Wedding hall Boleslawiec

And they lived happily ever after...

wedding hall Lower Silesia, wedding Lower Silesia, wedding in the mountains, wedding hall in the mountains, wedding in the mountains

Where will you say YES?

Young couples from Bolesławiec, are you looking for an interesting wedding venue?

Remember that the Bolesławiec wedding hall is not the only option. Only 63 km from Bolesławiec you will find a stylish wedding venue –
The Crown of the Karkonosze Manor.

A wedding in the heart of the mountains? Of course, because wedding in the mountains it's always magical. We will make THIS day truly special for you!

 

Bolesławiec wczoraj i dziś

Bolesławiec to miasto w województwie dolnośląskim, położone nad rzeką Bóbr, w okolicy Borów Dolnośląskich. Od początku swego istnienia miasto było ważnym węzłem handlowym, jako że leży między Niemcami a Czechami. Wydobywano tam także złoto. W Bolesławcu zajmowano się także produkcją piwa, farbiarstwem, płóciennictwem, młynarstwem i garncarstwem. Wyroby, które dziś nazywamy ceramiką bolesławiecką, zaczęto produkować już na początku XIV wieku. W XV wieku miasto otoczono murami obronnymi, w celu ochrony przed najazdami husytów.
Jako ciekawostkę warto przytoczyć fakt, że to właśnie w Bolesławcu powstała jedna z pierwszych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych w Europie. Miało to miejsce już w 1531 roku! Bolesławiec był wtedy jednym z większych miast śląskich.
XVII i XVIII wiek to już okres specjalizacji Bolesławca – garncarstwo i ceramika stały się najważniejszą dziedziną miejscowego przemysłu. W XIX wieku w Bolesławcu wyrabiano nie tylko ceramikę użytkową, lecz także rury ceramiczne. W 1897 r. powstała nawet specjalistyczna Szkoła Ceramiczna.
II wojna światowa przyniosła ogromne zniszczenia, ponad połowa miasta legła w gruzach. Jednak produkcja bolesławieckiej ceramiki przetrwała i nadal przynosi chlubę miastu – wielowiekowa tradycja zobowiązuje!

wiadukt w Bolesławcu

Bolesławiec atrakcje

Skoro Bolesławiec to miasto kobaltowej, znanej na całym świecie ceramiki – uwielbiają ją na przykład Amerykanie i Japończycy! – to odwiedzając miasto nie można nie zobaczyć Muzeum Ceramiki. Obejrzymy tam najbardziej charakterystyczne wyroby bolesławieckich manufaktur z ostatnich kilku stuleci. Muzeum istnieje od 1908 roku, mieści się w zabytkowym, XIX-wiecznym budynku w centrum miasta. Z kolei Żywe Muzeum Ceramiki oferuje możliwość zwiedzania hali produkcyjnej zakładu ceramicznego, a także udział w warsztatach lepienia oraz / lub dekorowania ceramiki.
Coroczne, kilkudniowe, sierpniowe Święto Ceramiki przyciąga miłośników tych wyjątkowych, stempelkowych wyrobów z Polski i ze świata. To świetna okazja do wzięcia udziału w prelekcjach, warsztatach i pokazach związanych w wyrobem i zdobieniem ceramicznych naczyń, a także zakupu wspaniałych okazów bolesławieckiej ceramiki w okazyjnych cenach. Najczęściej spotykane wzory i kolory to biało-kobaltowe kwiaty i kropki. Warto pokreślić, że ceramika bolesławiecka jest wytwarzana i malowana ręcznie. W związku z tym nie ma dwu identycznych egzemplarzy.
Co ciekawego jest w Bolesławcu oprócz ceramiki? Town hall to reprezentacyjny budynek Bolesławca. Powstał w XV wieku, w wieku XVIII przebudowano go, nadając mu rys barokowy. Składa się z dwu połączonych ze sobą budynków, przykrytych mansardowymi dachami. Do budynku przylega ośmioboczna wieża, zwieńczona hełmem z latarnią. W centrum warto także zobaczyć budynek sądu – pierwotnie gimnazjum, zbudowany w XIX wieku symetryczny budynek z sześciokondygnacyjną wieżą.
Warto obejrzeć także wiadukt kolejowy z XIX wieku, wybudowany z okazji uruchomienia linii kolejowej. Został zaprojektowany na kształt akweduktu rzymskiego. Wiadukt składa się z 35 łuków, z czego aż siedem znajduje się bezpośrednio nad rzeką.
W Bolesławcu godne uwagi są także Fontanna z czaplą, baszta z pozostałościami zamku Kazimierza Wielkiego oraz położony niedaleko Bolesławca gotycki Grodziec Castle.

ceramika z Bolesławca

Your dream wedding in the mountains ♥

If the Bolesławiec wedding hall you are interested in offers limited possibilities, It is worth expanding the search for a wedding venue to the surrounding towns.

You will be surprised how easy it is to organize a wedding away from home! Especially if you will choose a place offering comprehensive organization of weddingssuch as Dwór Korona Karkonoszy.

An experienced team will help you easily and stress-free organize a wedding ceremony like in a fairy tale. In addition, the stunning views of the Karkonosze peaks will surely be remembered for a long time by both the newlyweds and all guests.

All couples from Bolesławiec so we encourage you to check it outwhat the Bolesławiec wedding hall can offer, but also what it can look like wedding hall Lower Silesia in many other locations.