Porady weselne – dopięte na ostatni guzik

Porady
wesele goście

Wesele ma się tylko raz w życiu i właśnie dlatego warto zadbać o każdy szczegół podczas przyjęcia, aby później móc wspominać je z uśmiechem na twarzy. Co zrobić, żeby było wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju? Nasze porady weselne pomogą odpowiednio wcześniej dokonać wyboru miejsca, w którym chcemy zorganizować przyjęcie, przygotować listę gości, a także ułożyć wyjątkowe menu – pamiętając o różnych preferencjach gości i elemencie zaskoczenia.

Porady weselne, jak zorganizować wesele – pierwsze kroki 

Początki każdego wielkiego przedsięwzięcia, bo tak przecież można nazwać uroczystość weselną, są zazwyczaj trudne, w szczególności, kiedy nie mamy w swoim otoczeniu osób, które posiadają w tym temacie doświadczenia. Wiele spraw planuje się intuicyjnie i wykonuje przy okazji innych formalności. O czym przede wszystkim powinniśmy pamiętać? Najważniejsze jest oczywiście wyznaczenie daty ślubu. O tym warto pomyśleć przynajmniej rok wcześniej, z tego względu, że np. w okresie wiosennym i letnim organizuje się więcej wesel niż zimą. Kwestia przypilnowania terminów dotyczy zarówno ceremonii w kościele, jak i rezerwacji hotelu czy restauracji.

„Często zdarza się, że para młoda zostawia rezerwację hotelu na ostatnią chwilę i paradoksalnie na samym początku weselnych przygotowań rodzi się problem. Miejsca, które cieszą się dużą popularnością mają zapełniony grafik rezerwacji często na rok lub nawet dwa do przodu. W takich sytuacjach mamy związane ręce, zatem radzimy, aby o rezerwacji pamiętać dużo wcześniej. Jesteśmy do dyspozycji gości w kwestiach organizacyjnych, zarówno jeśli chodzi o tematykę wesela, wystój sali, a także weselne menu” – mówi Joanna Hoc-Kopiej, właścicielka Dworu Korona Karkonoszy.

Warto pamiętać, że jeśli termin wesela ma dla nas znaczenie, bo np. chcemy zorganizować uroczystość po ścisłym sezonie weselnym, aby zaoszczędzić na kosztach, powinniśmy jeszcze szybciej zacząć organizację przyjęcia i rezerwację sali. Wiele Par Młodych, oprócz wakacji, również wybiera terminy przed i po sezonie.

Porady weselne – usadzenie gości weselnych 

Na wesele zapraszani są przyjaciele, znajomi, a także bliższa i dalsza rodzina. Decyzja o tym, kto i gdzie ma usiąść, nie jest jednak tak prosta jakby się mogło wydawać. Ważniejszych gości należy usadzić bliżej pary młodej, dzieci i młodzież przy jednym stole, a starszych gości razem, w drugim miejscu. Dzięki temu, ludzie pochodzący z różnych rodzin będą mieli możliwość poznania się bliżej podczas rozmowy. Koniecznie powinniśmy wcześniej zaplanować układ stołów w sali.

Najlepszym rozwiązaniem podczas wesel wydaje się być ułożenie stołów w literę T, U lub O. Para młoda znajduje się wówczas w centralnym miejscu, a więc tam, gdzie przystało na „parę wieczoru”. Goście siedzący w takich układach, widzą siebie nawzajem i siedzą blisko siebie. Czego natomiast unikać? Przede wszystkim sadzania gości w dużej odległości od siebie i przy osobnych stolikach – chyba, że jest to wesele bankietowe o bardziej oficjalnym charakterze. Nie należy także znacznie separować pary młodej od stołów, przy których siedzą goście, wówczas tworzy się dystans, przez który nikt nie czuje się swobodnie.

Porady weselne – menu 

Wesele to miejsce spotkań po latach i rozmów w gronie rodzinnym, które toczą się przy stole. Powinniśmy więc zadbać o to, aby niczego na nim nie brakowało. Aby urozmaicić weselne menu, możemy przygotować lekko unowocześnione, choć nadal tradycyjne menu. Popularne ostatnio jest też podawanie dań wegetariańskich. Coraz więcej ludzi rezygnuje w swojej diecie z potraw mięsnych i tacy goście również mogą się pojawić na weselu. Wcześniej należy sporządzić listę wegetarian i skonsultować dania z Szefem Kuchni. Chcemy przecież, aby wszyscy, absolutnie wszyscy goście na weselu czuli się znakomicie.

Szukacie sali weselnej z miejscami noclegowymi?

Jesteście w doskonałym miejscu –
sprawdźcie wolne terminy ♥

„W przypadku, kiedy na weselu pojawia się do 10 osób, które nie spożywają mięsa, przygotowujemy osobno kilka potraw wegetariańskich np. różnego rodzaju sałaty i przekąski. Jeśli liczba ta jest większa, wówczas serwujemy całe menu wegetariańskie, czyli zupę i dania gorące. Ponadto, unowocześniamy kuchnię tradycyjną. Polega to na wprowadzaniu drobnych zmianach w recepturze, które przynoszą doskonały efekt, np. kotlet schabowy panierowany w ziarnach słonecznika. Dodatki w postaci serów czy nalewki własnego wyrobu są dodatkowym atutem naszych wesel” – mówi Szef Kuchni Dworu Korona Karkonoszy.

Jakie są najciekawsze porady weselne?

Z pewnością to zaślubiny w plenerze są prawdziwym hitem ostatnich lat. Przysięga wypowiedziana z widokiem na góry przyprawia wszystkich o pozytywne wibracje i wspaniały nastrój. Niejednokrotnie, kiedy pogoda dopisuje, część wesela przenosi się na zewnątrz. To pozwala gościom przez chwilę delektować się widokami, po czym znów wracają na całonocne szaleństwo na parkiecie.

Świetnym pomysłem jest również organizacja wesela tematycznego, w którym styl przewodni i wszystkie związane z nim aspekty, czynią tę uroczystość absolutnie wyjątkową. Młodzi często decydują się na wesele w stylu PRL, lat 20-stych, czy ulubionego motywu filmowego. Wesele w stylu Harrego Pottera? Czemu nie! Jesteśmy w stanie zrealizować nawet najbardziej szalone pomysły. Dbamy wówczas o każdy, nawet najmniejszy detal, m.in. candy bar pasujący do tematu, dania przygotowane według przepisów z konkretnego motywu czy drinki z nazwami filmowymi. To powoduje, że wesele z pewnością wyróżnia się na tle innych tego typu uroczystości, staje się przyjazne i zapamiętane.

Porady ślubne i weselne – co powinniście wspólnie ustalić?

W zasadzie wszystko – to Wasze wspólne wesele, więc dobrze byłoby, gdyby każda ze stron była tak samo dobrze poinformowana. Decyzje powinniście podejmować wspólnie, ze względu na ilość aspektów wesela, które są do uzgodnienia. Niech przygotowania do ślubu będą radością i frajdą, a nie przykrym obowiązkiem i powodem do kłótni. Dzielcie się obowiązkami, ale jednocześnie pomagajcie sobie i doradzajcie – to ma być Wasze wspólne wymarzone wesele. Najbardziej problematycznymi kwestiami z przyjemnością zajmiemy się my!

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę