Nagrody dla pracowników – pomysły

Atrakcje na imprezyPoradyTeam Building
Para prąca do sukcesu

Nagrody to forma wyróżnienia dla pracownika. Sposób na docenienie jego ciężkiej pracy, wybitnych osiągnięć czy wkładu włożonego realizację konkretnych projektów. To skuteczny motywator do działania, który sprawia, że pracownik jeszcze bardziej chce angażować się w swoją pracę. Kiedy watro wynagrodzić pracownika? Jakie upominki sprawdzają się najlepiej? Przedstawiamy ciekawe nagrody dla pracowników – pomysły, które przypadną do gustu każdemu.

Czym są nagrody dla pracowników?

Dzisiejszy pracownik jest bardziej świadomy. Chce mieć pewność, że to, co robi w pracy, ma sens. Chce czuć, że jest ważny, potrzebny, przyczynia się do rozwoju firmy i jego wysiłki nie idą na marne. Pragnie być doceniany przez szefa. Pracodawca powinien dbać o swój zespół, oferując mu atrakcyjne wynagrodzenie, korzystny pakiet benefitów, dogodne zasady zatrudnienia i dobre warunki pracy. Jednak to nie wszystko. Czasem warto obdarować pracownika nagrodą, która będzie formą dodatkowego podziękowania za działania o szczególnym znaczeniu dla przedsiębiorstwa. 

Warto wspomnieć, że nagród nie przyznaje się za dobre wykonywanie zadań zawodowych. Dobra jakościowo, rzetelna praca należy bowiem do obowiązków każdego pracownika. Nagroda jest formą wyjątkowego wyróżnienia za wybitne osiągnięcia bądź dodatkowe działania. Kiedy zatem wynagrodzić pracownika? Jakie są najlepsze pomysły na nagrody dla pracowników?

Kiedy wynagrodzić pracownika?

Zasady przyznawania nagród dla pracowników reguluje Kodeks pracy. Zgodnie z art. 105 owego dokumentu można przyznawać nagrody tym pracownikom, którzy „poprzez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i ponoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań zakładu”. Innymi słowy – jeśli pracownik swoim wybitnym, ponadprzeciętnym działaniem na rzecz firmy znacząco przyczynia się do jej rozwoju, może otrzymać nagrodę. Uzasadnieniem wręczenia nagrody dla pracownika może być zatem:

  • pozyskanie dla firmy dużej grupy nowych klientów bądź kontrahentów,
  • uzyskanie dużego dofinansowania,
  • wdrożenie nowych rozwiązań usprawniających pracę w firmie,
  • zaproponowanie nowych usług lub towarów, które znacząco poszerzają zakres funkcjonowania firmy i przynoszą nowe zyski.

Uzasadnienie wręczenia nagrody powinno być jawne i jasne. Warto przedstawić je całemu zespołowi, aby uniknąć niedomówień, fali zazdrości czy niepotrzebnych napięć. 

 

Dwaj mężczyźni ściskający sobie dłonie

Rodzaje nagród

Kodeks pracy w żaden sposób nie reguluje formy i rodzaju nagród dla pracowników. Kwestia ta pozostaje w woli pracodawcy. W dużym skrócie nagrody możemy podzielić na:

  • dyplomy uznania, pochwały pisemne i publiczne (ustne),
  • nagrody pieniężne,
  • nagrody rzeczowe.

Wielu pracodawców uważa, że dodatkowy zastrzyk gotówki to jedna z lepszych form uznania dla pracownika. Dodatkowe pieniądze można wykorzystać w dowolny sposób, co sprawia, że prezent jest zawsze trafiony. Warto jednak nieco bardziej zaangażować się przygotowanie idealnego prezentu. Pracownik z pewnością doceni wysiłek włożony w ten proces. Ponadto poczuje się wyróżniony w sposób szczególny.

Chcesz nagrodzić pracowników w nietypowy sposób?

Dwór Korona Karkonoszy zadba o ich niesamowite wrażenia!

Nagrody dla pracowników – pomysły, które spodobają się każdemu

Wybór nagrody dla pracownika to nie lada wyzwanie. Można postawić na coś uniwersalnego, co spodoba się każdemu lub pójść o krok dalej i przygotować niesamowity prezent personalizowany, maksymalnie dopasowany do danej osoby. Przedstawiamy nasze pomysły na nagrody dla pracowników.

  1. Kosz upominkowy

Zestaw upominkowy to propozycja uniwersalnego prezentu, który zadowoli każdego pracownika. W koszu można umieścić m.in.:

  • wykwintny alkohol – np. butelkę luksusowej whisky czy prawdziwego szampana,
  • zestaw konfitur domowej roboty,
  • dobrej jakości herbaty sypane lub kawy ziarniste z różnych regionów świata,
  • praliny w eleganckim opakowaniu,
  • karty podarunkowe do wybranych sklepów,
  • gadżety lub akcesoria związane z wykonywanym zawodem,
  • akcesoria elektroniczne,
  • gadżety do domu.

Przygotowując kosz prezentowy, należy upewnić się, że pracownik nie ma żadnej nietolerancji pokarmowej lub alergii. Warto sprawdzić również, czy pije alkohol. Wręczenie trunku osobie, która dopiero co wyrwała się z nałogu lub jest abstynentem to prawdziwe faux-pas.

Catering na imprezy firmowe

2. Nie od dziś wiadomo, że warto inwestować w rozwój pracowników. W ramach nagrody za wybitne osiągnięcia można wysłać pracownika na prestiżowe szkolenie, które pomoże mu rozwinąć karierę, czy też na konferencję branżową, w której uczestniczyć będą ważne osobistości i eksperci z danej dziedziny.

3. Bon na wyjątkowe warsztaty lub inne wydarzenie

Nowe doświadczenia i wyjątkowe wspomnienia to doskonały pomysł na nagrodę dla pracownika. Warsztaty gotowania, kurs tańca, profesjonalna degustacja piwa czy wina, wyjazd na koncert, czy wizyta w ekskluzywnej restauracji to prezenty, które zadowolą nawet najbardziej wymagające osoby. W tym wypadku warto jednak pamiętać o dopasowaniu nagrody do konkretnego pracownika. Warto zrobić porządny research, by poznać zainteresowania danej osoby i do nich dobrać prezent.

4. Rzeczowy prezent spersonalizowany

Prezent spersonalizowany może również przybrać formę rzeczową. Rower dla miłośnika aktywności fizycznej, najnowszy telefon dla fana nowinek technologicznych, czy też zestaw drogich, markowych kosmetyków dla osoby, która uwielbia się malować – obdarowana osoba z pewnością ucieszy się z takiego upominku.

Nagrody dla pracowników – pomysły na wspaniałe wspomnienia w prezencie

Specjalnym, ekskluzywnym pomysłem na nagrody dla pracowników są wyjazdy incentive. Wyjazd incentive to coś wyjątkowego, unikalnego, co ma wywołać efekt „wow”. Pracownik, obdarowany takim prezentem, powinien mieć świadomość, że został w pewien sposób uprzywilejowany, wyróżniony i może brać udział w czymś, co jest przeznaczone wyłącznie dla nielicznych. Ostatnią cechą wyjazdów incentive jest wysoka jakość. Podróż musi zostać zaplanowana w sposób perfekcyjny. Powinna wyróżniać się prestiżem i ekskluzywnością. 

W programie wyjazdu incentive, który stanowi formę nagrody dla pracownika, nie może zabraknąć luksusowych atrakcji. Podróż można wzbogacić o:

  • spotkania z wyjątkowymi osobistościami – piłkarzem, biznesmenem czy inną znaną osobą,
  • wycieczki w miejsca niedostępne dla wszystkich turystów,
  • nietypowe doświadczenia – np. lot helikopterem,
  • warsztaty pod okiem mistrza – np. kurs robienia sushi z doświadczonym, znanym sushi masterem.

Kierunek wyjazdu również ma duże znaczenie. Może być to podróż krajowa lub zagraniczna. Wszystko zależy od kreatywności organizatorów. Najważniejsze jest to, aby podróż miała charakter ekskluzywny i była na swój sposób wyjątkowa.

Atrakcje na imprezy firmowe – helikopter

Wycieczki pracownicze to gwarancja wyśmienitej zabawy, niesamowitych przygód i wspaniałych emocji. Pracownik poczuje się w pełni doceniony i dzięki temu zyska nową motywację do tego, by działać jeszcze wydajniej niż dotychczas, co może ponownie przynieść mnóstwo korzyści dla całego przedsiębiorstwa.

Nagroda, bez względu na formę, powinna być czymś wyjątkowym. Jest to bowiem sposób na to, by powiedzieć pracownikowi „dziękuję”, docenić jego ponadprzeciętne wysiłki i pokazać, jak dużo znaczy dla firmy. Dlatego warto postarać się, żeby nagroda była godna i niepowtarzalna.

Szybki kontakt Zamów ofertę