Jakie ćwiczenia na współpracę w zespole pasują do Twojej firmy?

Team Building

Wielu szefów przekonało się już, że ćwiczenia na współpracę w zespole mogą pomóc osiągnąć cele firmowe i zintegrować ekipę. Czasem jednak stosowanie rozwiązań podpatrzonych w filmie czy w książce wcale nie służy zespołowi, a wręcz przeciwnie. Jak więc dobrać ćwiczenia do charakteru firmy, zespołu i poszczególnych uczestników?

Imprezy integracyjne z elementami teambuildingu zyskują dużą popularność, bo dają wymierne korzyści pod pozorem zwykłej zabawy. Zamiast organizować szkolenia, a następnie osobno wysyłać zespół na wypoczynek, możesz połączyć jedno z drugim. W jaki sposób? Proponując ćwiczenia na współpracę w zespole, przy których wszyscy będą się dobrze bawić. Oczywiście tylko o ile odpowiednio dopasujesz je do potrzeb danej grupy.

Ćwiczenia na współpracę w zespole o nietypowych potrzebach

Najczęstszy problem jest wtedy, gdy pomysł na ćwiczenia na współpracę w zespole powstaje w oderwaniu od możliwości i potrzeb w danej firmie. Przykładowo, skomplikowana gra zespołowa zostaje zaplanowana na świeżym powietrzu w czasie deszczu lub w siedzibie firmy, gdzie nie ma na to miejsca. Dlatego zdecydowanie lepiej będzie postawić na ośrodek zewnętrzny, optymalnie, jeśli położony z dala od firmy.

W ten sposób wiesz, że na miejscu jest sala konferencyjna dobrana do potrzeb, a Twój zespół zyskuje dystans do biurowej codzienności, co przekłada się na większą kreatywność i bardziej nieszablonowe podejście do zadań czy gier, jakie dla nich szykujesz.

Bierz pod uwagę wiek i kondycję uczestników. Jeśli wolisz nie ryzykować imprez sportowych, wybierz coś mniej wymagającego. Co się sprawdzi? Np. teatr czy gra w plenerowe szachy, gdzie pionkami są członkowie zespołu. Tam, gdzie zespół jest młody, dość dobrze zgrany i nie boi się wyzwań, można pomyśleć o paintballu albo maszynie Goldberga.

Uniwersalne ćwiczenia teambuildingowe

Ćwiczenia na współpracę w zespole, które zdobywają ostatnio rosnącą popularność, to te związane z kulinariami. Dawniej stereotypowo kojarzyły się ze światem odległym  menadżerom wielkich firm czy dyrektorom. Dziś na fali popularności kulinarnych show każdy chce mieć w sobie coś z Nigelli Lawson czy Magdy Gessler. Trudność zadań w kuchni można przy tym sprytnie stopniować, od prostych zajęć w grupie jak dekorowanie ciastek i lepienie pierogów, po trudniejsze i te dla zupełnie zaawansowanych.

Przykładowo w Dworze Korona Karkonoszy ćwiczenia na pracę w zespole to mogą być proste warsztaty parzenia kawy, ale też wieloetapowy turniej kulinarny z prawdziwego zdarzenia. Innym uniwersalnym rodzajem warsztatów są te związane z rękodziełem. Każdy jest w stanie samodzielnie ulepić garnek lub zrobić karmnik dla ptaków. Możliwości są tu nieograniczone, bo uczestnicy mogą tworzyć drobiazgi dla siebie lub np. naczynia czy sprzęty do wykorzystania w firmie.

Ćwiczenia zespołowe dla firm – trendy 2021

Popularne są ćwiczenia zespołowe dla  firm oparte na gatunku horror, survival czy escape room. Ćwiczą one tak różnorodne kompetencje jak praca w grupie, radzenie sobie w terenie czy umiejętność negocjacji. Sporo zaangażowania wymaga scenariusz imprezy typu Clue. Na czym to polega? Uczestnicy wyjeżdżają do hotelu na odludziu, a na miejscu mają do rozwiązania zagadkę morderstwa czy zniknięcia. W ten sposób tworzą się niezapomniane chwile.

Szukasz pomysłów i miejsca do
zorganizowania ćwiczeń zespołowych?

Mamy jedno i drugie – sprawdź wolne terminy!

Wspólne warzenie piwa to kolejne ćwiczenie zespołowe dla firmy modne w 2021 roku. Wymaga współpracy na przestrzeni wielu tygodni. Każdy z uczestników może mieć inne zadanie dopasowane do jego możliwości, jak druk etykiet czy opracowanie smaku. To idealna zabawa dla mniejszych, kilkuosobowych zespołów. Bardzo popularne są też wydarzenia oparte na ideach zero waste i less waste, a także osnute wokół ekologii. Jedne warsztaty z ogrodnictwa czy recyclingu mogą otworzyć oczy na problemy środowiska. Wspólna grządka lub pasieka na dachu biurowca zbuduje zespół skuteczniej, niż pogadanki czy tradycyjne spotkania teambuildingowe.

ćwiczenia zespołowe dla firm

Brak pomysłu na ćwiczenia na współpracę w zespole?

Jeśli masz w firmie własny dział Human Resources, to Twoi specjaliści na pewno przygotują ćwiczenia na współpracę w zespole, które posłużą uczestnikom. Jeśli jednak organizacja takiego eventu jest na Twojej głowie, lepiej zdecydować się na gotowe propozycje, jakie przygotował personel Dworu Korona Karkonosze. Kalkulator imprez na stronie pozwala dobrać wydarzenie i zaplanować je do potrzeb konkretnej  liczby uczestników. To mogą być igrzyska sportowe z elementami teambuildingu lub manewry wojskowe, zależnie od tego, co będzie preferował Twój zespół.

Świadomość, że takie ćwiczenia na współpracę w zespole były już wcześniej organizowane w tym miejscu kilkadziesiąt czy kilkaset razy, pozwala zająć się sprawami firmy wiedząc, że nad firmowym wydarzeniem czuwają specjaliści. Na stronie można też znaleźć referencje od dotychczasowych klientów Dworu Korona Karkonoszy.

Szybki kontakt Zamów ofertę