Szybki kontakt email email

Letnia PROMOCJA na wesela ZIMĄ 2018/2019 roku!!!
Poniedziałek 17-19.09.18; 24-25.09.18; 8-9.10.18; 29-30.10.18 od 125 zł!
Czwartek lub piątek 25-26.10.18 od 128 zł lub 15-16.11.18 od 119 zł!
Sobota 8.12.18 od 129 zł!

Boże Narodzenie 2018 - od 140 zł!
Sobota 05.01.19 i 19.01.19 od 133 zł!
Sobota 10.02.19 i 3/4.03.19 od 139 zł!

Eleganckie przyjęcia z okazji chrzcin od 48 zł
lub Komunii Świętej: 03.06  – zarezerwuj termin już dziś!
Promocja trwa do 31.05.2018!

email
email: biuro@dwor-korona.pl
telefon
tel.: +48 605 144 021
(kontakt w godz. 10-18)

Blog weselny

Porady | Stylizacje | Trendy ślubne
2016-07-25

Zamek, pałac czy dwór - który obiekt wybrać na wesele?

Rejon Dolnego Śląska obfituje w ilość zamków, pałaców czy dworów. Osoby z okolic Wrocławia, zainteresowane zorganizowaniem wesela w tego typu przybytku, nie będą miały więc problemu ze znalezieniem miejsca. Jednak czym tak naprawdę różni się pałac od dworu, a DWÓR od dworku? I które miejsce okaże się lepsze na imprezę weselną?
 
dwór wesele
Dwór to nic innego jak dawny kompleks mieszkalny, należący do średniozamożnej szlachty. Zwykle był wznoszony na terenach wiejskich i charakteryzowała go stosunkowo niska zabudowa w porównaniu do pałacu, nie mówiąc już o zamku. Każdy przyzwoity DWÓR posiadał ganek oraz taras i ogród, który stanowił często chlubę rodu, najlepiej więc jeśli okalał całą posiadłość. Dworek natomiast to po prostu nic innego jak mniej okazały DWÓR.
 
Od XVII w. dwory rozrastały się i zmieniały nieco swoją zabudowę. Powszechne stały się np. kamienne wieżyczki czy inne przybudówki. W ten sposób powstały tzw. pałacyki wiejskie. Jeśli dodamy jeszcze trochę kamienia i odpowiednią ilość zdobień, to mówimy już raczej o pałacu niż dworze. Podobnie wygląda sprawa zieleni. Dwory szczyciły się zwykle ogrodami, natomiast porządny pałac okalał park, koniecznie z dużą ilością altanek i oranżerii. Pałace i dwory nie posiadały murów obronnych, fosy, wież strzelniczych czy zwodzonych mostów – to jest już domena zamków. Czyli mówiąc o zamku mamy na myśli warowny kompleks architektoniczny z wyraźnie zaznaczoną funkcją obronną. Pałace czy dwory często stanowiły więc o bogactwie i pozycji towarzyskiej wśród miejscowej szlachty, ale bez funkcji obronnej.
 
ogród dwór wesele
Skoro już udało nam się dokonać wstępnego rozróżnienia, spróbujmy odpowiedzieć na pytanie: które miejsce będzie lepsze na zorganizowanie wesela?
 
Kryterium 1: CENA – za większość miejsc zabytkowych, a do tego pięknie położonych, musimy słono zapłacić. Jednak jeśli mamy dokonać rozróżnienia, kryterium ceny rozkładałoby się następująco: bez wątpienia najdroższe są zamki, potem pałace, a najkorzystniej wygląda to w przypadku dworów. Weźmy chociażby przykład noclegu dla samej Młodej Pary. W zamku za taką przyjemność musimy zapłacić nawet 1 tyś. zł za noc, niewiele taniej w pałacu (ok. 800 zł), natomiast w dworze wydamy w granicach 200 – 300 zł. Ciekawostką jest że dwory niekiedy dają taki apartament dla nowożeńców GRATIS! A więc 1 tyś. zł w kieszeni na podróż poślubną, do tego butelka szampana i łazienka pełna płatków róż… Czego można chcieć więcej?
 
apartament dwór wesele
Kryterium 2: JAKOŚĆ – niestety współczesne pałace często najpiękniej wyglądają z daleka, a niską jakość wykończenia przykrywają np. tandetnymi złotymi zdobieniami. Odnowione wg gustu aktualnego właściciela nie mają nic wspólnego z dawną świetnością i blichtrem. Dodatkowo, oprócz samego wystroju, niezwykle ważne są takie kwestie jak kuchnia czy koordynacja podczas wesela. Tutaj liczy się doświadczenie i jakość usług! Jak podkreśla ekspert weselny Joanna Hoc-Kopiej: "Ważne jest jak dużo dany obiekt organizuje wesel – wiadomo, że im więcej, tym lepiej jest przygotowany do tego typu imprez. Problem z zamkami jest też często taki, że ze względu na zaporową cenę, stosunkowo niewiele Par Młodych może sobie pozwolić na taką uroczystość. Stąd też zamki wydają się być gorzej przygotowane do organizacji uroczystości weselnej niż miejsca, które mają przygotowane po nią całe swoje zaplecze" - stwierdza ekspertka.
 
sala balowa dwór
Kryterium 3: PRESTIŻ – nadal najczęstsze podejście Młodych Par zdaje się twierdzić, że najbardziej prestiżowe miejsca na ślub to te najdroższe (czyli zamki i pałace). Ostatnio spopularyzował się jednak „prestiż wypracowany”, związany z historią miejsca, silną pozycją na rynku ślubnym i dużą ilością wesel. Sytuacja wygląda zatem następująco: podczas gdy jedne obiekty przyjmują rezerwacje z kilkuletnim wyprzedzeniem, a o najlepsze terminy prowadzona jest zacięta walka pomiędzy zainteresowanymi, inne tygodniami świecą pustkami. I to bez względu na to czy mówimy o zamku, dworze czy pałacu. Wypracowywany latami prestiż i wysoka jakość usług powoduje, że miejsce jest znane i rekomendowane przez Młode Pary oraz środowisko ślubne, więc wszyscy zainteresowani wiedzą, że „tu warto zorganizować wesele”.
 
sala kominkowa dwór wesele
Kryterium 4: USŁUGI DODATKOWE – to niezwykle ważna kwestia, często traktowana po macoszemu przez Młode Pary. Po początkowej euforii związanej ze świadomością iż niedługo zostaniemy czyjąś żoną lub czyimś mężem, przychodzi czas na podejście bardziej praktyczne. Czy wybrany przez nas obiekt oferuje w cenie opiekę Wedding Menagera? Czy możemy liczyć na wyłączność całego miejsca (sal balowych, miejsc noclegowych, parkingów, ogrodów)? Czy w cenie mamy przystrojenie Sali (np. kwiaty, świece, czerwony dywan)? To mogą okazać się kluczowe kwestie. Wyobraźmy sobie sytuację, że zdecydowaliśmy się na piękne i bardzo drogie wesele w zamku. A po kilku miesiącach okazuje się, że w czasie NASZEGO wesela w sali obok organizowany jest bankiet! Goście tych dwóch uroczystości mijają się w hallu, muszą dzielić wspólną przestrzeń i wcale nie czują się wyjątkowo. A co gorsze Państwo Młodzi mogą także czuć dyskomfort i to w najważniejszym dniu w życiu!
 
ozdoby sala wesele
Jak widać odpowiedź na pytanie które miejsce wybrać na wesele: DWÓR, zamek czy pałac nie jest taka prosta jakby się wydawało. Kwestie związanie z prestiżem i jakością wyglądają często inaczej jeśli przyjrzymy się im z bliska. Z pewnością znajdą się amatorzy każdego z wymienionych przybytków, ponieważ każdy z nas ma nieco inne potrzeby. Pamiętajcie tylko aby wszystko dokładnie sprawdzić i zapytać nawet kilka razy – w końcu to wasza uroczystość i wy o wszystkim decydujecie!
 
dwor_zamek_palac_wesele
Nasz ekspert weselny
Joanna Hoc-Kopiej
Joanna Hoc-Kopiej
Ponad 500 zrealizowanych wesel, rocznie zarządza realizacją ponad 70 wesel.
 
Poprzednie wpisy
Slow Food to organizacja wspierająca i promująca lokalną kulturę, rękodzieło i producentów z danego regionu
Copyright © Dwór Korona Karkonoszy
Projekt i realizacja: www.web-director.pl
RODO
W związku z rozpoczęciem stosowania z dniem 25 maja 2018 roku rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych i uchylenia dyrektywy 95/46/WE zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności.