Szybki kontakt - wesela email email
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w formularzu przez Dwór Korona Karkonoszy Sp. z o.o. z siedzibą w Sosnówce w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych/danych instytucji jest Dwór Korona Karkonoszy Sp. z o.o, z siedzibą przy ul. Liczyrzepy 20, 58-564 Sosnówka k. Karpacza. Podanie danych jest dobrowolne. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Szczegóły znajdują się w naszej Polityce prywatności
Oferta specjalna email email

LETNIA PROMOCJA na wesela w sezonie 2020/2021 !!!

Pomagamy zorganizować wesele nawet w 1 miesiąc
Czwartek 19.11., 26.11. i 03.12.2020 od 147 zł
Święto 06.01.2021 od 179 zł
Długi weekend 07/08.01. od 167 zł
Czwartek 21.01. i 04.02. od 149 zł
Sobota 30.01. od 188 zł
Sobota 20.02., 27.02. i 06.03. od 176 zł
Czwartek 25.02., 11.03., 18.03. i 25.03. od 145 zł
Czwartek 08.04. i 15.04. od 155 zł
Czwartek 22.04. i 13.05. od 159 zł

Komunie - od 60 zł/1 os.
Imprezy urodzinowe – od 86 zł/1 os.
Chrzciny – od 53 zł/1 os.

email email: biuro@dwor-korona.pl
telefon tel.: 605 144 021
(kontakt w godz. 10-18)

Blog weselny

Porady | Stylizacje | Trendy ślubne
2017-07-31

Ślub kościelny czy cywilny - jaką opcję wybrać?

KIEDY ZDECYDUJEMY SIĘ NA ZAWARCIE ZWIĄZKU MAŁŻEŃSKIEGO STAJEMY PRZED WYBOREM – ZDECYDOWAĆ SIĘ NA ŚLUB KOŚCIELNY CZY CYWILNY? OCZYWIŚCIE WSZYSTKO ZALEŻY OD POGLĄDÓW I SYTUACJI ŻYCIOWEJ PRZYSZŁYCH MAŁŻONKÓW, WIĘC WYBRANIE JEDNEJ LUB DRUGIEJ OPCJI NIE ZAWSZE JEST OCZYWISTE.  ZANIM JEDNAK ZAREZERWUJEMY DATĘ W KOŚCIELE CZY W URZĘDZIE, WARTO POZNAĆ WSZYSTKIE WADY I ZALETY KAŻDEGO Z TYCH ROZWIĄZAŃ.
 
ślub kościelny
Ślub kościelny
 
Wiele par nie wyobraża sobie, by ich ceremonia ślubna odbyła się gdzie indziej, niż w kościele. Dla osób wierzących jest to oczywiste rozwiązanie – w tym wypadku pozostaje tylko wybór parafii. Nie zawsze bowiem ślub odbywa się w rodzinnej parafii jednego z przyszłych małżonków. Wiele par decyduje się na zorganizowanie ceremonii ślubnej i wesela poza miejscem urodzenia i zamieszkania. Sakramentalne „tak” wypowiedziane np. w pięknym górskim kościółku to niezapomniane przeżycie zarówno dla Młodej Pary, jak i wszystkich gości. Pamiętajmy jednak, że przygotowania i formalności związane ze ślubem kościelnym zajmują sporo czasu, dlatego aby uniknąć rozczarowania, zacznijmy planować naszą uroczystość odpowiednio wcześnie. Warto również podkreślić, że sam ślub kościelny, z prawnego punktu widzenia, nie posiada mocy prawnej. Musimy więc dodatkowo udać się do urzędu stanu cywilnego, lub zdecydować się na ślub konkordatowy. Daje nam on możliwość załatwienia wszystkich formalności od razu w kościele, dlatego jest najczęściej wybieraną przez Młode Pary opcją. Jednak spora część przyszłych małżonków decyduje się też na połączenie ślubu kościelnego z ceremonią cywilną. Dlaczego?
 
ślub kościelny zima
Ślub cywilny
 
Do 1998 r., kiedy to wprowadzono w Polsce śluby konkordatowe, ślub cywilny był jedyną opcją, nadającą związkowi małżeńskiemu moc prawną. Ten rodzaj ceremonii wybierany jest przez Młode Pary które nie są wierzące, lub jako dodatek do ślubu kościelnego. Załatwienie wszystkich formalności związanych ze ślubem cywilnym trwa dużo krócej, niż w przypadku ceremonii w kościele. Będzie to więc najlepsze rozwiązanie dla tych, którym zależy na jak najszybszym wstąpieniu w związek małżeński. Jest to także jedyne wyjście dla osób rozwiedzionych, które nie uzyskały tzw. „rozwodu kościelnego”. Warto podkreślić, że ślub cywilny nie tylko nie musi odbywać się w rejonie zamieszkania, ale w ogóle nie musi odbywać się w budynku urzędu! Jak podkreśla nasz ekspert weselny Joanna Hoc-Kopiej: "Bardzo popularne są np. śluby w plenerze czy w ogrodzie. Przysięga złożona pod gołym niebem, w otoczeniu pięknych krajobrazów, śpiewu ptaków i kwiatów – właśnie to sprawia, że śluby cywilne wybierane są przez pary, które zawarły już ślub kościelny. Pamiętajmy jednak, że taka uroczystość będzie wiązała się zawsze z dodatkową opłatą!" - kończy wypowiedź ekspertka.
 
ślub w ogrodzie
Nietypowe śluby
 
Ślub kościelny, konkordatowy i cywilny to oczywiście są oczywiście w naszym kraju najczęściej wybierane, ale nie są to jedyne opcje! Ślub mieszany np. to ceremonia zaślubin osób różnego wyznania. Każda z religii szczegółowo określa wymogi i nakazy związane z zawarciem takiego małżeństwa. W zależności od wyznania może okazać się nawet, że ślub kościelny w niektórych przypadkach nie będzie możliwy – wtedy narzeczonym pozostaje zawarcie ślubu cywilnego.
Mało znaną opcją jest ślub przez pełnomocnika – może on być zarówno cywilny, jak i kościelny. Do niedawna był jedyną możliwością zawarcia związku małżeńskiego poza budynkiem urzędu stanu cywilnego. Na taki ślub narzeczeni muszą otrzymać specjalną zgodę sądu, a każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie. Ślub przez pełnomocnika to oczywiście przypadek skrajny, dotyczący sytuacji,  kiedy np. jedno z narzeczonych nie może fizycznie stawić się na miejscu ślubu ze względu na stan zdrowia.
 
śluby różnego wyznania
Natomiast śluby humanistyczne zyskują coraz większą popularność, zarówno w Polsce jak i całej Europie. Podobnie jak śluby kościelny nie mają one jednak w naszym kraju mocy prawnej, dlatego łączone są najczęściej ze ślubem cywilnym. Co oferuje Młodej Parze taka ceremonia? Przede wszystkim ślub humanistyczny daje nam pełną kontrolę nad tym, jak będzie przebiegała ceremonia zaślubin. Narzeczeni mogą sami ułożyć słowa przysięgi, włączyć do ceremonii ulubioną muzykę, recytację poezji itd. – ogranicza nas tylko własna kreatywność. Również miejsce ślubu możemy wybrać w zależności od własnych upodobań – może nim być miejsce w którym się poznaliśmy, ulubiony pub czy polana w górach. Pozwala to na stworzenie wyjątkowej i oryginalnej ceremonii, która w pełni dopasowana jest do osobowości i gustów Młodej Pary. 
 
altanka ślub w ogrodzie
Nasz ekspert weselny
Joanna Hoc-Kopiej
Joanna Hoc-Kopiej
Ponad 750 zrealizowanych wesel, rocznie zarządza realizacją ponad 80 wesel (w tym w samym 2018 r. 100 wesel).
 
Poprzednie wpisy
Slow Food to organizacja wspierająca i promująca lokalną kulturę, rękodzieło i producentów z danego regionu
Copyright © Dwór Korona Karkonoszy
Projekt i realizacja: www.web-director.pl