Integracja w pracy? Jak to ogarnąć?

IntegracjaPorady
Integracja w miejscu pracy

O tym, że zgrany zespół pracowniczy może więcej, wiadomo nie od dziś. Integracja to klucz do osiągania spektakularnych sukcesów na rynku. Tylko jak ją zorganizować, jeśli pracownicy niechętnie podchodzą do idei imprez czy wyjazdów firmowych? Rozwiązaniem może okazać się integracja w pracy. Na czym polega?

Konfigurator imprez firmowych agencji eventowej Dwór Korona Karkonoszy

Integracja  w pracy – czemu jest tak ważna?

Jak wyglądałby dzień typowego pracownika, gdyby w zespole panowała kiepska atmosfera? Postarajmy się na chwilę wcielić w rolę takiej osoby.

„6:00. Dzwoni budzik. Po omacku wyłączam dzwonek i zakrywam twarz poduszką. Na początku uwielbiałem swoją pracę. Jednak każdy kolejny dzień dawał mi nowy powód do tego, żeby ją znienawidzić. Dlaczego? Nie umiem dogadać się ze współpracownikami, po zmianie zespołu nie znam ich na tyle dobrze, żeby czuć się swobodnie w ich towarzystwie, a nadmiar obowiązków nie sprzyja budowaniu pozytywnych relacji. Słaba atmosfera w firmie nie napawa optymizmem. Niechętnie zwlekam się z łóżka i zaczynam szykować do wyjścia. To będzie kolejny ciężki dzień, który wypompuje ze mnie resztki energii”.

Słaba atmosfera w pracy to jedna z głównych przyczyn braku motywacji do działania i niechętnego wykonywania obowiązków służbowych. W konsekwencji pracownicy nie rozwijają swoich umiejętności zawodowych, a firma nie osiąga oczekiwanych sukcesów na rynku. Na szczęście istnieje skuteczne rozwiązanie tego problemu – integracja!

Integracja w pracy - wspólna pizza

Ideą integracji jest budowa silnego, sprawnie komunikującego się zespołu, który rozumie swoje potrzeby i umie wykorzystać potencjał każdej osoby. Efektem ubocznym jest luźna, pozytywna atmosfera w miejscu pracy, która sprzyja sukcesywnej realizacji założonych celów.

Najpopularniejszą formą wydarzeń integracyjnych dla pracowników są imprezy firmowe. Przyjęcia stwarzają idealne warunki do spokojnej rozmowy i pogłębiania przyjacielskich więzi między pracownikami. Ponadto doskonale rozluźniają i pozwalają odpocząć od codziennych obowiązków służbowych.

Dość powszechne są również wyjazdy integracyjne. Wycieczka to świetny sposób na relaks i zbudowanie pozytywnych relacji między pracownikami. Kilka dni spędzonych w malowniczym miejscu dostarczy zespołowi potężnej dawki energii i motywacji.

Jednak wcale nie trzeba opuszczać murów firmy, żeby zbudować silny zespół pracowniczy. Integracja w pracy może być równie skuteczna, jak ta poza jej siedzibą. Jak ją zorganizować?

Pracownicy są spragnieni imprez firmowych?

Sprawdź dostępne terminy i zarezerwuj dogodną datę już dziś!

Konfigurator imprez firmowych agencji eventowej Dwór Korona Karkonoszy

Integracja w pracy, czyli nietypowy sposób na budowę silnego zespołu

Dobra atmosfera w pracy to klucz do sprawnej realizacji celów zawodowych i osiągania sukcesów w branży. Oczywiście nie da się całkowicie uniknąć konfliktów w zespołach pracowniczych. Jednak warto dążyć do tego, żeby było ich jak najmniej, a gdy powstaną, były szybko rozwiązywane. Kluczem do sukcesu jest integracja w pracy.

Pozytywną atmosferę trzeba tworzyć codziennie. Pracodawca powinien wprowadzić do firmy niewielkie rytuały, które zbliżą pracowników do siebie i dostarczą im pozytywnej energii każdego dnia. Jednym z nich jest wspólna, poranna kawa. Mogłoby się wydawać, że życie w firmie toczy się jakoś szybciej. Każdy gdzieś biegnie. Gdzieś się spieszy. Każdy potrzebuje czegoś na wczoraj. A co gdyby tak zatrzymać się chociaż na moment? Delektować się chwilą, odpocząć, zebrać myśli i nastroić pozytywnie na cały dzień. Najlepiej zrobić to z kubkiem wyśmienitej, aromatycznej kawy.

Wprowadzenie rytuału codziennego picia kawy w gronie pracowniczym to doskonały sposób na umocnienie więzi i budowę silnego zespołu. Członkowie firmowej załogi mogą wymienić myśli, porozmawiać o sprawach zawodowych i tych niezwiązanych z pracą, opowiedzieć ciekawe historie i wzajemnie zmotywować się do działania. Kilkanaście minut nie spowoduje, że w ciągu dnia nie uda się wykonać wszystkich wyznaczonych celów. Wręcz przeciwnie. Może być znakomitym motorem napędowym, który sprawi, że pracownicy będą działać sprawniej i efektywniej.

Integracja w miejscu pracy - kawa

Innym ciekawym pomysłem na integrację w pracy jest wspólne spożywanie posiłków. Nie trzeba robić tego codziennie. Raz w tygodniu w zupełności wystarczy, żeby poprawić relacje, wzmocnić więzi i stworzyć dobrą atmosferę w miejscu pracy.

Jak wygląda to w praktyce? W wybranym terminie pracownicy zbierają się w największym pomieszczeniu w siedzibie firmy (np. w sali konferencyjnej), gdzie spożywają wspólny posiłek – np. śniadanie czy lunch. Można zamówić catering (oczywiście na koszt firmy) lub zaangażować członków zespołu w przygotowywanie dań.

Dopasuj event do oczekiwań zespołu

Integracja w pracy to również wspólne celebrowanie świąt, ważnych wydarzeń firmowych i, co najważniejsze, urodzin bądź imienin poszczególnych pracowników. Krótka, 15-minutowa przerwa od pracy na odśpiewanie „Sto lat” i skonsumowanie urodzinowego tortu nie tylko wzmocni więzi między pracownikami, ale także sprawi, że solenizant poczuje się wyjątkowo! Oczywiście nie można zapomnieć o drobnym upominku dla osoby obchodzącej urodziny.

Aby integracja w pracy przyniosła oczekiwane efekty, musi być maksymalnie dopasowana do zespołu. Pracodawca powinien uważnie słuchać swoich podwładnych. Dzięki temu uda mu się znaleźć taką formę integracji, która najlepiej do nich pasuje. Jeśli każdy pracownik w pełni zaangażuje się niewielkie rytuały integracyjne, dobra atmosfera w miejscu pracy gwarantowana!

Szybki kontakt Zamów ofertę