Sala weselna Zgorzelec

I żyli długo i szczęśliwie.

ślub i wesele w plenerze, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka koło Karpacza

Sala weselna Zgorzelec?
Macie znacznie większy wybór!

Zgorzelec, miasto leżące tuż przy niemieckiej granicy, to prawdziwa perełka dla amatorów architektury. Wciąż można tu podziwiać wiele przedwojennych kamienic, willi i pałaców – nawet z XVI w.

Taka sceneria z pewnością może towarzyszyć początkowi wspaniałej przygody i udanego startu we wspólne życie. Jednak co w przypadku, gdy sala weselna Zgorzelec nie jest spełnieniem Waszych marzeń?

Potrzebujecie przestrzeni i miejsca w otoczeniu przyrody, gdzie będziecie mogli świętować z przyjaciółmi i rodziną? Wszystkie te kryteria spełnia wesele w górach!

 

Zgorzelec historia

Zgorzelec to miasto przygraniczne, położone nad Nysą Łużycką, na terenie Górnych Łużyc. Do 1945 roku było częścią miasta Görlitz. 5 maja 1998 roku miasto znów się zjednoczyło – proklamowano wtedy powołanie wraz z Görlitz Europamiasta Zgorzelec/Görlitz.
Najstarsze zapiski dotyczące Zgorzelca datowane są na rok 1071. Przez całe wieki miasto na zmianę znajdowało się pod panowaniem książąt czeskich, niemieckich i polskich. Prawa miejskie uzyskało w 1303 roku. Zgorzelec rozwijał się dzięki korzystnemu położeniu komunikacyjnemu, bo krzyżowały się tam najważniejsze szlaki średniowiecznej Europy: Droga Królewska (Via Regia) i trakt wiodący z Pragi do portów bałtyckich. W XIII wieku do Zgorzelca sprowadziła się liczna grupa sukienników flamandzkich, więc miasto zasłynęło jako ośrodek produkcji sukna. Stało się też ośrodkiem międzynarodowego handlu.

Zgorzelec atrakcje

Warta obejrzenia jest zgorzelecka Starówka z historyczną zabudową. Najstarsza część Zgorzelca, z budynkami z XVII wieku, to Przedmieście Nyskie. Ciekawe są także zabytkowe kamienice przy ul. Daszyńskiego, Plac Pocztowy, XIX-wieczny Pałac, Dom Kołodzieja czy Most Staromiejski, przez który przebiega dolnośląski odcinek szlaku pielgrzymkowego do Santiago de Compostela, czyli słynnej Drogi św. Jakuba.
Muzeum Łużyckie to punkt obowiązkowy dla każdego turysty, ciekawego historii tych okolic. Zrekonstruowano tam typową dla regionu izbę domu przysłupowego, w którym zobaczymy umeblowanie i przedmioty codziennego użytku z przełomu XVIII i XIX wieku. Równie ciekawa jest kamienica, w której w XVII wieku mieszkał słynny protestancki mistyk, czyli Dom Jakuba Boehme. Znajduje się tam stała ekspozycja poświęcona tej niebanalnej postaci.
Przez Zgorzelec biegnie Szlak Historycznych Parków i Ogrodów Borów Dolnośląskich. A niedaleko znajduje się jeden z najbardziej znanych dolnośląskich zamków – Zamek Czocha, położony nad malowniczym Jeziorem Leśniańskim.

Poczujcie klimat dworku w górach ♥

Co jest najważniejsze dla par wybierających salę weselną? Okazuje się, że niewielka odległość od miejsca zamieszkania nie jest jednym z wiodących kryteriów dla wielu przyszłych małżonków.

Dlatego, jeśli interesuje Was wyjątkowa sala weselna, Zgorzelec może nie być pierwszym wyborem. Nawet jeśli pochodzicie z tej miejscowości.

Narzeczonym, którzy poszukują stylowej i robiącej wrażenie sali weselnej, mogą się spodobać wnętrza rodem z XIX w., jakie oferuje Dwór Korona Karkonoszy. Tutejsza Sala Balowa ma aż 9 m wysokości, karmazynowe ściany i ponad 100-letnie drewniane sklepienie.

Uroczystość zorganizowana w takim wnętrzu ma wyjątkową atmosferę, której wspomnienie na długo pozostanie w pamięci weselników.