Jak napisać harmonogram dnia ślubu?

Kiedy weselePorady
Jak napisać harmonogram dnia ślubu?

Dzień ślubu jest jednym z najpiękniejszych, ale też najbardziej stresujących momentów w Waszym życiu. Zastanawiacie się, jak dopiąć wszystko na ostatni guzik, zaoszczędzając sobie przy tym niepotrzebnych nerwów? Kluczem jest dobra organizacja, a harmonogram dnia ślubu zdecydowanie Wam ją ułatwi. Sprawdźcie, jak go przygotować! 

Program ślubu i wesela: podstawa dobrej organizacji 

Harmonogram dnia ślubu możecie podzielić na trzy części: sala weselna, przygotowanie Pary Młodej i przebieg wesela. Decydując się na takie rozwiązanie, macie pewność, że nic Wam nie umknie. W pierwszej części powinniście uwzględnić:  

  • błogosławieństwo rodziców przed ślubem
  • powitanie Pary Młodej chlebem i solą ,temperatura w sali (być może trzeba będzie włączyć ogrzewanie lub klimatyzację), 
  • toast weselny, a w razie potrzeby drobna pomoc obsługi przy rozsadzeniu gości, 
  • dostawa tortu na miejsce wesele wraz z informacją, kto jest odpowiedzialny za realizację, 
  • dekoracja sali: kto i kiedy zajmie się wystrojem sali. 

Układając harmonogram dnia ślubu, koniecznie uwzględnijcie w nim przygotowania Panny Młodej i Pana Młodego. Zastanówcie się, czy przygotowujecie się razem, czy osobno, w domach rodzinnym, czy hotelu. W ten sposób unikniecie jeszcze większego rozgardiaszu, który i tak pewnie się pojawi, biorąc pod uwagę towarzyszące Wam emocje.  

Jeśli Pan Młody ma dojechać do domu Panny Młodej, a podróż zajmuje więcej niż 20 minut, zróbcie sporą rezerwę. Pamiętajcie, że lepiej trochę poczekać niż stresować się, gdy wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym. 

Harmonogram dnia ślubu: dlaczego jest tak ważny? 

Plan wesela nie tylko ułatwi koordynację poszczególnych etapów uroczystości, ale może też stanowić ciekawy element wystroju. Wystarczy, że przygotujecie harmonogram dnia ślubu w formie drogowskazu weselnego lub tablicy kredowej z zabawnymi rysunkami.  

Dopracowany program szybko obnaży wszelkie niedociągnięcia, dodatkowo doprecyzuje szczegóły. Dzięki temu ślub i wesele będą wyglądać tak, jak sobie wymarzyliście. 

Jeśli chcecie uniknąć niepotrzebnego zamieszania, w przeddzień ślubu zrealizujcie takie zadania, jak odbiór bukietu, tortu i ozdoby do bukietu. Możecie też poprosić o pomoc świadka, świadkową lub inną bliską osobę. Pamiętajcie, by wydrukować kilka kopii harmonogramu dnia ślubu dla osób, które pomogą Wam w przygotowaniach. Dzięki temu będą doskonale wiedziały, jakie są poszczególne etapy ceremonii i przyjęcia. 

W miarę możliwości delegujcie jak najwięcej zadań rodzicom, świadkom, przyjaciołom i bliskim członkom rodziny. Nie bierzcie wszystkich spraw na swoje barki, wsparcie bliskich z pewnością Wam się przyda w tym wyjątkowym dniu. 

Jak przygotować harmonogram dnia ślubu? 

Zastanawiacie się, jakie informacje powinien scenariusz ślubu i wesela? Koniecznie zawrzyjcie w nim poszczególne zadania, a także czas, miejsce i godzinę ich wykonania. Dodatkowo przy każdym zadaniu wpiszcie osobę odpowiedzialną za realizację i numer kontaktowy. Możecie również krótko opisać obowiązki, by uniknąć nieporozumień. Przygotowując harmonogram ślubu, uwzględnijcie w nim zapas czasowy. Do każdej czynności doliczcie przynajmniej kilka minut na wypadek korków i niespodziewanych awarii. Ustalcie także z podwykonawcami, ile czasu zajmie im wykonanie usług. Z drugiej strony nie trzymajcie się rygorystycznie scenariusza, ponieważ przesunięcia są czymś naturalnym. Postarajcie się nie wpadać w panikę, nawet jeśli coś pójdzie nie tak. To Wasz wielki dzień i nic nie może tego zepsuć. 

Masz wrażenie, że planowanie wesela to skomplikowana operacja?

Powierz organizację tego najważniejszego dnia doświadczonym profesjonalistom!

Tworząc harmonogram dnia ślubu, przede wszystkim ułóżcie zadania w odpowiedniej kolejności. Przy okazji zastanówcie się, jakie punkty na liście muszą zostać, a jakie możecie spokojnie pominąć. Taki scenariusz przyda się nie tylko Wam, lecz także zespołowi muzycznego i menadżerowi sali balowej. Przygotujcie również scenariusz dla fotografa, kamerzysty i innych osób, które w tym dniu mają określone zadania do wykonania. W programie możecie ustalić godziny wydawania obiadu, deseru, tortu i kolacji. Uzgodnijcie godzinę rozpoczęcia wesela, a także wygospodarujcie trochę czasu na zdjęcia grupowej. W każdej chwili możecie zajrzeć do harmonogramu, by upewnić się, że wszystko idzie zgodnie z planem.  

Jakie kwestie warto ująć w harmonogramie dnia ślubu? 

W scenariuszu powinniście również zawrzeć informację o przybliżonej godzinie zebrania się gości i przyjeździe Państwa Młodych do kościoła lub urzędu stanu cywilnego. Zadbajcie też o oprawę muzyczną. Możecie wspólnie z zespołem przyporządkować listę utworów do konkretnych momentów wesela.  

Jeśli planujecie wyjątkowy orszak weselny, koniecznie uwzględnijcie to swoim harmonogramie. Obowiązkowo powinna się w nim znaleźć informacja, czy Pan Młody czeka na Pannę Młodą przed ołtarzem, a może Para Młoda idzie razem? Czy dziewczynki będą sypać kwiatki? A może jakieś dziecko ma podać obrączki, gdy ksiądz da sygnał, że nadeszła ten czas? Jeśli tak, ujmijcie to w harmonogramie dnia ślubu. 

Podajcie również planowany czas rozpoczęcia i zakończenia ceremonii.  W scenariuszu zamieśćcie kluczowe informacje na temat przebiegu uroczystości, np. mama Panny Młodej śpiewa, a brat Pana Młodego czyta. Ponadto ustalcie, gdzie goście złożą Wam życzenia. Czy wolicie, by zrobili to przed kościołem, a może przed domem weselnym? Zastanówcie się, kto Wam pomoże w odbiorze kwiatów, prezentów i kopert. Być może w tym momencie wydaje się Wam, że to drobiazg. Uzgodnijcie jednak wcześniej tę kwestię, by w dniu ślubu uniknąć zbędnego stresu. 

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę