać swoje myśli i dzielić się pomysłami.

Im więcej osób, tym większa szansa na problemy w komunikacji, które zaburzają kreatywność i swobodę myśli. Dodatkowo sama obecność zwierzchnika, a w szczególności specyficzne cechy jego charakteru, mogą wpływać na to, czy zalety pracy w zespole przeważają nad wadami, czy odwrotnie. 

Gra integracyjna dla firm piłkarzyki

Praca w zespole – zalety działań zdalnych 

Wbrew pozorom zespoły da się też tworzyć w ramach pracy zdalnej. Czasem najskuteczniejsze będzie pozostawienie pracownikom swobody, jeśli chodzi o zakres i formę komunikacji. Wówczas liczy się efekt i nie jest ważne, czy godzinami rozmawiali przez telefon, czy na Skype lub spotykali się w parku. Innym razem szef świadomie stara się stworzyć zespołowego ducha wśród osób, które siedzą same w domu. Służą temu gry zespołowe on-line, zdalne warsztaty i zadania, które trzeba wykonać za pomocą pracy w zespole.

Zalety grupowej burzy mózgów da się wówczas przenieść do świata pracy zdalnej. Warto jednak pamiętać o jednym: nie da się zbudować wspólnoty wyłącznie zdalnie. Gdy już coś pójdzie nie tak, sprawdź, jakie metody rozwiązywania problemów w organizacji sprawdzą się najlepiej. Wśród zalet pracy w zespole jest też to, że da się znacznie łatwiej wyłapać i zdiagnozować problemy. Przy pracy zdalnej mogą one pozostać niezauważone przez wiele miesięcy. 

Praca w zespole – zalety wyjazdów integracyjnych

Warto wykorzystać czas pomiędzy lockdownami i zaprosić zespół choćby na weekendowy wyjazd integracyjny. Tak naprawdę to istnieje wiele scenariuszy imprez firmowych, które da się przeprowadzić w całości na świeżym powietrzu, bez praktycznie żadnego ryzyka dla zdrowia uczestników.

 

Zespół pracowniczy

Na szczycie ulubionych atrakcji tego typu jest paintball, ale to również warsztaty kulinarne czy chodzenie po górach. Jeśli wybierzesz ośrodek, w którym znajdują się sale konferencyjne, to poza zabawą będziesz mógł również omówić bieżące sprawy i dokonać podsumowań. Krótkie i konkretne przedstawienie sprawy na żywo może zastąpić kilkanaście maili.

Bezstresowy powrót do biura 

Obecnie wiele firm umożliwia płynny lub stopniowy powrót do biura, na przykład wprowadzając początkowo kilka, a później jeden dzień pracy zdalnej w tygodniu. To sprawia, że pracownicy nie są rzuceni na „głęboką wodę” i mogą się przyzwyczaić choćby do nowej pory wstawania. Po powrocie warto wymyślić zajęcia integracyjne dla zespołu. Mogą się przydać takie prowadzone przez psychologa.

Poza zwyczajnymi grami, być może warto będzie też porozmawiać o obawach i problemach zespołu z ostatniego roku. Pandemia była dla wielu emocjonalnym czasem. Siedzenie w domu nie ułatwiało „przegadania” problemów. Być może zwierzenie się z obaw i wątpliwości wśród członków zespołu będzie tym, co ułatwi zacieśnienie więzów i bezstresowy powrót do biura. Przeczytaj, jak wygląda integracja krok po kroku i jakie etapy wyróżniamy. Na blogu podpowiadaliśmy też, jak zorganizować integrację dla pracowników z pomysłem, czyli jak stworzyć nietypowe wydarzenie, którego zespół długo nie zapomni. 

Szybki kontakt Zamów ofertę