Słowiański ślub – uroczystość w średniowiecznym stylu

Tradycja

Organizacja niezapomnianego ślubu i uroczystości weselnej to nie lada wyzwanie. To jedno z tych przyjęć, które organizuje się zwykle raz w życiu. Coraz więcej par pragnie, aby ich wesele wyróżniało się czymś szczególnym. Zastanawiają się, jaki motyw czy kolor przewodni wybrać. Wszystko po to, aby aby było „inaczej”, a jednocześnie zbieżnie z ich poglądami, zamiłowaniami i estetyką. O ile każda uroczystość zaślubin to czas wielkich emocji i wrażeń dla Pary Młodej, niektóre stają się niezapomnianym przeżyciem także dla gości. Tym razem przyjrzyjmy się bliżej propozycji na to, jak przygotować słowiański ślub i przyjęcie weselne utrzymane w starosłowiańskim stylu. 

Moda na wesela nawiązujące do słowiańskiej tradycji

Ostatnio śluby słowiańskie i przyjęcia weselne organizowane w takim stylu zdobywają coraz większą popularność. To kolejny trend – obok m.in. boho i glamour – który wzbudził zainteresowanie wielu młodych par, planujących zorganizowanie weselnych uroczystości. Ślub i wesele w stylu starosłowiańskim może łączyć w sobie tradycję i nowoczesność. Piękne górskie krajobrazy, malownicze pejzaże i wyjątkowe wnętrza lokalnych dworów, aż się proszą, by słowiański ślub zorganizować właśnie w takiej scenerii. Pieczołowicie odrestaurowane sale balowe i ich niepowtarzalny design, nawiązujący do najznakomitszych wzorów europejskich, stanowią idealne miejsca na przyjęcia weselne utrzymane w dawnej tradycji słowiańskiej, która sięga czasów średniowiecza. 

Słowiański ślub -średniowieczne inspiracje

Słowiański ślub jest jednym z najbardziej inspirujących motywów przewodnich organizowanych ostatnio przyjęć weselnych. Zaczerpnięty z wczesnośredniowiecznej kultury, nawiązuje do życia pradawnych przodków. Rytuał zaślubin w stylu słowiańskim nawiązuje do średniowiecznych motywów, dawnych, rodzimych korzeni i jest przy tym wyjątkowym widowiskiem, podtrzymującym ludową tradycję. Dawne ceremonie weselne odbywały się na łonie natury. Całe ówczesne życie było zresztą zgodne z jej rytmem. Życie w zgodzie z naturą to także kontemplacja jej piękna. To pierwowzór naszego dzisiejszego slow life.

Słowiański ślub odgrywał także bardzo istotną rolę w życiu średniowiecznej lokalnej społeczności. Dbałość o szczegóły, która przejawiała się zarówno w strojach weselnych młodych i zaproszonych gości, śpiewanych pieśniach i podtrzymywaniu dawnych obyczajów i celebrowaniu tradycji, nadawała temu wydarzeniu wysoką rangę i wyjątkowy charakter.

Magia słowiańskich zaślubin

W polskiej kulturze ślub jest i był wydarzeniem o ogromnym znaczeniu. Pierwotnie zaślubiny odbywały się w najbliższym gronie rodziny. Tradycyjnie Państwa Młodych witano chlebem i solą. Ze średniowieczną ceremonią ślubu nierozłącznie wiąże się słowo swaćba. Termin ten pochodzi od słowa swat, które oznaczało człowieka znaczącego i godnego zaufania. W jego obecności składana była przysięga małżonków, a cała uroczystość wiązała obie rodziny Pani Młodej i Pana Młodego nierozerwalną przyjaźnią. Podczas zaślubin dłonie młodych symbolicznie związywano, co oznaczało połączenie ich rodów. Podczas ceremonii zaślubin młodzi wymieniali się darami o równej wartości. Panna Młoda wnosiła posag, a Pan Młody wiano. 

Marzysz o słowiańskim weselu?

Jesteś w idealnym miejscu.

Biesiada w stylu naszych przodków

Szaty Państwa Młodych, w które ubrani byli podczas tradycyjnego ślubu słowiańskiego, wykonywane były własnoręcznie, z naturalnych tkanin, i zdobione haftowanymi motywami, nawiązującymi do kultury Słowian. Cała uroczystość zaślubin miała charakter bardzo radosny, przepełniony melodyjnym śpiewem biesiadnych pieśni ludowych oraz smakiem pysznych, staropolskich potraw.

Uroczyste wesela słowiańskie były prawdziwymi, kilkudniowymi świętami. Towarzyszyły im liczne rytuały mające zapewnić szczęście, pomyślność i dostatek młodym. Słowiańskie wesele – począwszy od ceremonii ślubnej – przepełnione jest ludową tradycją i wyjątkowymi rytuałami, po które coraz częściej sięgamy i z których czerpiemy inspirację do organizacji niezapomnianych uroczystości także dziś.

Jakich akcentów nie może zabraknąć na słowiańskim ślubie?

Każdy słowiański ślub odbywa się według innego scenariusza. Wspólnym mianownikiem jest towarzysząca weselu atmosfera ciepła, bezpretensjonalności i swojskości. Dawniej Panna Młoda sama przygotowywała sobie suknię. Dziś może kupić gotową lub uszyć w salonie, zgodnie ze swoim projektem. Strój Panny Młodej zwykle nawiązuje stylistyką do motywów ludowych lub średniowiecznych. Na głowę najczęściej – zamiast tradycyjnego welonu – przywdziewa wianek z polnych kwiatów lub liści.

Pan Młody zwykle rezygnuje z garnituru na rzecz lnianej koszuli, zwanej wyszywanką, a cała stylizacja jest utrzymana w stylu folk. Folklorystyczne motywy są także obecne w wystroju sali weselnej czy najbliższego otoczenia, jeśli wesele odbywa się na zewnątrz. Bukiety, które wyglądają jak świeżo zebrane z pól, kłosy umieszczone w przezroczystych słojach, a także ognisko o północy – oto akcenty, które z pewnością pomogą gościom wczuć się w klimat słowiańskiego wesela.

Słowiański ślub w malowniczej scenerii Sudetów

Spokojna, bajkowa, górska sceneria i wszechobecna natura, sprzyjają organizacji wesela ze słowiańskim motywem przewodnim. Ślub słowiański wymaga bowiem wyjątkowej oprawy. W zależności od pory roku i preferencji Państwa Młodych, uroczystość może odbywać się w plenerze oraz w idealnie przygotowanych, nawiązujących tematycznie do słowiańskiej kultury, wnętrzach. 

Nasi przodkowie, prawdziwi prekursorzy życia w stylu slow, kultywowali jego idee także w obszarze kulinarnym. Dziś nadal istnieją miejsca, w których weselne potrawy są nie tylko pyszne, ale także przygotowywane z najwyższej jakości składników. Takie menu serwują mistrzowie sztuki kulinarnej Dworu Korona Karkonoszy. Ponadto malownicze położenie tego wyjątkowego miejsca, w otoczeniu gór i wodospadów, sprzyja wprowadzeniu Państwa Młodych i zaproszonych gości w wyjątkowy nastrój.

Jeśli rozważacie zorganizowanie ślubu w stylu słowiańskim, spróbujcie oczami wyobraźni zobaczyć każdy szczegół. Co widzicie? Zamknijcie oczy i zwizualizujcie sobie majestatyczny krajobraz gór, soczystą zieleń lasów i błękit nieba nad Wami. Pełna harmonii i spokoju okolica, której ciszę przerywają jedynie odgłosy natury – czyż to nie idealna sceneria, w której mógłby się odbyć Wasz słowiański ślub! Brzmi zbyt pięknie, by było realne? To miejsce istnieje naprawdę. Zapraszamy do Dworu Korona Karkonoszy. 

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę