Szybki kontakt - wesela email email
Reload the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
* Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w formularzu przez Dwór Korona Karkonoszy Sp. z o.o. z siedzibą w Sosnówce w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych/danych instytucji jest Dwór Korona Karkonoszy Sp. z o.o, z siedzibą przy ul. Liczyrzepy 20, 58-564 Sosnówka k. Karpacza. Podanie danych jest dobrowolne. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Szczegóły znajdują się w naszej Polityce prywatności
Oferta specjalna email email
Catering imprezowy i na inne okazje - wyśmienite potrawy z naszej kuchni prosto na Twój stół!

KLIKNIJ I ZOBACZ NASZĄ OFERTĘ CATERINGOWĄ
 
- Preferowany odbiór własny
- Dowóz gratis w promieniu 15 km od Sosnówki przy zamówieniu od 150 zł
- Powyżej 15 km doliczamy koszty transportu 1,8 zł/1 km
- Zamówienia realizowane są po przedpłacie w wysokości 30% wartości zamówienia na nr konta: 90 1020 1068 0000 1502 0083 3863
- Preferowana płatność kartą
- Opakowania płatne dodatkowo lub we własnym zakresie
 
Zamówienia można składać mailowo lub telefonicznie w godzinach 9:00 – 17:00:
 
email  email: a.luczywo@dwor-korona.pl
telefon tel. +48 607 144 480
 

Jakie funkcje i zadania mają druhny na weselu?

Porady | Stylizacje | Trendy ślubne
Wielu Polaków druhny na weselu kojarzy ze zdjęciami z amerykańskich ślubów, gdzie druhen może być nawet kilkanaście, a wszystkie są ubrane jednakowo. Jednak od wieków posiadanie druhny na wesele było także polską tradycją. Jak łączą się te dwie funkcje, a gdzie role będą się różnić?

Druhna na weselu to zaszczytna funkcja, ale też pewna odpowiedzialność. W najpoważniejszym wariancie druhna musi współorganizować imprezę i wieczór panieński, a na weselu dbać o wszystkich gości. W „lżejszym” wariancie może bardziej beztrosko się bawić, ale też obowiązuje ją pewien savoir-vivre. Raczej nie powinna za wcześnie opuścić imprezy i powinna się dobrze bawić, pamiętając, kto jest najważniejszy w tym dniu i na kim powinna być skupiona uwaga.
 
druhny na weselu

Druhny na weselu – wersja polska czy inspiracja z USA?

Obecnie na ślubach ścierają się dwie główne koncepcje, jeśli chodzi o wygląd i funkcję druhny na weselu. Pierwszą znamy z wesel u krewnych na wsi i dawnych książek. Gdzieniegdzie wciąż żywe są ludowe zwyczaje weselne, takie jak rozpleciny, w których druhny zaplatają włosy panny młodej, zanim pan młody symbolicznie je rozplecie w dniu ślubu. W ludowych realiach druhny to najczęściej:
  • siostry,
  • kuzynki,
  • sąsiadki
i wszystkie inne młode kobiety, „przyjaciółki rodziny”, siostry koleżanek itp. W Dworze Korona Karkonoszy często to właśnie z druhną omawiamy, jak ma wyglądać sala balowa czy menu.

Druhny na weselu mogą też mieć nieco inną funkcję. Ten styl spopularyzowany został przez amerykańskie filmy. Szpaler druhen w identycznych sukniach i jedna z nich jako główna organizatorka rozbudowanego wieczoru panieńskiego, a także pomocnica w dniu ślubu – to główne wyznaczniki tego stylu. W tym wypadku druhny na ślubie to częściej bliższe lub dalsze koleżanki Panny Młodej. Jak widać, pod pewnymi względami zwyczaje te mają punkty styczne. Tradycje przenikają się – staropolskie zwyczaje zanikają, a amerykańskie szybko wchodzą do masowej świadomości. Dziś więc druhny na wesele mogą być zarówno przyjaciółkami, jak i rodziną Panny Młodej, a ich funkcje będą różne zależnie od wybranego wariantu.
 
druhny wesele

Obowiązki druhny na weselu a rola wedding plannerki

Na zmianę funkcji druhny na weselu ma wpływ również rosnąca popularność usługi wedding plannerskiej. To osoba koordynująca wszystkie kwestie organizacyjne. Niekiedy zamawia ją główna druhna czy świadkowa, innym razem składają się na nią wszystkie druhny. Najczęściej zatrudnia ją sama Panna Młoda. Taka osoba może czasem zastąpić na ślubie druhnę i zdjąć z niej ciężar planowania. Warto o  tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy druhna z różnych względów nie może zająć się organizacją przyjęcia.

Niektóre Panny Młode, by nie być same, wynajmują wedding plannerkę, która pełni rolę druhny na weselu. To praktyczne w przypadku osób, które mieszkają poza rodzinnym miastem i z różnych względów nie mają tego dnia oparcia w żadnej bliskiej koleżance. Goście weselni nie muszą wiedzieć, że druhna na weselu jest służbowo.
 
obowiązki druhny na weselu

Dobór kreacji weselnej dla druhny

Jednym z najpoważniejszych ograniczeń dotyczących druhny na weselu jest dobór stroju. Nie może ona z ignorować życzeń Panny Młodej i raczej powinna zastosować się do dress-code'u, który obowiązuje. Jeśli w grę wchodzą przymiarki czy zakup sukienki z własnej kieszeni, to niestety też trzeba będzie kooperować. To, czy kreacja będzie pasowała do charakteru i figury druhny, zależy już od taktu i gustu Panny Młodej. Trzeba jednak wykazać się pewną wyrozumiałością, pamiętając, że ta sama sukienka musi pasować kilku osobom o różnej karnacji, stylu i figurze. Jeśli sukienka jest nie do przyjęcia przez druhnę, pozostaje jeszcze udać się do krawcowej na poprawki w kilka dni przed ślubem. Raczej nie można zrezygnować z zaproponowanej kreacji i przyjść w czymś innym. Czasem obowiązkowy jest tylko kolor, a kreację każda druhna na wesele dobiera sama.

Jeśli druhna na wesele jest tylko jedna, to zazwyczaj Panna Młoda daje jej większą swobodę co do stroju. Oczywiście nie powinna ona przyjść w bieli ani w żaden sposób przyćmić Panny Młodej. Inne ryzykowne kolory to czerwień, która mogłaby przykuwać uwagę silniej niż biała sukienka Panny Młodej, a także żałobna czerń. Jeśli chodzi o przejrzystości i długość, to wszystko zależy od wspólnych ustaleń z Panną Młodą.
 
co robią druhny na weselu

Jakich dodatków nie może zabraknąć u druhny na weselu?

Jeśli druhen na weselu jest więcej, najlepiej ustalić razem obowiązujące dodatki. Uroczym i najtańszym z możliwych są wianki, ale też opaski kwietne czy biżuteryjne – na głowę i przegub dłoni. Raczej lepiej nie afiszować się na ślubie koleżanki z drogą biżuterią, jeśli Pannie Młodej mogłoby być przykro, że ma mniej wykwintne ozdoby. Jeśli chodzi o buty, to tu panuje dość duża dowolność, chyba że organizatorka wesela zarządzi inaczej.
Slow Food to organizacja wspierająca i promująca lokalną kulturę, rękodzieło i producentów z danego regionu

Polityka prywatności

Copyright © Dwór Korona Karkonoszy
Projekt i realizacja: www.web-director.pl