Czy składanie poszetki na ślub ma znaczenie?

PoradyStylizacje
Czy składanie poszetki na ślub ma znaczenie?

Modny dodatek czy zbędny element? Wielu mężczyzn zastanawia się, jak się zabrać za składanie poszetki na ślub i czy w ogóle warto ją mieć. Mogłoby się wydawać, że to drobny dodatek, który nie ma wielkiego znaczenia. Nic bardziej mylnego!  

Sposobów składania poszetki jest naprawdę wiele. Jeśli zastanawiasz się, jak można poskładać kawałek niewielkiego materiału, miej świadomość, że istnieje aż 50 metod na złożenie poszetki. Nie bez znaczenia jest także wybór odpowiedniej kolorystyki i ewentualnych wzorów. Wiele zależy od przyjętej konwencji – inna stylizacja sprawdzi się, gdy organizujecie wesele w stylu lat 50, inna, gdy planujecie ślub i wesele w stylu glamour

Składanie poszetki na ślub może być trudne – mimo to warto ją mieć? 

Poszetka jest często mylona z butonierką. Do tego wielu mężczyzn nie ma pojęcia o jej składaniu, przez co często rezygnuje z tego dodatku. Z pozoru zwykła chusteczka w kształcie kwadratu może wzbogacić każdą męską stylizację oraz spójnie połączyć wszystkie elementy stroju.  

Nie istnieje jeden sposób na złożenie poszetki. Nie ma też żadnych standardów, które określałyby, jak zrobić to w przypadku garnituru ślubnego. To trochę jak z krawatem lub muchą — wiele zależy od stylizacji oraz osobistych preferencji Pana Młodego, a także wyczucia modowego.  

Chociaż poszetka nie jest elementem, który wykorzystuje się tylko w oficjalnych i elegancji kreacjach, to z pewnością podkreśli powagę ubioru. Chusta włączona do stylizacji jest wyborem mężczyzn pewnych siebie, którzy wiedzą, jak wielką wartość estetyczną może dać.  

Składanie poszetki na ślub — kilka wskazówek 

Skoro już przekonałeś się, że naprawdę warto zastanowić nad takim dodatkiem, przyszedł czas na podpowiedzi, jak składać poszetkę na ślub i na co zwrócić uwagę podczas wyboru chusty. Wspomnieliśmy o tym, że metod na złożenie jest bardzo wiele i nie ma żadnych z góry narzuconych standardów. Możemy jednak zaproponować kilka bardzo uniwersalnych porad, które zawsze sprawdzą się bez względu na stylizację.  

Myślisz, że wyjątkowe wesele jest poza Twoim zasięgiem?

Przekonaj się, co proponujemy!

Podstawowa kwestia to zrozumienie, że poszetka jest tylko dodatkiem, który ma spójnie łączyć kreację. Nie powinna być wykonana z tego samego materiału co krawat lub mucha, nie może też być w tym samym wzorze. To podstawowy błąd, który popełnia wielu mężczyzn. Najpopularniejszą zasadą jest połączenie gładkiego krawata lub muchy ze wzorzystą poszetką i odwrotnie. Nie musisz trzymać się także tej samej kolorystyki, chociaż tutaj wiele zależy od wyczucia mody. Jeśli planujesz bardzo klasyczną kreację, czyli czarny garnitur, możesz postawić na tradycyjne rozwiązanie i połączyć kreację z białą, lnianą lub bawełnianą, poszetką.  

Jeśli nie wiesz, jak zabrać się za składanie poszetki na ślub, skorzystaj z naszej instrukcji. Podpowiemy Ci, krok po kroku, w jaki sposób uzyskać najbardziej klasyczny wariant, czyli prezydencki: 

  • Połóż poszetkę prawą stroną do dołu. 
  • Złóż ją na pół — od prawej strony do lewej. 
  • Raz jeszcze złóż ją na pół, tym razem od lewej do prawej strony. Nie składaj poszetki idealnie równo, pozostaw delikatną przerwę z prawej strony.  
  • Trzeci raz złóż ją na pół, ale od góry do dołu. 
  • Teraz wystarczy, że dopasujesz ją do rozmiaru kieszeni poprzez podwinięcie dwóch luźnych krawędzi z dołu.  

Banalnie proste, prawda? Prezydencki sposób składania poszetki jest tym najpopularniejszym, ale możesz zdecydować się na tzw. puff, dwa rogi lub trzy warstwy. Wskazane metody są nieco bardziej skomplikowane od stylu prezydenckiego, ale pozwalają uzyskać jeszcze efektowniejsze złożenie.  

Na jakie dodatki do garnituru ślubnego zwrócić uwagę?  

Poszetka to tylko jeden z wielu dodatków, które w znaczy sposób wpływają na ogólną prezentację całej kreacji. Kolejnym, nie mniej ciekawym elementem, jest butonierka. Nosi się ją wpiętą do lewej klapy marynarki lub umieszcza w dziurze na guzik po tej samej stronie. Butonierka pozwala nawiązać do bukietu Panny Młodej. Trzeba jednak pamiętać, że każdy żywy kwiat z czasem więdnie. Nie ma nic gorszego niż oklapnięte rośliny, dlatego warto mieć w zanadrzu kilka sztuk, które w razie potrzeby wymienisz.  

Krawat czy mucha — oto jest pytanie. Co gorsza, nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy od Pana Młodego. Oczywiście są takie stylizacje, których kompletnie nie wypada łączyć z krawatem i doskonałym przykładem będzie tutaj smoking czy frak. W naszej kulturze większość mężczyzn decyduje się właśnie na krawat — i nie ma w tym nic złego. Jeśli jednak chcesz się wyróżnić, możesz z powodzeniem wybrać muchę, która ostatnio stale zyskuje na popularności – ten dodatek z pewnością wpisuje się w eleganckie wesele 

W kreacji Pana Młodego nie może zabraknąć spinek do mankietów. Nie nosi się ich na co dzień, nawet jeśli mężczyzna wybiera elegancki styl. To dodatek zarezerwowany tylko na szczególne chwile, a jedną z nich jest właśnie ślub. Przy wyborze odpowiednich spinek, warto dopasować je do nie tylko do garnituru czy smokingu, ale i biżuterii Panny Młodej.  

I na koniec — skarpetki. Wszyscy je zakładają, ale nie każdy wie, jak dobrać skarpetki do garnituru. Tradycja nakazuje, aby były kolorystycznie dopasowane do spodni lub butów. Jeśli jednak chcesz delikatnie zaszaleć, to przy bardzo stonowanych kreacjach możesz pozwolić sobie na trochę odważniejszy kolor. Nie polecamy bardzo jaskrawych barw, ale głęboki burgund czy ciemna zieleń bardzo dobrze sprawdzą się w tym zadaniu. Nie zapominaj o odpowiedniej długości skarpetek! Muszą być na tyle wysokie, aby przy siadaniu spodnie nie odsłaniały gołych łydek.  

Szybki kontakt Zamów ofertę